Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Nisan '18

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
146
 

Erken Seçim Gündemde

Erken Seçim Gündemde
 

Salih arıkan


Bu günlerde erken Seçim gündemde. Bizde taleplerimizi tekrar gündeme getirelim.

Ben görme engelli bir seçmenim. İlk defa Anayasa Referandumunda tek başıma şablonla oy kullandım. Artık başkasının yardımıyla oy vermek istemiyorum. Başkasının yardımıyla oy vermek Anayasanın gizli oy açık tasnif ilkesini ihlal etmektir. Bu Seçim döneminde görme engelli bir seçmen olarak kimsenin yardımı olmadan oyumu kullanmak istiyorum.

Geliştirilen makine mi olur yâ da internet mobil uygulama şablon vesaire farklı seçenekler bulunabilir. Benim için önemli olan kimsenin yardımı olmadan oyumu kullanmak. Ayrıca diğer engellilerin de kendi başlarına oylarını kullanacakları düzenlemelerin yapılmasını istiyorum.

Sandığın evimize gelecek olması bir kazanımdır. Ama daha farklı çözümler üzerinde de çalışılmalı. Engellilerin dışarı çıktıklarında en temel sorunu olan erişilebilirlik şartları ihmal edilmemeli. Oy verilen binaların erişilebilir olması gerekir. Önceden Ambulans gönderiliyordu şimdi ayağımıza Sandık gelecek. Bizim

de sandığa erişebileceğimiz erişilebilir ortamlar oluşturulmalı. Siyasi Partiler propagandalarında engellilerle ilgili kapsamlı çalışmalar yapmalı. Engellilerle ilgili çalışmalar yürüten Derneklerden fikir alınmalı.Propagandalarını görmeyenler için sesli E-kitap ve Braill baskı broşürleriyle bizlere de mesajlarını iletebilmeli. 

Zaman darlığı ve gündem yoğunluğu gibi bahanelerle engellilerin oy verme ve Sandığa ulaşma sorunları gündem dışına itilmemeli.

Salih Arıkan, Tel: 0506 514 96 93

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1156
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 57
Kayıt tarihi
: 17.11.16
 
 

1977 Manisa Akhisar'da doğdum. 1986 İzmir Bornova İzmir Körler Okulu'na başladım. 1997 İzmir Karaba..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster