Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Eylül '19

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
58
 

Erkekler Sağlığı İhmal Ediyor

Bizim toplumda düzenli aralıklarla doktora gidip kontrol anlamında muayene olmak âdeti pek yok. Bu özellikle erkeklerde daha belirgin.  Kadınlar bu konuda daha hassas. Erkekler bırakın kontörle gitmeyi, doktora gitmemek için birçok bahane üretiyor. Şimdi bunları sırasıyla yazalım:

ÇEKAP YAPTIRMIYORLAR: Erkekler fazla kiloları olduğunu, fazla miktarda sigara içtiklerini, börek ve çörekleri çok sevdiklerini biliyorlar ama şimdilik bir rahatsızlıkları olmadığı için kontrol amacıyla doktora görünmeyi düşünmüyorlar. Oysa sağlığımızla ilgili yapmamız gereken en önemli şey belli aralıklarla çekap yaptırmaktır. Hani ne derler büyüklerimiz; yumurta kapıya dayanmadan…

BEN KALP KRİZİ GEÇİRMEM DİYORLAR: Günümüzde en sık görülen kalp ve damar hastalıkları öncelikle erkekleri vuruyor. Hele ailesinde kalp hastalığı olanlar daha fazla risk altında. Artık 30 yaşlarında bile kalp krizine rastlıyoruz. Kaç yaşınızda olduğunuza bakmadan lütfen cesaretinizi toplayıp bir kardiyoloğa görünün.

GECE HORLAMAYI ÖNEMSEMİYORLAR: Gece horlamanız var mı? Erkeklerin yaklaşık yüzde 50’sinde uykuda solunum durması (uyku apnesi) vardır. Sizden çok yanınızdakine sıkıntı veren bir durumdur. Solunumunuz birkaç saniyeliğine durur. Kalp hastalığı, hipertansiyon, obezite ve bazı göz problemleriyle ilgili olabilir. Aman dikkat!

GÜNEŞTEN KORUNMUYORLAR: Özellikle plajlarda güneşlenirken, dışarda çalışırken ciltlerini UV ışınlarından korumak için kadınlar kadar duyarlı değiller. Benim klinik gözlemlerime göre bu yüzden insanlarda güneş ışığına açık yerlerde görülen kanserler, daha çok erkeklerde görülmektedir.

CİNSEL SORUNLARI İÇİN TIBBİ YARDIM ALMIYORLAR: Çekinmeyin. Cinsel problemlerinizin sizin ‘erkekliğinizle’ bir ilgisi yoktur. Sadece bir sağlık sorunu olup çaresi vardır. Şeker hastalığı ve kalp hastalığı ile ilintili olabilir. Doktora gitmekten çekinmeyin.

DEPRESYON OLDUKLARINDA DOKTORA GİTMİYORLAR! Bunu yerine alkol, sigara ve müsekkin ilaçlarına yöneliyorlar. Bunlar depresyonu daha da ağırlaştırır. Günümüzde ruhsal depresyon sık görülen bir hastalıktır ama başarıyla tedavi ediliyor. Toplumda her 100 kişiden 20’i bu hastalığın pençesindedir. Sakın ihmal etmeyelim.

Dr. Atanur Yıldız

Kocaeli

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kendi kendimin doktoru olmak amacındayım...

Kerim Korkut 
 26.09.2019 6:46
Cevap :
Tebrikler; teşekkürler.   26.09.2019 16:35
 

Merhaba hocam, ele almış olduğunuz tüm konularda önemli ama nedense kulak ardı edilir, ta ki, sağlığımızı kaybettiğimizde aklımız başımıza gelir.. Selam ve saygılarımla..

gülsen tunçkal 
 24.09.2019 14:15
Cevap :
Evet Gülsen Hanım, sağlık en büyük hazine. Dikkat edelim. Teşekkürler, selamlar.   26.09.2019 12:59
 

eşimde dişlerini hep erteledi ve sonuçları ağır oluyor maalesef...

jale kasap 
 24.09.2019 12:10
Cevap :
Siz kendisine yardımcı olun Jale Hanım. Geçmiş olsun. Teşekkürler, selamlar.   26.09.2019 12:57
 

Hocam. çok haklısınız. Örnek mi; ben. Saygılarımla.

Mehmet Emin Yolsal 
 24.09.2019 11:50
Cevap :
Aman sağlığınıza dikkat edin Mehmet Bey! Teşekkürler. Selamlar.   26.09.2019 12:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 493
Toplam yorum
: 3089
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 275
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster