Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Şubat '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
740
 

Ermeni aydınlar kampanyasını başlatadursun, ben aydınlarımıza naçizane bir soru soruyorum!

Ermeni aydınlar kampanyasını başlatadursun, ben aydınlarımıza naçizane bir soru soruyorum!
 

Büyük tartışmalara neden olan ‘Ermeniler’den özür diliyorum’ kampanyası, Ermeni aydınlara da esin kaynağı oldu. Şimdi Ermeni aydınlar, Ermeni çetelerin öldürdüğü insanlar ve ASALA'nın eylemleri nedeniyle canından olan Türklerden özür dileyecek. Türkiye’de bazı aydınların başlattığı ‘Ermenilerden özür diliyoruz’ kampanyası, Ermeni diasporasından olumlu yanıt aldı. Avustralya’nın Sydney kentindeki Macquarie Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türk Ermeni Diyalog grubu Eşbaşkanı Dr. Armen Gakavian da bir karşı özür kampanyası hazırlamak üzere çalışmalarına başladı.

Yaşanan gelişmeler bu konunun daha uzunca bir süre tahminen 2015 yılına kadar veya diasporanın hedeflediği 3-T formülünün (tanıtım-tazminat-toprak) işlerlik kazanacağı güne kadar gündemde kalacağa benziyor. Bu nedenlerle sıkılanlardan özür dileyerek soruma geçmek istiyorum;

Ermeni diasporasının soykırım iddiası 1915-16 yıllarını kapsamaktadır.

Birinci Dünya Savaşı'ndan yenilerek çıkan Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul, 13 Kasım 1918'den 2 Ekim 1923 tarihine kadar galip devletlerin işgali altındadır.

1920 yılının Ağustos ayında ise Sevr Antlaşması imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun tüm arşivleri, belgeleri veya tutanakları işgalci devletlerin kontrolü altında bulunmaktadır.

Her türlü olanak ellerinin altında iken, soykırım iddiaları henüz iki üç yıllık iken, Ermenilerin ağababaları olan işgalci devletler Osmanlı İmparatorluğunu veya Türkleri uluslarası areneda neden soykırımcı olarak ilan edip mahkûm etmediler?

Neden bu kadar beklediler?

Neden dersiniz?

Neden?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ermeni tehciri ve soykırımı yüzünden özür dileyen ve onları destekleyen sözde aydınlarımız kadar özür dileyen Ermeni aydınlarda gereksiz bir davranış sergilemektedirler. Çünkü bu özür ,Asala denilen terör örgütünün yaptıklarından tüm Ermeni halkını sorumlu tutmak demektir ki bu asla kabul edilebilir değildir. Bir terör örgütünün işlediğ suçlar yüzünden halkını tömet altında bırakan aydınlara aydın değil aklı evvel demek gerek. Özür olayını destekleyen blog yazılarına karşıt yorumlarım oldu çoğu beni anlamak yerine eleştirdiler. Bkıyorum hiçbirisi sorularınıza verecek cevap bulamamışlar ki herhangi bir yorum yapmamışlar.

Meltem Şahin 
 08.02.2009 14:14
Cevap :
Sevgili Novelist. Benden de size selam.
Bu konu hakkında birçok arkadaş burada görüşlerini paylaştı. Şiddetli tartışmalar oldu. Ben sadece hiciv içeren bir şiir ile sürece katıldım ve yazmayı da doğrusu düşünmüyordum. Ancak Ermeni aydınların başlama aşamasındaki karşı kampanyası bu konunun kapanmayacağını gösteriyor. Bu nedenle yazdım ve bu sorumu sordum. Sizinde vurguladığınız üzre özürcü aydınlarımızdan soruma yanıt bekiyorum.
Katkınıza teşekkürler, Saygıyla...Kevni KUŞCU  08.02.2009 20:50
 

Ortada gerçek anlamda bir soykırım yok fakat tarihinde asla Türk'lere dost olmamış her fırsatta arkadan vurmaya çalışan bir millet olarak görüyorum onları. Nasılki o zaman arkadan vurmaya çalıştıkları bizleri, tarihsel olarak yazdığınız tarihte silinememişse hala sevgisizlikleri, arkadan vurma gelenekleri yaşam biçimi olduklarından aynı tavrı sürdürmekte ve dünyayı kandırmaktadırlar. Kabul görmediğim bir nokta ise bizlerin ve günümüze kadar gelen hükümetlerin sağlıklı bir başarı elde edememeleri... Sorduğunuz aynı soruyu bende tüm dünya milletlerine soruyorum zira sesimiz ancak bukadar çıkıyor... Sevgi-saygılarımla.

Ermert Revsen 
 05.02.2009 19:37
Cevap :
1915-16 yıllarında yaşandığı iddia edilen sözde soykırımın yaklaşık bir asır sonra önümüze sorun olarak dayatılması, adına "özür" kampanyası düzenletilmesi çok ama çok tuhaf geliyor bana.
Sevgi ve saygıyla...  05.02.2009 22:09
 

Türkiye ellerinin altindan kayip gider. "Seytan azapta gerek" taktigiyle hep arafta tutarak evcil tutabilirsin radikal kararlara meyilli bir ülkeyi. AB üyeligi konusunda da, PKK'ya destek konusunda da ayni durum söz konusu: Bekletmek, oyalamak, kivrandirmak, hep kendinden süphe eder durumlarda birakmak, ülke icinde bunun tartismasini yaptirip cepheler yaratmak ve böylece ülkeyi zayif tutmak. Özetle: Böl ve yönet ilkesinin reel politik, daha "cagdas" bir uygulama sekli. Sorun cok yerindedir Tekbasina. Selam ola, geri gele.

pirmete 
 05.02.2009 18:15
Cevap :
"Devran aynı devran diyorsun" sevgili Pirmete sadece konular ve zaman dilimi farklı.
Selamlar ve sevgiler...  05.02.2009 18:59
 

1. Vahidettin efendi bu işin üstüne gitti, günahsız olan Boğazlayan kaymakamını astırdı... Amacı hala postunu kurtarmak, işgal güçlerine yaranmaktı. Bir sürü insanı yargıladılar, kendi vatanında tutsak ettiler... O dönem Servin ikinci ayağı girmek üzereyken hizmete 2.perde: Kemal mızıkçılık yaptı ve girdi devreye... Genç Cumhuriyeti bütün emperyalistlere meydan dayağı ata ata kurdu. Hadi gel de özür dilet bakalım şimdi Kemale? Buna olanak var mı? Adamların biri gelip biri gidiyor, özür üstüne özür diliyor o dönem. Ah be kardeşim, nasırlarıma ne güzel basıyorsun sen:-) Bu gün PKK nın sesi neden gür cıkıyorsa ermenilerin de sesi bu yuzden gür çıkıyor. Yarın başkalarının da sesi çıkacak... Ne yazık ki yine iş başa düşecek. Oğlanı sağlam yetiştir:-) Sevgiler gönülden...

yeşilsoğan 
 05.02.2009 15:56
Cevap :
Sevgili yeşilsoğan olaya özür kampanyasının dışına çıkıp bakalım farklı bir bakış açısı olsun ; Adına BİRLEŞMİŞ MİLLETLER denen kuruluş 1948 yılında soykırımı insanlık kabul edip uluslararası bir sözleşmeyi imzaya açtı. Türkiye 1951 yılında bu sözleşmeyi imzaladı İngiltere ve ABD ise bu sözleşmeyi ne zaman imzaladılar ? Merak eden araştırıp bulsun, sonra adamakıllı bir düşünsün. Eminim akıllarına birşeyler gelecektir.
Benim oğula gelince Atasını tanıyor ve yurdunu severek büyüyor :-))
Selamlar...  05.02.2009 18:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 262
Toplam yorum
: 1320
Toplam mesaj
: 253
Ort. okunma sayısı
: 1509
Kayıt tarihi
: 27.09.07
 
 

Anadolu'nun doğusunda sonradan ismi değiştirilen köylerden birinde zemheri zamanına denk gelen bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster