Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Ruşen Nur Arıkan Uzman Psikolog

http://blog.milliyet.com.tr/rusennurarikan

09 Ocak '11

 
Kategori
İlişkiler
 

Erkeklerde Boşalma (Post ejekülasyon) Sonrası Ruh Hali

Erkeklerde boşalma sonrası görülen garip ruh hali, yabancılaşma ve partnerinden uzaklaşma hali olarak bilinen ve kadınların da bu durumdan hoşlanmayıp erkeklerle ilgili nahoş etiketler kullandıkları insanlık hallerinden biridir. Bu durumu yaşayanların bizzat kendilerinin birbirinden renkli açıklamaları ise oldukça dikkat çekici bir manzara ortaya koymaktadır.

Erkeklerin duruma özgü oldukça samimi açıklamalarına burada yer vermeden geçemeyeceğim: "Erkeğin boşa giden yüzbinlerce potansiyel evladının yasını tutmasıdır", "His merkezi testislerde olan bireyler için kaçınılmaz durum. Hayatın tekrar anlam kazanması sperm üretim hızına bağlıdır", "Erkekler için herşeyin anlamsızlaştığı an, varoluş sebebinin kalmaması nedeniyle yaşanan kısa süreli bir yıkım", "Sperm soykırımı depresyonu".

İngiliz bilim adamları boşalma sonrası artan bir hormon nedeniyle erkeklerin seksten başka şeyler düşündüğünü keşfetmişler. Bu durumun, sekse ara vermeyi sağladığı için kişi yeniden sekse hazır hale gelene kadar onu koruyan bir süreç olduğunu ve bedenin zarar görmesini de önlediğini belirtmişler.

Tamamen organik bir açıklama olan yukarıdaki duruma psikolojik bir yorum getirirsek insanın aklına Fransızlar'ın "Orgazm küçük ölümdür" tanımı geliyor. Bu geçici ölüm halinin duygusal ve fiziksel olarak yenilenip karşı cinsle biraraya gelmek için gerekli bir uzaklaşma olduğu söylenebilir.

Erkeklerin daha sık seks yapmak istedikleri ve "Çok doldum bir an önce dışarı atmalıyım, spermlerimi saçmalıyım" şeklindeki düşüncelerinin aksine, Taocu sekse göre ise "Sık yapılan seks yaşam enerjisinin kaybıdır ve spermlerin ölümüdür. Bu nedenle seks perhizi olmalıdır" şeklindedir.

Öte yandan vajina tarafından yutulan penis olgusu vardır bir de. Latincede vagina dentata (dişli vajina) olarak adlandırılan olguda; vajinanın tek görevinin, parçalayıcı dişleriyle penisi yiyip yok ettiğine, bir erkeğin boşaldıktan sonra penisinin ereksiyon gücünü kaybettiğine, vajinanın da spermlerle beslenerek daha da palazlandığına inanılır.

Gelelim feminist yazarlara; onlara göre ise "erkek" çıktığında girdiğine göre azdır ve eksilmiştir. Kadın daha canlanıp çoğalıp genişlerken, erkek bu durumun yasını tutmaktadır.

Psikeart dergisinin cinsellik konulu sayısında Metin Sever'in yazısının konu başlığı olan "Her Erkek Boynu Büküklüğü Tadacaktır" cümlesi bu konuyu iyi bir şekilde özetlemektedir.

Geriye yazarın iki merakı kalmaktadır;

Peki orgazm sonrası yakılan sigara ne anlama gelmektedir? Ve kafadan neler geçer? Keyifden midir? Yoksa mevcut durumla başa çıkma yolu mudur?

Acaba sadece fiziksel olan seksle, duygusal bağın da olduğu seks arasında erkeklerin boşalma sonrası durumuyla ilgili bir fark var mıdır? Yani erkek aşık ve yanındakıine değer veriyorsa durumda bir değişiklik olmakta mıdır?

Aslında tıpkı ilişkilerdeki gibi; yakınlık nasıl zaman zaman uzaklaşıp benliği havalandırmak ve yenilenerek tekrar birleşme isteği duymaksa, kimi zaman kişinin kendisi olmaya izin vermek, ilişkide birbirine biraz uzaktan tanıklık etmek ve sonra yeniden biraraya gelmekse, cinsellik de kendi doğasında aynen böyle birşey. Her psikolojik ölüm yeni bir başlangıçsa, orgazmdaki geçici ölüm de benzer bir durum yaratır.

SEKS VE ÖLÜM ARASINDA GÜÇLÜ BİR İLİŞKİ VARDIR VE HER SEVİŞME ÖLÜMÜ ALT ETME ÇABASIDIR.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

evet biz erkekler boşalma sonrasında partnerimizden uzaklaşırız. bunu salt psikolojiyle açıklamaya çalışmak yanlış bence. erkek boşaldıktan sonra bütün kasları gevşer ve partnerine dokunmak, okşamak ya da tutmak zor gelir. sanırım bunu bir de fizyoloji uzmanına sormak gerekiyor. ayrıca umarım kaleminiz hep sürçer Ruşen Hn. biz erkekleri kadın eki okuyucusu yaptınız:)

tunc delibalta 
 12.01.2011 18:48
 

sırt cevirip yatmak yerine sarılıp beraber yatmak hem çiftler arasında kırgınlıgı ortadan kaldırır hemde mutlu biten bir sevişme yaşanmış olur bora

bora özen 
 10.01.2011 18:31
 

Erkeği kadına yönelten spermlerdir, onlar bitince uzaklaşması normal.

Av. Cihan Öztürk 
 10.01.2011 18:21
 

kaç zamandır yazılarınızı takip ediyorum...inatla cinselliğin doğasını ifşa etmeye çabalıyorsunuz...bir gerekçesi olmalı, yazının...sevişmek ölümden kaçmaksa, yazmak nedir?

Aziz SEKER 
 10.01.2011 11:17
Cevap :
merhaba Aziz Bey, Öncelikle yazılarımı takip ettiğiniz için teşekkürler. "ısrarla cinselliği ifşa etmek" mi? Buna cevabım "hayır". ortaya koymaya çalıştığım şey kadın erkek ilişkileri bağlamında son zamanlarda artık "seks" hayattan daha büyük gibi görünmektedir. Bu nedenle bunun üzerinden ilişkilerde ne olduğu? veya ne oluyoru? anlamaya ve anlatmaya çalışıyorum. Cinsellik ölüm kaygısını yatıştırmaya karşı güçlü bir savunmadır. "yazmak" da hayatla bir denge kurma çabasıdır bence..ve vadeli hayatımıza "anlam katma" yolarından biridir.  10.01.2011 17:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 169
Toplam yorum
: 117
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 2336
Kayıt tarihi
: 23.11.10
 
 

İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul' da tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü' ünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster