Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Temmuz '06

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
75203
 

Erkekler neden evlenmek istemiyor ?

Erkekler neden evlenmek istemiyor ?
 

Erkekler neden evlenmek istemiyor ya da kadınlar neden bu kadar çok evlenmek istiyor? Benim gibi otuzlu yaşlardaki kadınların sorguladığı bir konu halina geldi bu evlilik konusu. Biz çıkamadık bu konunun içinden. Ne neden bu kadar evlenmek istediğimizi biliyoruz ne de neden erkeklerin köşe bucak evlilikten kaçma nedenlerini ... Annelerimize babalarımıza bakıyoruz nasıl bir solukta anlattıkları evlilik hikayeleri var. Fazla ayrıntıya girmeden fazla düşünmeden evlenmiş bir nesil onlar. Peki şimdi ne değişti ?

Metropollerde evlenme yaşı gittikçe yükseliyor. Genelde otuzlu yaşlarda evleniliyor ve hemen bir çocuk yapılıyor. Böylece bir çekirdek aile olabilmek için evlenilmiş oluyor. Otuzlu yaşlarda evleniliyor dedim ama bunun nedeni erkek tarafının evliliğe bir türlü yanaşmaması.Şimdi bazılarınız -yani erkeğini kolay ikna edip masada erkeğinin ayağına topuğunun en sivri yeriyle basarken gülümseyebilenler- bu yazdıklarıma karşı çıkacaksınız. Ama emin olun arkadaşlarınızdan biri de böyle bir durumda kalmamışsa siz bilemezsiniz evlenmek istemeyen bir erkeği evliliğe ikna etmek ne zordur. Ben yine de şöyle bir açıklama getireyim benim bahsettiğim erkekler evlenemek istemeyenler.

Erkek evlenmek istemediğinde -yılların tecrübesine dayanarak söylüyorum- hep aynı şeyleri söylüyor. "Evliliğe hazır değilim...", "Maddi olarak bir toparlansam... ", "Master yapıcam sonra askerlik... ", Ev almadan evlenemem... " bir de son günlerde çevremde en çok duyduğum " Seninle bir alakası yok ben evlenemeyi hiç düşünmüyorum..." Böyle diyen birçok erkek bunu söylediği kadından sonra ilk beraber olduğuyla evleniyor. Bence bir erkek bu tarz bahanelerle geliyorsa ve sizde makul bir zamandır beraberseniz bilin ki sizinle evlenmeyecek! Erkekler bu bahanelerinde pek de yaratıcı değiller belki de bir kara kitapları bile vardır "Evlilikten kaçmak için söylenecek yüz bahane". Bilemiyorum.

Belli bir yaştan sonra, kadınsanız ve bekarsanız arkadaşlarınızla buluştuğunuzdaki konuşma konularından biri de budur. "Erkek arkadaşımı evliliğe nasıl ikna ederim?" Genel olarak vardığımız nokta şu. Erkekler bekarlık sultanlıktır sloganına gerçekten bağlılar. Çünkü metropol erkeği her işini kendisi yapabiliyor. Tek başına yaşasa da bir kadına ev işleri, yemek ya da hayat düzeni ile ilgili pek de ihtiyacı yok. Böylece eskiden yanlız yaşayan bekar erkeklerin en bildik evlenme nedeni olan "Düzenli bir hayat yaşamak istiyorum" sloganıyla kendilerine becerikli bir eş bulma durumları artık ortadan kalktı. Bir diğer neden de bence yine metropol yaşamında eridi gitti. Kadına yönelik ailevi baskı. Metropol kadını çalışıyor, parasını kazanıyor, ne isterse giyiniyor istediği yere istedikleriyle gidiyor yani olması gerektiği gibi özgür. Bu erkeğin " Seni göremiyorum, bu birkaç saat bana yetmiyor, ömrümü seninle geçirmek istiyorum, evlenelim" türünden romantik evlenme tekliflerini de sadece eski Türk filmlerinde görmemize neden oluyor.

Bir de olaya kadın tarafından bakarsak; peki bu özgür metropol kadını neden bu kadar çok evlenmek istiyor? Bunun da erkeğin evlenmeme sebepleri gibi birçok nedeni var. Ama bence en önemli sebebi toplumdan gelen evlilik baskısı. Bu erkeğin hiç hissetmediği ama kadının her gün altında ezildiği bir baskı. Otuzlu yaşlarındaki bekar kadın günde kaç kez acaba " ne zaman evleniyorsunuz? " sorusuna maruz kalıyor. Esnafından komşusuna, ailesinden en uzak tanıdıklara kadar merak konusu otuzlu yaşladaki bekar kadınların ne zaman evleneceği. Kadın bütün hafta bu sorulara sorana bağlı olarak kimi zaman alaycı, kimi zaman soğukkanlı, kimi zaman dürüstçe kimi zaman da yalanlarla cevap veriyor. Haftasonuna kadar o kadar çok doluyor ki erkek arkadaşını görür görmez " Bak Tuba da evlenmiş, Tülin'in kızı olmuş, bir daha ki ay da Naile nişanlanıyormuş " diyerek konuyu masaya yatırıp sonra da can alıcı soruyu soruyor " Biz ne zaman evleneceğiz? " tabi ortam bir anda buz kesiyor. Erkek bazen işi şakaya vuruyor, bazen bir şeyler anlatmaya çalışıyor neden olamayacağıyla ilgili bazen de sinirleniyor. Ama hepsini sonunda varılan nokta aynı bir evlilik kararı çıkmıyor masadan kadın ağlıyor erkek pışpışlıyor.

Ama kadınlar sadece baskıdan evlenmek istemiyor. Kadın aslında ilk önce sevdiği için sonra da evliliğin ona verdikleri için evlenmek istiyor. Evlilik kadın için güven demek, güç demek, statü demek, bir bebek sahibi olabilmek demek. Her kadın bunları eninde sonunda istiyor. Kadın bütün bunlara bir imza ve bir yüzükle sahip olabiliyor. Sol elindeki alyans onu sanki bütün kötülüklerden koruyacak birinin varlığını hatırlatıyor. Kendini daha güçlü hissediyor. Herkese hayatta beni seven, seçen ve benim varlığımdan mutluluk duyan biri var diyebiliyor elindeki alyansla.

İki tarafın bu bazen tatlı bazen acı çekişmesi bitiyor tabi. Ama değişik sonuçlarla. Ya erkek bu hiç istemediği evlilik muhabbetinden sıkılıyor ve kadını terkediyor; ya kadın artık erkeğin onunla evlenmeyeceğine kanaat getirip, evlenme potansiyeli daha yüksek olan bir damat adayı buluyor ve erkeği terkediyor;ya da bu çekişmeler bir süre sonra erkeğn pes etmesiyle nikah memurunun önünde son buluyor. Yine de ben size ve -tabi kendime de- ikna edilmeye gerek duyulmadan sizinle evlenmek isteyen tıpkı babanız gibi sabırsız, heyecanlı ve engelleri aşacak kadar güçlü damat adayları diliyorum.Sibel ÖNAL

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne kadar feministce yazılmış bir yazı. Şu devirde maddi sıkıntı çokken nerden evlenicez arkadaş ? Benim kız arkadaşımda tutturdu evlenelim diye. 5 kuruş param yok. Ailemden yardım yok. Daha yeni asgari ücretle işe girdim muhasebecilik yapıyorum. Ben o parayla nereye evleniyorum. Hey gidi hey. Artık eskisi gibi ana baba yardım etmiyor evliliğe. Avrupai olduk görmüyormusunuz. Valla benim nişan yapacak param bile yok ama biriktiriyorum yavaş yavaş. Evlililk şuan bana uzak görünüyor. Neymiş efendim maddi durumu bahane ediyormuşuz. Ne feminist bir yazarsın sen ya. Hayatın gerçeklerini görmedinmi hiç he? İnşallah bu yazımı görürsünde utanırsın yazdığından. Bayanlarında aklına kötü kötü şeyler sokmuşsun. Yuva yıkar bu yazı. Sevenleri ayırır. İnanmayın !!!!

semih yavuz 
 27.10.2013 7:24
 

NİKAHTA KERAMET VARDIR. EVLENMEMEM NEDENİ GENELDE GÜVENSİZLİK. KARŞILIKLI BİRAZ HOŞGÖRÜ HERŞEYİ HALLEDER.

mehmet silli 
 18.07.2012 15:03
 

cok guzel yazmıssınız. cok begendim ancak, bizlerin bu donemde neden evlenmediği biraz daha ortada değilmi? bahane bulmamazdaki nedenler birazdaha haklıca değilmi? bir yuva kurmak şu donemde inanın cok zor ve cok pahalı.. kızlarımız iyiler hoşlar ama bazı seylerde analarımız kadar sabırlı değiller.. herseyin bir anda olmasını istiyorlar.. inanın ne maddi ne manevi olmaz.. benimde ciddi bir ilşkim var.. kız arkadasımla evlenmeyi dusunuyorum.. ama oncesinde maddi yonden daha guclu olmalıyım.. borc harc ıcındeki evlilikler cok yurumez.. canlı orneklerini gordum.. bahaneler uydurulabilir ilk etapda ama karşı taraf daha cok sözünü ederse evlenmenin detayına kadar inilip konusulmalı bundan bundan oturu denmeli bence.. ozaman zaten gercekden seviyorsa anlayıslı karsılar.. gunumuzde evlenmek kolay değil banka hesabının biraz guclu olması gerektiğini dusunuyorum. gelenek goreneklerimiz bu sartları birazdaha zorluyor suphesizki.. sonuc olarak erkekler bu konuda bahane uretmekte haklıdırlar :)

KAAN AVYÜZEN 
 29.07.2010 13:06
 

erkek arkadaşımı 4 seneden beri okuldan tanıyordum şuan 20 yaşındayız 1.5 yıldır da sevgiliyiz.evlilik hiç öyle bişey konuşmadık hiç.ama ben ona ilişkimiz ciddimi diye sordum o da bana benim iyi bir işim olmadan sana söz veremm dedi nedemk bu şimdi sizce

betül korkmaz 
 10.09.2008 17:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 42
Toplam yorum
: 138
Toplam mesaj
: 60
Ort. okunma sayısı
: 6573
Kayıt tarihi
: 07.07.06
 
 

Ben hep yazmak istedim ama hayata sıçrama tahtam beni yazılardan ve yazarak para kazanmaktan çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster