Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 

07 Kasım '06

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
85034
 

Erkeklerde 40 yaş sendromu.

Erkeklerde 40 yaş sendromu.
 

Dünkü yazımda sevgi açlığı bir kadına neler yaptırır dediysem, 40 yaş sendromu da bir erkeğe herşey yaptırır diyorum.
Kırk yaşına yaklaştıkça erkeklerde ruhsal duygusal fiziksel bazı değişiklikler farkedilir. 40 lı yaşlar daha olgun, istediği mevkiye ulaşmış, maddi kazanımlar elde edilmiş, çoluk çocuk sahibi olunmuş bir dönemdir.Bu dönemde erkek, başarının hangi merdiveninde olursa olsun, bıkkın, huzursuz, kendini ispatlama çabasına girmiş ve arayış içinde olduğu bir dönemdedir.

Tümünü genellemelerin içine almadan, bu yaşlardaki beyler ''eyvah hayatımın yarısı tükendi artık'' düşüncesiyle paniğe kapılıp kadınlara kıyasla daha tedirgin edici sıkıntılar yaşamaya başlar.. Hatta durumlarını kabullenemeyen erkeklerin bunalıma girdiği bile görülebilir.

Bu dönemde aynaya baktıklarında, saçlarının daha çok beyazladığını, seyrekleştiğini, yüzündeki çizgilerin çoğaldığını, heyecansız kaldıklarını düşünerek yeni açılımlara başlama hevesine kapılırlar. Bir gençleşme çabası ve arzusu içerisinde oldukları gözlenir.Spor yapmaya başlanır, diyetisyenler daha dikkatli dinlenir, kırışık kremlerinden ''bende kullansam ne olur '' diye eşe dosta sorulmaya başlanır. Genç bayanların ilgisini çektiğinde ise egosu okşanır, bakın hala beğeniliyorum havasına girer.

Oysa bu dönemlerde o heyecanla, genç bayanların bu kırk yaş üstü erkeklerin parasını kariyerini gücünü beğendiklerini farkedemezler.(istisnalar hariç diyerek).

Bu sendrom 40 ına merdiven dayamış erkekleri baştan çıkartan bir sendromdur diyebiliriz. Ve bu beğenilme ile egoları okşanan beyler, sendromun getirdiklerini gizli saklı veya aleni yaşamaya kalkışırlar. Eşler en fazla bu dönemde aldatılır. Bunu takiben doğal olarak da boşanmaların daha fazla olduğu bir dönemdir.

Öte yandan, bilgi tecrübe açısından bu yaşlar daha donanımlı olunduğu için çoğu bilim adamları kırkından sonra kitaplarını yazmışlardır, peygamber efendimize kırk yaşında peygamberlik gelmiştir. Kırkyaş tecrübelerini yararlı bu yollarda paylaşırlarsa sendrom diye birşey tartışılıyor olamaz zaten.Oysa saçma sapan arayışlara gireceklerine, gereksiz paniklere kapılacaklarına, aile yuvalarını boş yere dağıtacaklarına, başarısız denemeler yapacaklarına sahip olunan değerlere sıkı sıkı sahip çıkılsa, bu sendrom en az zararla atlatılacaktır.

Umarım tüm erkeklere kırkından sonra yaşamak istedikleri hayat kendilerine ve ailelerine mutluluk getirir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsanı insan yapan vasıflardan biride insanı anlamaktır.Kişi ehli olduğu konularda toplumu bilinçlendirmelidir diye düşünüyorum.Toplumları bilinçlendirmenin yanında birikim,bilgi ve cesaret gerekir.Bunlardan biri olmazsa o bilgi kişiye zarar verir.Sağlık önemli şeydir.Bilime dayanmayan makaleler masalımsıdır.Kendini haydar dümen mi sandınız.Alaycı şekilde ders veriyorsunuz.Bir misalle düşüncemi noktalıyoreum."filozofun biri kadınların beyni erkeklere göre daha ufaktır diyerek,kadınların erkeklere göre daha aklının az olduğunu anlatmak istemiştir.Ne yazık ki bu filozof ölünce beynini ölçmüşler onun beyni küçük düşürmek istediği kadınlarda daha küçük olduğu anlaşılmıştır.Bilmem ki anlatabildim mi ?(!)

harsoğlu 
 09.11.2008 2:03
Cevap :
Ali bey öncelikle bu saldırgan şekliniz hiç hoşuma gitmedi bilesiniz.Bana yaptığınız kişi benzetmesini ve tavrınızı da çok gereksiz buldum.Üstelik yazım için sağlıkla ve bilimsel bir açıklamayla ilgisi olduğu gibi bir açıklamamda mevcut değilken sizin beni bu şekilde itham etmeniz hiç etik değil. Yazımı dediğiniz gibi yazarın magazinsel kendi yorumu şeklinde algılayıp okusaydınız beni aşağılamaya çalşırken kendi düştüğünüz duruma düşmezdiniz diye düşünüyorum. Sanırım sadece egonuz için oldu bu olanlar:)...Ben zaten anlayarak yazmıştım da bilmem siz anlayabildiniz mi?...Yorumunuza saygılar  11.11.2008 0:56
 

blogunuzu okudum ben 43 yasındayım bu yazıda aynen kendımı buldum. bukadar guzel analız okumamıstım. bırebır benı anlatıyor. ama bır eksıgı var. cıkıs yolları yazılmamıs.bu sendromdan kurtulmada nasıl hareket edılmesı gerekır eşin destegı nasıl olur yazılmamıs.ben halen bu streslı durum ıcındeyım.psıkolog arkadasımdan destek ıstıyecegım. ama ınsanlah atlatırım kısa bır zamn ıcersınde.saygı ve sewgıyle kalın,. murat.bagdatli@hotmail.com

murat bagdatli 
 01.08.2008 19:39
Cevap :
Öncelikle sayfamı ziyaret ettiğiniz ve beğeniz için tşk ler...Uzman değiliz sadece dış gözlemlere dayanılarak yazılmış naçizane bir yazıdır:)..Çözüm olarak da arayış içine girip hayatı zorlaştırmak yerine, elinde olan değerlere sahip çıkılmasını önermişim:)...selamlar  02.08.2008 0:44
 

katılıyorum ne yaptıklarını bilmiyorlar bu dönemde.sapıtıyorlar.

ece vardar 
 10.11.2006 14:56
 

Sanırsam, yazımın içeriği ile yanlış mesaj verdim. Ben, hemcinsim olan beyleri kastederek "Endişeye mahal yok," demiştim. Yanlış anlama için sizden özür dilerim. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 07.11.2006 22:09
Cevap :
önemli değil.....tşk.ler  08.11.2006 9:46
 
Toplam blog
: 529
Toplam yorum
: 2369
Toplam mesaj
: 481
Ort. okunma sayısı
: 3315
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

İstanbul'da doğmuşum... Dünyalar tatlısı bir kızım var... Herkesi kolay kolay sevemem... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster