Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '15

 
Kategori
Estetik / Güzellik
Okunma Sayısı
250
 

Erkekler ve Kadınlar Arasındaki Farklar

Erkeklerin kadınlara göre yüzlerinin daha kıllı olmasının dışında temel yapısal farklılıkları ve bununla ilişkili olarak da temel yaşlanma farklılıkları mevcuttur. Androjen yani testosteron uyarısı ile deri kalınlığında belirgin bir artış ve kadın derisinden farklı yaklaşık %25 oranında daha kalın ve daha sıkı bir deri dokusuna sahip olmaktadırlar. Sebum yani yağ ifrazatı da kadındakinden farklı olarak puberteden sonra erkeklerde belirgin oranda daha fazla olmaktadır. Yine bu durum da androjenler ile ilişkili olup erkeklerde neden daha uzun süren akneler olduğunu da açıklamaktadır.

Yaştan bağımsız olarak erkekler kadınlara oranla daha yüksek bir kollajen yoğunluğuna sahiptirler. Kollajen kalitesinin ve yoğunluğunun derinin yaşlanması ile birebir bağlantıları olması gerçeği gözönünde bulundurulduğunda aynı yaştaki bir erkekle kadın derisi arasında erkek derisi daha genç olacak şekilde 15 yıllık bir deri yaşlanma farkı oluştuğu söylenebilmektedir. Ancak erkeklerin daha az güneşten koruyucu kullanma alışkanlıklarının olması, kadınlara oranla daha az antiaging kremler kullanıyor olmaları bu aradaki büyük farkın kapanmasını sağlayan en önemli faktörler olarak sayılmaktadır.

UV ışınları ile hızlanan dışsal yaşlanma süreci avantajlı oldukları içsel yaşlanmanın önüne geçmektedir. Ayrıca erkeklerin yüz derisinde önemli yaşlanma karşıtı avantaj yakaladıkları alışkanlıklardan biri de düzenli traş olmaları olarak sayılabilir. Sürekli bir peeling ya da dermabrazyon etkisi yaparak hücre döngüsünü arttıracak ve genç hücre yapımını uyarıcı bir özellik gösterecektir. Yüzlerinin ve vücutlarının kıllı olmasının getirdiği bir avantaj da erkeklerde terlemenin daha fazla olması ve ter içeriğinde laktik asit içeriğinin yüksek oluşudur. Bu laktik asit doğal bir nemlenme arttırıcı özellik göstererek fazla nemlendirici kullanmayı sevmeyen erkekler için ince kırışıklıkların çıkmasını geciktiren bir unsur olmaktadır. Düzenli spor yapan erkekleri ve kadınları ayrı tutacak olursak erkeklerde elastikiyet kaybı kadınlara oranla daha geç olmaktadır. Kolların altı, kasıklar gibi bölgelerdeki sarkmalar kadınlara oranla çok geç ortaya çıkmaktadır. Bu konuda erkeklerde östrojenin azlığının bir avantaj olduğu aşikardır.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 116
Kayıt tarihi
: 10.04.15
 
 

1977 doğumlu Dr Ömür Tekeli 1994 yılında Özel Adana Fen lisesinden mezun oldu. Ankara Üniversites..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster