Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
143
 

Erkeklik Kanunu mu?

Erkeklik Kanunu mu?
 

Kaç gündür aklıma takılan bir konuyu  Kadınlar Gününde paylaşmak istiyorum. Hep konuşulduğu gibi kadın toplumu değiştirme ve şekillendirme gücüne sahip. Hele de o kadın bir anne ise bu güç artıyor.

İnsan yavrusunu işlenmemiş değerli bir  taşa benzetirim. Eğer bu taş iyi bir ustanın eline geçerse bir şaheser çıkıyor ortaya. Ola ki kıymetini bilmeyen, anlamayan bir insanın eline geçerse de taş parçalanıp gidiyor tıpkı çocuklarımız gibi. Başta "anne" olmak üzere aile dünyadan bihaber çocuğunu, okuyan, düşünen, duyarlı ve bunların sonucunda kendisine ve çevresine faydalı bir "birey" olarak da yetiştirebilir veya tam aksi "varlığı zarar " denilen türden bir insan da ortaya çıkarabilir. Eğitim çok küçük yaşlarda ailede başlar, ilerleyen yıllarda okul ve toplum bunu devam ettirir.

Bir erkek çocuğu şiddeti, hor görülmeyi, aşağılanmayı ailesinde yaşıyorsa bunu doğal ve meşru kabul ederek ileride aynı davranışı kızkardeşine, eşine, kızına hatta kimi zaman annesine uygulayabiliyor.

Geçen hafta 11 yaşındaki kızımın İngilizce dersinden bir ödevi vardı. Ödev için  iki tane fotoğrafla sunum yapılacak ve bu sunumda  fotoğraftaki kişiler anlatılacaktı. Beraberce seçtiğimiz fotoğraflardan bir tanesinde henüz ana sınıfındaki kızım ve çok sevdiği bir erkek arkadaşı tatil köyündeki Maraş dondurmacısından dondurma almaya çalışıyorlar. Tatil köyünde, yaz tatilinde çocuğun üzerinde ne olur, plaj giysisi olan bikini ve mayo tabi ki.

Sınıfta sunumunu yapıyor ve yerine geçiyor. Okul çıkışında sınıftaki erkek öğrencilerden bir tanesi kızıma " Sen iyi misin de o fotoğrafı koydun ödeve?" diyerek uzaklaşıyor. Kızım da rahatsız olmuş ki eve geldiğinde bunu anlattı. Cinlerim tepeme çıktı ve kızımdan ertesi gün sınıf arkadaşına "o fotoğrafın nasıl bir sakıncası olduğunu" sormasını istedim. Okula gittiğinde sormuş ve sınıf arkadaşı kendince konuyu espiriye döndürerek "Erkeklik kanununun 47. maddesine göre..." diyerek uzaklaşmış bizim kızın yanından. Bu erkek çocuk henüz beşinci sınıf öğrencisi ve ana sınıfı yaşındaki bir çocuğun bikinili fotoğrafı onu "erkeklik kanununa" göre rahatsız ediyor. İleride sevgilisinin / eşinin vay haline! diyorum.

Hayatım boyunca en az kadın arkadaşım kadar erkek arkadaşım oldu. Kadına saygı duyan, hayatlarındaki kadınlara itinayla yaklaşan, etrafındakileri kadın erkek diye ayırmayan erkeklere ben de saygı duyuyorum. Kızımıza cinsiyet, dil, din, ırk ayrımı yapmadan insanlara yaklaşması gerektiğini öğretmeye çalışıyoruz. Çevresinden böyle tepkiler alınca, farklı düşünce tarzları ile karşılaşınca haliyle bocalıyor. Yine sınıfından bir kız arkadaşı başka bir kız çocuğuna "Saçın başın dağılmış ne o kocan mı dövdü?" diye espri yapabiliyor ve kızım bu espri! anlayışını anlayamıyor. Hayatı boyunca  benzer insanların, benzer yaklaşımların karşısına çıkacağını, onun kendi doğrularından vazgeçmemesi gerektiğini anlatıyoruz.

Daha çağdaş, daha kavgasız daha yaşanabilir bir dünya için kadınlara hak ettikleri değeri vermek gerekiyor. Kadınlarımız ayaklarının üzerinde durursa, haklarını bilirse ve haksızlığa uğradığında kendini savunup gerekli toplumsal desteği  bulursa eminim güzel ülkemde yaşamak biz kadınlar için çok daha kolay ve güzel olacak.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 40
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 562
Kayıt tarihi
: 11.01.12
 
 

Dünyayı güzellik kurtaracak... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster