Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ekim '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
208
 

Ermenek maden faciası, bakanın itirafı ve işçilere uygulanan baskılar...

Ermenek maden faciası, bakanın itirafı ve işçilere uygulanan baskılar...
 

Çalışma Bakanı Faruk Çelik gazetecilerin sorduğu sorulara verdiği yanıtlar şöyle: “Bu acı çekilecek gibi değil. Ocağı kapatacağımız zaman işveren 50 kişiyi devreye sokuyor. Sorumluluk hepimizde can önemliyse kapatırız. Ancak ‘Tehlike geliyor’ diyecek olan buradakilerdir. İşverenler ‘İşçiye 3 kuruş ödeyeceğiz’ diye işçiden 5 kuruşu kesiyor. Biz o parayı kesilsin diye vermedik. Buradaki talihsizlik yasanın yeni yürürlüğe girmesi! Keşke kayıpsız aklımız başımıza gelse. Denetime gelen müfettişleri görmüyoruz” diye dert yanan işçilere de “Şerefsizlik yapıyorlarsa bu alçaklıktır” karşılığını veriyor.

Bakanın itirafı neyle ilgili?

Karaman, Ermenek, Güneyyurt’ta su dolan Has Şeker Madencilik’e ait ocakta mahsur kalan 18 işçiyle ilgili kamuoyunu bilgilendirme toplantısında!

Soma’dan sonra böylesi büyük bir facia için söyleyecek çok söz var. Ancak yasa yapıcılar öyle rahat ve suçu başkalarına yüklüyorlar ki; yasayı halk yapmış(!)madenlere müfettişleri ‘Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’ göndermiş gibi…

Daha geçenlerde çıkartılan ve birçok maddesi Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen Torba yasa’da işçiler aleyhine olan maddeler görmezden gelindi.

Torba Yasa sonrası Güzelyurt’taki maden ocağındaki işçilere uygulanan korkunç baskılar, gelişmeleri ve sorunlar şöyle sıralanıyor:

* İşverenler işçilere yekem vermez oldu! Verilen düşük maaş nedeniyle işçiler evlerinden getirdikleri domates, peynir ekmekle karınlarını madende 15 dakikada doyurup, yaptıkları ağır işe devam ederek, patrona daha fazla para kazandırmaya çalışıyorlar.

Öyle ya 15 dakika öğle arasında madenden geri çıkıp-inmek mümkün mü?

İşçiler yemek için bile dışarı çıkartılmadığı için Güneyyurt’taki facia da böyle bir yemek sırasında oldu.

* Torba yasayı kendilerine dayanak yapan işverenler, işçilere tuvalet izni bile vermiyor. Yerin yüzlerce metre altında çalışan maden işçileri pet şişelere ihtiyaçlarını gideriyor, bu şişeler vardiya bitiminde dışarı çıkarıyor.

* Kamuoyuna sendikalar tarafından yapılan açıklamada; Ermenek’te hiç bir madende sendika yok! İşçiler işverenin insafına kalmış durumda. Ayrıca işverenler kendi arasında anlaşarak, hepsi aynı uygulamayı yapıyor. Burada devreye girmesi gereken Rekabet Kurumu ortada görünmüyor.

* İşçilere uzun zaman çalıştıkları halde maaşları veya gündelikleri ödenmiyor.

* İşçilere servis verilmiyor. Amaç işverenin daha fazla kazanması!

Güneyyurt’ta meydana gelen kazalarda yerin yüzlerce metre altında mahsur kaldıkları söylenenlerin isimleri şöyle:

Osman Çoksöyler, Hüsnü Çolak, Ali Haznedar, Kerim Haznedar, Mehmet Tokat, Hüseyin Çolak, İsa Gözbaşı, Bahri Üzer, Kamil Yaman, Tezcan Gökçe, Uğur İlhan, Hüseyin Gültekin, İsmail Gürses, Mehmet Baha, Mehmet Özcan, Hasan Tuncer, Recep Çiloğlu, Ömer Cansu.

Umutlar gittikçe azalsa da, inşallah kurtulurlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir devletin baştaki yöneticilerinin çoğu namussuz olsun da, aşağı tabakada bulunanlar iyi adam olsunlar; bu güçtür.”Bu cümle, İsmail Hakkı Babanzade’nin “Anayasa Hukuku” kitabının 119. sayfasında geçiyor. Mustafa Kemal, kitabı 1923’te, Cumhuriyet hazırlıkları sırasında okumuş. Okurken de bu cümlenin altını çizmiş. Soma’dan sonra madenlerde yaşam odalarının zorunlu tutulmasına ilişkin yasa teklifini Meclis’te reddeden Çalışma Bakanı, medya karşısında sanki muhalefet lideri gibi konuşuyor: “Küçük madenlerde işveren fazla kâr uğruna iş güvenliğine yatırım yapmıyor. Hepsi kapatılmalı. İçim yanıyor.” Evet; bu feryadı Çalışma Bakanı’na duyurmak gerek(!). Tabii Babanzade’nin kitabını anımsayarak… Tarihte görülmedik boyutta yolsuzluk iddialarına muhatap olmuş, yandaşlarına rant dağıtımıyla nam salmış bir iktidarın, her faciadan sonra işletme sahiplerini rant düşkünlüğüyle suçlaması inandırıcı mı? “Sen kendine bak” demezler mi? Saygı ve selamlarımla...

Ersin Kabaoglu 
 02.11.2014 10:40
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  05.11.2014 12:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3065
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster