Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ekim '12

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
310
 

Erman: “Temeli 1923 olmayanın hedefi 2023 olamaz”

Erman: “Temeli 1923 olmayanın hedefi 2023 olamaz”
 

Erman: “Temeli 1923 Olmayanın Hedefi 2023 Olamaz”


AKP iktidarı haddini aşarak Cumhuriyet yıkıcılığında mesafe almak adına milli bayramlara yasak getirmesinin ve bu kararın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramındaki uygulamasının geri tepmesi, ülke çapında olduğu gibi Burdur’da da alternatif Cumhuriyet kutlamalarına neden oldu. Bu kapsamda CHP, CKD, Kardeşçe Ele Emeği Derneği, Eğitim İş, Eğitim Sen, ADD, Emekli Sen’in ortaklaşa örgütledikleri Cumhuriyet Bayramı Halk Kutlaması etkinlikleri çerçevesinde Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

Milyonların alanlara indiği başta İzmir, Ankara ve İstanbul olmak üzere tüm yurtta olduğu gibi Burdur’da da halk yasak çiğnemek için alanlardaydı. Saat 14,00’de alternatif kutlama programı çerçevesinde Atatürk anıtına çelenk sunan CHP, CKD ve ADD çelenklerini Valilik, Belediye Başkanlığı ve Garnizon Komutanlığı çelenklerinin yanıbaşına koydu. Daha sonra saat 18,00’de Müzepark önünde toplanan vatandaşlar, Gazi ve Atatürk caddeleri boyunca yürüyüşe geçti; yaklaşık 3 bin kişilik coşkulu ve heyecanlı halk topluluğu yürüyüş sonunda Şeker Meydanında Erdal Güney konserine katıldı.

CHP, ADD, Eğitim Sen, Eğitim İş, Emekli Sen, Kardeşçe Elemeği Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) tarafından düzenlenen ve herkesin kendi bayrak ve flamalarıyla katıldığı yürüyüş ve konser etkinlikleri ülke çapında yükselen halk hareketinin bir parçası olarak uzun yıllardır Burdur’da ilk defa görülen ve yaşanan coşkun, heyecan dolu ve umut veren bir eylem olarak göz doldurdu.

İlkönce saat 14,00’te Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtı’na CHP, ADD ve CKD çelenginin sunulmasının ve saygı duruşuyla İstiklal Marşı’nın okunmasını müteakiben günün anlam ve önemi üzerine bir konuşma yapan CHP İl Başkanı Süleyman Erman, AKP iktidarına yüklendi ve : “Temeli 1923 olmayanın hedefi 2023 olamaz” dedi.

Erman’ın konuşması şu şekildedir:

 

Atatürk’ün eseri büyük devrim ve milletimize eşsiz bir armağan olan cumhuriyetin ilanının 89. Yılını birlikte kutlamanın mutluluk coşku ve heyecanı içindeyiz. Yasaklara, engellere, dur demelere rağmen kutlamanın mutluluğunu da ayrıca yaşıyoruz

19 Mayıs 1919 da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp 29 Ekim 1923’te de ‘’Türk milletinin karakterine ve adaletlerine en uygun olan idare cumhuriyet idaresidir’’ diyerek ilan ettiği cumhuriyet Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir,

Türkiye için sadece bir yönetim şekli değil aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan cumhuriyet getirdiği çağdaş açılımlarla Türk insanının ufkunu genişletmiş ekonomik sosyal ve siyasal hayatımız görülmemiş bir dinamizm kazanmıştır. 

Cumhuriyetin en büyük erdemi Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturması ve bireyi yurttaş konumuna yükseltmesidir. Ulusumuz cumhuriyet ile birlikte ulusal bir devletin onurlu özgürse düşünebilen ve eşit haklara sahip yurttaşları haline gelmiş devletin tek ve gerçek sahibi olmuşlardır. 

Ayrıca cumhuriyetimizin 89 yıllık öyküsü bir başarı bir uygarlaşma öyküsüdür. Cumhuriyetin başarıları ile haklı bir gurur yaşıyoruz. Cumhuriyet sayesinde bugün Türkiye İslam dünyasındaki tek laik ve demokratik ülkedir. 

Fakat bugün yani cumhuriyetin ilan edilişinin 89.yıl dönümünde AKP iktidarı sayesinde Mustafa Kemal’in kurduğu cumhuriyet eserlerinden pek bir şey kalmamıştır. Cumhuriyetle birlikte zor şartlar altında kurulan cumhuriyetin temel taşları olan kuruluşlarımız teker teker ya satıldı ya da imha edildi Temel ilkelerimiz sürekli tartışmaya açılmakta, milletin gözünde küçük düşürülmeye çalışılmakta üzerine oturduğu en önemli zemin olan millet unsuru teşbih taneleri gibi dağıtılmakta ülke cemaatlerin etnik ayrışmanın ve tarikatların cirit attığı bir toprak parçası haline getirilmektedir. 

88.yıl kutlamalarını depremi bahane ederek iptal eden zihniyet 89.yıl kutlamalarını da etkisiz cılız işlevsiz heyecansız bir kutlamaya dönüştürme çabasına girmiştir. Başta Cumhuriyet Halk Partisi ve duyarlı sivil toplum kuruluşlarının Başta Ankara ve tüm ülkede cumhuriyet kutlama etkinliklerine yasakçı, engelleyici ve müdahale etme girişimleri devam etmektedir.  

Bugün Türkiye de nerede cumhuriyet kutlaması yürüyüşü şöleni varsa halk orada CHP olarak biz oradayız Antalya da, İzmir de, Kocaeli de her yerde milyonlar cumhuriyet için yürüyor. Ankara da bugün bütün engellemelere yasaklara rağmen kurulan barikatlara sıkılan biber gazlarına rağmen barikatlar aşılarak Başta Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve milletvekillerimiz olmak üzere yüz binler Anıtkabir’e koşuyor. Yasakçı zihniyete karşı sizin yasaklarınız bize vız gelir dercesine cumhuriyet için aydınlık yarınlar için özgürlük için bağımsızlık için yaşasın cumhuriyet sloganları altında milyonlar yürüyor. 

Cumhuriyeti ve Cumhuriyetin değerlerini hafızalardan silme çabasına 

Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu gidişe göz yummayacağız. Tıpkı Atatürk’ün dediği gibi 

Cumhuriyetimiz öyle zannedildiği gibi zayıf değildir. Cumhuriyet bedava da kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için kan döktük. Her tarafta kırmızı kanımızı akıttık. İcabında müesseselerimizi müdafaa için lazım olanı yapmaya her zaman hazırız.

Unutmamalıyız ki hak ve hürriyetlerden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün değildir. 

Bu nedenle bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev 

Türkiye Cumhuriyetinin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılâplarını koruyup kollamak AKP iktidarının bize ülkemize ve cumhuriyetimize verdiği zararların hesabını hep birlikte sormaktır.

Temeli 1923 olmayanın Hedefi 2023 olamaz 

Biz bu yola 1923 yılında çıktık

Bu yol Mustafa Kemal Atatürk’ün yolu

Bu yol Milyonlarca kefensiz yatan isimsiz kahramanların yolu

Bu yol İsmet İnönü’nün yolu

Bu yol Bülent Ecevit’in yolu

Bu yol Deniz Gezmişlerin yolu

Bu yol Uğur Mumcunun yolu

Bu yol Ahmet Taner Kışlalının yolu

Bu yol vatan ve bağımsızlık uğruna şehit olmuş binlerce Mehmetçiklerin yolu 

Pir sultan abdal ne de güzel söylemiş 

Koyun beni hak aşkına yanayım

Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan

Yolumdan dönüp de mahrum mu kalayım

Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan 

Kadılar müftüler fetva yazarsa

İşte kement işte boynum asarsa

İşte hançer işte kellem keserse

Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan 

Bu duygu ve düşüncelerle cumhuriyetin 89. kuruluş yıl dönümünü kutlar büyük önder M. Kemal Atatürk ve canlarını bu uğurda feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi millet ve şükranla anarım.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 511
Toplam yorum
: 126
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 488
Kayıt tarihi
: 04.04.08
 
 

"Cv" Dedikleri Özgeçmişim 1953 yılının karanlık günlerinde Haziran ayının 24. günü, ağaçların mey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster