Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ekim '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1648
 

Erkekler ve berberler

Erkekler ve berberler
 

Bayanların hayatlarında kuaförler neyi ifade eder? Herhalde bu sorunun cevabının ne kadar önemli olduğunu biz erkekler çok iyi biliriz. Saçlarımızın nasıl göründüğü gerçekten önemlidir. İyi bir saç modeli ve bunun diğerleri tarafından fark edilmesi bize güven ve moral verir. Özellikle bayanlara...

Aslında erkeklerin berberleriyle ilişkileri bayanlarınkinden biraz daha farklıdır. Pek farkettirmesek de hayatımızın her evresinde berberlerin önemli bir yeri olmuştur. Hele büluğ çağlarında. Şimdilerde bize pek normal gelmese de sokaklarda sık sık değişik(acayip) modellere rastlıyoruz.

Biz erkekler, bayanlar kadar sık kuaför değiştirmesek de dikkat ettiğimiz bazı ayrıntılar vardır. Bunlar arasında berber salonunun temiz ve bakımlı olması, lavobo, tezgah üstü, ustra, havlu, tarak vb malzemelerin pek mümkün olmasa da biraz hijjenik olması, sakal tıraşı ve ense alımında berber elinin hafif olması, yanlışlıkla olsa bile yüzde ya da ensede kesik bırakılmaması, hatalı kesim yapılmaması, müşterinin hali ve hatırının sorulması ancak boş boğazlık derecesinde de çok konuşulmaması. Traştan sonra yüzde, kafada, kulakta, ensede kıl parçacıkları bırakılmaması...

Saç kesiminden sonra küçük bir baş ve ense masajı da bahşişi arttıran en önemli etkenlerden biridir. Bazı erkekler sadece saç traşı değil, saç boyama, manikür, pedikür, saç bakımı, kaş alımı vb hizmetler de yaptırmaktadır. O nedenle Türkiye’de saç kesiminin ücreti yapılan hizmet muamelesine ve semtine göre değişebilmektedir.

Çağımızda bu hizmetten bu kadar şey beklenmekteyken 100 yıl önce bu hizmetin nasıl sağlandığını merak edip dedeme sormuştum.

Dedem eskiden berberlerin bir dükkanının olmadığını anlatmıştı. Onlara “sokak berberleri” denirmiş. Köyün en kalabalık meydanındaki, bu da köy kahvehanesinin önündeki meydanda ya da kahvehanenin içinde tezgahlarını açarmışlar. Malzemeleri; ustra, makas, havlu, berber tası, bir maşrapa su ve küçük bir sandalye. Saçlar bugünkü gibi bir tutam saçı kavrayıp, çekiştirip parmak üstünden hizalanarak kesilmezmiş. Tarak ve makası bale yaparcasına arada bir açıkta fazladan da şakırdatarak kesme işlemi yapılırmış. Herhalde bu sebeple hala bazı berberler açıkta bu şakırdatma işlemini yapmaya devam ediyor. Kamyoncuların hiç gerek yokken ara gazı vermeleri gibi bir şey bu. Dedem nedense bu sokak berberlerinin gereksiz bir hava içinde olduklarını da söylerdi. Kafanın musluğun altına sokularak yıkanması yerine tarağın dişlerine geçirilmiş nemli pamuklu tarakla kesilmiş saçların alınması ile traş sonrası temizlik sağlanırmış.

100 yıl öncesine baktığımızda bu hizmete benzer ne kadar şiddetli değişimler oldu hayatımızda.

Bir yüz yıl sonra hangi hizmetlerin bize olmasa bile çocuklarımızın hayatına damga vuracağını düşünebiliyor muyuz?

Anılarla ve Belgelerle Seyyar Satıcılar 5

Tepeden Tırnağa Faça

Eczacıbaşı

Fotoğraf: Gülnur Sandalcı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bizde böye gelişmeler olmadan evvel birçok berber ayrıca çoğu yerde doktorların nerdeyse %50 işlerini de yaparlarmış. Mesela saç kıran tedavisi, sülük yapıştırma, sünizit tedavisi gibi... Bügün o dönemdeki yani dükkansız berberler, Bengladeş, Pakistan, Afganistan ve özellikle Hindistan'da hala geçerli, Hindistanda aynı zamanda berberler kulak temizleme gibi özel bir işde yapmaktadırlar. Sevgi-saygılarımla size.

Ermert Revsen 
 03.10.2008 20:38
Cevap :
Evet, siz söyleyince aklıma geldi. Çocukluğumda köydeki berber diş de çekiyordu. İyi ki o zamanda değiliz!  09.10.2008 23:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 52
Toplam yorum
: 208
Toplam mesaj
: 36
Ort. okunma sayısı
: 7185
Kayıt tarihi
: 08.11.07
 
 

1971 Fethiye'de doğdum.  2000 yılından beri evliyim. Büyüğü 29, 17 yaşında, diğeri 12 yaşında ü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster