Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Şubat '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
337
 

Ermeni Aydınları

Ermeni Aydınları
 

(http://www.ozurdiliyoruz.com/destekleyenler) sitesi hackerlerin saldırısına uğramış.


Türkiye’de bazı aydınların başlattığı “Özür diliyoruz” kampanyasından sonra Ermeni aydınlar da bir karşı özür kampanyası hazırlıyor. (Radikal 02 Şubat 2009 Pazartesi)

Avustralya’nın Sydney kentindeki Macquarie Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türk Ermeni Diyalog Grubu Eşbaşkanı Dr. Armen Gakavian da bir karşı özür kampanyası hazırlıyor. Kampanyayı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Ermeni cemaatinden, tarihçi Profesör Dennis Papazyan da destekliyor.

Kampanya için hazırlanan taslak bildiri metni şöyle: “Ermeni halkı adına işlenen cinayetler için özür diliyor, bunların acısını duyan masum Osmanlıların ve Türklerin duygularını paylaşıyorum.”

Bizim aydınlarımızın özür metninde ne deniliyordu?

“1915'te Osmanlı Ermenilerinin maruz kaldığı Büyük Felâket'e duyarsız kalınmasını, bunun inkâr edilmesini vicdanım kabul etmiyor. Bu adaletsizliği reddediyor, kendi payıma Ermeni kardeşlerimin duygu ve acılarını paylaşıyor, onlardan özür diliyorum.”

Bu kampanyayı destekleyenler (06.02.2009 saat 10:19) 28864 kişiye ulaşmış.(ozurdiliyoruz.com) Bu arada site hackerlerin saldırısına uğramış. Saldırı olmasaydı şaşardım zaten.

İki komşu ülke; ekonomik, siyasi, kültürel ilişkiler açısından birbirlerine her zaman muhtaçtır. Birbirleriyle öyle iç içe geçmişlerdir ki onların acısını, sevincini çok kolay anlarız. Bu Yunanistan ile de böyledir, Bulgaristan ile de, Irak ile de, Ermenistan ile de…

Marmara depremini anımsayalım. İlk yardım elini uzatan bize kimdi? Yunanistan’dı elbet. Bizim acılarımızı ilk onlar hissetmişlerdi içlerinde. Bizimle birlikte ilk onlar harekete geçmişti.

Saddam'ın tüm olumsuzluklarına rağmen ABD ve İngiltere'nin Irak'ı bombalanmasında, işgalinde hangimiz oradaki insanların acısını içimizde hissetmedik? Çook yukarılardan geçen bombaları taşıyan uçakların sesini duyduğumuzda hangimiz biraz sonra olacakların endişesini taşımadık?

Geçmişte yapılanlar unutulmalı mı? Elbette “hayır!” Onlar unutulmadan ama mahalle kavgasına da dönüşmeden sorunlarımızı çözebiliriz. İyi komşuluk ilişkileri içinde yaşayabiliriz.

Aydınları kansızlıkla, vatan hainliğiyle suçlayacağımıza önce kendi yaptıklarımızın bir değerlendirmesini yapalım, bize yapılanları da unutmadan. İğneyi kendimize batıralım çuvaldızı başkasına batırmamıza gerek kalmayacaktır.

Ne yazık ki, iki tarafın kavgasından nemalanmak isteyenler boş durmayacaklardır. Kansızlık ve vatan hainliği suçlamalarına devam edeceklerdir hem bizde hem komşumuzda... Bilerek işlenen yeni cinayetlerle iki ülke arasındaki gerginliğin sürmesi için elden gelen yapılacaktır.

Yapılan ve yaşanan vahşetin fotoğrafları Internet, basın gibi iletişim araçları kullanarak -yalan, yanlış, doğru iç içe- gerilimi arttırmaya çalışacaklardır.

Gerginlik belki bir ara dondurulup zamanı gelince tekrar ısıtılacaktır şoven duygularımız kaşınarak.

Bizlere düşen bu türden propagandalara rağbet etmemektir. İyi komşuluk ilişkileri olan bir mahallede hırsızlık olur mu? Fakirlik olur mu? Tam tersine paylaşım vardır. Huzur vardır.

İşte her iki tarafın da aydınlarının yapmaya çalıştıkları budur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba...Özür dilemek güzel bir şey. Canımızın sıkıldığı bir anda, bizim lehimize davranan hatta bizi yatıştırmaya çalışanlara bile kızgınlıkla hoş olmayan bazı davranışlarda bulunduğumuz olur. Sonradan bunu fark ettiğimizde özür dileriz. Ama tarhi olaylarda, özellikle içinde yaşamadığımız olaylarda, kimin haklı kimin haksız olduğu bilinmeden, özür dilemenin doğruluğuna ve faydasına pek inanmıyorum ben...Yunanlılar, İzmir'e çıktılar, insanımıza akla gelmedik zulümlerde bulundular ama sonradan bunun için Türk halkından özür dilemediler. Biz de onları denize döktük, Kıbrıs çıkarmasında da bizler de az yapmadık ama, biz de onlardan özür dilemedik. Bu özür işi biraz sulandırılıyor gibi geliyor bana.Selamlar

cdenizkent 
 07.02.2009 21:46
Cevap :
Sulandirıldığını sanmıyorum. İki farklı olay. Fikirlerinizi önemsediğimi bilmenizi isterim. Katkınız için teşekkürler. Sevgilerimle..  08.02.2009 18:29
 

İki taraflı özürleşme her zaman en iyisidir. Komşuluk güveni oluşturmaya güçlü bir adım olsun isterim. Birlikte yardımlaşarak yaşamayı kabul ediyorsak ben binlerce kez tarihin insanlığı unuttuğu anlar için özür dileyebilirim. Tabi bu asla bir soykırım iddiasını kabullenme olamaz; zaten böyle bir kabullenmeye bizi yetkili kılacak yeterli bilgi açığa çıkmış değil.

Muharrem Soyek 
 06.02.2009 17:47
Cevap :
Hani insanlar yaptıkları hataları kabul edip bir daha yapmama yolunda adımlar atsalar? "Teşekkür ederim", "özür dilerim" ve "seni seviyorum" demesinden bir zarar gelmeyeceğini bir fark etseler? Katkılarınız için teşekkür ederim. Saygı ve sevgilerimle...  06.02.2009 19:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 124
Toplam mesaj
: 58
Ort. okunma sayısı
: 903
Kayıt tarihi
: 02.10.08
 
 

1955 Milas doğumluyum. Nüfüs kaydım orada ama "doğduğun yer değil, doyduğun yer" memleketin olurmuş ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster