Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Haziran '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
674
 

Ermeni meselesinde yanlış yapıyoruz; Osmanlıdan bize hazineler mi kaldı ki suçlarına ortak oluyoruz?

Ermeni meselesinde yanlış yapıyoruz; Osmanlıdan bize hazineler mi kaldı ki suçlarına ortak oluyoruz?
 

Ermeniler Türkiye’den tazminat istiyor. Niye? Yüzyıl önce dedelerimiz güya onların dedelerini öldürmüşler. E git dedemden iste! Ben mi öldürdüm dedeni? Dünyaları kaybettik anasını satayım! Ermeni meselesi, Ermeni meselesi. Ekonomimiz bu yüzden battı. Keşke verseydik istediklerini. Yaşayan elli yüz kişiye üç beş kuruş kan parası. Sadakamız olsun. Ama adam istemeyi bilmiyor ki. Doğu Anadolu’yu onlara verecekmişiz. Rahmetli Nene Hatun kabrinde hortlar da gece gırtlağımıza yapışır vallah billâh!

Bir de özür dileme var. Ben dilesem olur mu? Temsilciniz güzel bir hatunsa az biraz Frenklik karışmıştır kanımıza; elini de öperiz icabında. Savaş bu kardeşim. Kimi öldü, kimi öldürdü. Vahşetin hesabı olur mu? Benim dedemse de bilerek, kasten, gereksiz yere canavarca duygularla senin dedeni öldürdüyse buradan söylüyorum işte “Allah belasını versin!” Daha ne yapayım?

Fransa’nın ortasına soykırım anıtı diktiriyorsun. Amerikan Senatosu’na kanun koyduruyorsun. Avrupa ülkelerini ücretsiz avukat tutuyorsun. Ermenileri çok seviyorum. Keşke bir Ermeni kızıyla evlenseydim. Ama yani hiç kusura bakma Sayın Haltediyon Gıcıkyan eğer kapılar açıldıktan sonra da soykırım anıtını kaldırmazsan kapıyı öyle bir kapatırım ki bir daha yedi sülalen açamaz.

Ermeni meselesinde bütün dünya bize karşı, Türkiye haklı diyen yok. Artı ülkelerin meclislerinde oylanıyor “1915 yılında Türkler şu kadar Ermeni’yi…” Niye oylanıyor, başka işleri güçleri yok mu bu ülkelerin? Oylanır; oralarda oylanan demokrasi, insan hakları.

İyi ama sadece biz mi yapmışız? Hayır. Bize varıncaya kadar… Amerika’nın Kızılderililere yaptıkları… Hitler’in Gaz odaları… Fransa’nın Cezayir katliamı… Ama ABD özgürlük ülkesi, Almanya masum, Fransa insan hakları cenneti…

Bu ülkeler bu sorunları nasıl aştılar? Kabul ederek. Türkiye? Hayır, yapmadım diyor… Sorun burada…

Peki, kabul etsek nolur? Hem bize ne, bizim devletimiz 1923’te kuruldu, öncesi imparatorluk; Rusya Çar’ın borçlarını öder mi? Osmanlı hazineleri T.C. Devletinin hazinesine mi devir oldu? Öyle her ülke kendi geçmişinin cezasını öderse çok şey çıkar ortaya.

Kaldı ki böyle… Uluslararası mahkeme 50 milyar dolara hükmetti. Öderiz lanet olsun! Bundan iyi! Hem utanç hem de dünya ülkeleriyle aramız bozuluyor, dünyadan dışlanıyoruz.

Türkiye ilelebet bu kamburla yaşayamaz. Sen ağzınla kuş tutsan “Dedelerin Ermenileri…” deyince iş bitiyor. Milliyetçi kesimler bana kızıyorlar ama başka yolu yok; varsa söylesinler.

Ama geçmişte ABD Kızılderililere ne vermişse, Almanya, Fransa ne vermişse biz de o kadar… Denilenler doğru olsa bile onlardan daha fazla bir mağduriyet olamaz çünkü. Ermeni “toprak” diye dayatırsa, tazminat konusunda açar ağzını yumar gözünü ise “nah alırsın!” deme hakkımız baki. Burada geçmişte yapılmış bir hata var, bunun ancak para ile tazmini söz konusu olabilir.

Ayrıca bilmiyoruz belki de Ermenilerin amacı sadece durumun kabul edilmesidir. Sonuçta komşumuz. Birbirimize her zaman ihtiyacımız var, iyi ilişkiler içinde olmak zorundayız.  

Bir ara aklıma uluslararası bazı güçlerin Türkiye’yi yıpratmak için bu “Ermeni oyununu” tezgâhladığı gelmedi değil. Ama şimdi çok fazla ülke bu işin içinde olunca… Ve de dünyanın ileri gelen ülkeleri ısrarlı olunca…

Var olan bir şeyi yok diyerek reddedemiyorsunuz…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Korkut, arastirma kesinlikle tek tarafli gorus bildiren yonu ile olmaz. Yoksa bu blogta yazan iktidar yanlilari gibi komik olursun. Ustelik sadece internet sana senin istidiklerini istedigin gibi verir ki o da yanlis.abd internetin sonsuz ve ozgur tarafinda istedigin her bilgi ve goruntiye sansur olmadan ulasirsin. Ama ulkede ki kutuphane ve kitap yazili metin micro fis sayilarini duysan dudagin ucuklar.Su kadarini bilmen yeterli Yale universitesindeki mevcut kitap sayisi bizim ulkemizdeki butun universitelerde olan kitap sayisindan fazla.Yani arastirma capraz sorgulama olmadan bir sey ifade etmez dostum. Tabiki komsuna kulak ver ama yazili metin esastir. Tabiki gecmiste olan olmustur her iki tarafinda savas esnasinda kayiplari. Ben hala gecmisini karaliyanin gecmis atasina soz soyliyenin makbul insan sinifinda olmadigi savindayim. Varsada lisani munasiple anlatmak gerek .

Newyorker 
 06.06.2016 19:55
Cevap :
Yorumunuzu dikkatle okudum.Elbette alacağım şeyler var.Bu değerli insana saygılarımı sunuyorum.  08.06.2016 11:35
 

Devletlerde sureklilik esastir. Osmanlinin borcu yasal olarak bize aittir.Bu yuzden genc cumhuriyet savas tazminatlari odemistir. Bu olay tabiki hic bir sekilde soykirim tanimina uymuyor. Gel gor ki salakca politikalar ve dunyayi oturdugu masada dinin kardesliginin var oldugununa inanan basiretsiz devlet ve siyasileri yuzunden guney amerikanin cahil halki bile soykirim yaftasini yapistiriyor bize. Buyuk bir lobi ve icinde din ogelerinin olmadigi topyekun bir karsi hareketle uzun surede olasi muhtemel bile olsa cozumu mumkun.Bir rica boylesi hassas konulari yazmadan once biraz oku ve arastirma yap baskasi olsa bu yaziya komik olma derim.

Newyorker 
 04.06.2016 16:26
Cevap :
Siz de literatür meraklısısınız yazarım. 60 yldır okuduğumuz duyduğumuz onca şey (hele bir de meraklı ve gözlemci bir yapımız varsa) bu konuda hayli bilgilendirdi bizi.Hem bilgiler sağlıklı değil, işimize gelmediği için saklamışız.Yaşlı Ermeni komşumun bilgileri daha sağlıklı.Pek bilgiye dayalı yazılar yazmayı sevmiyorum.Selamlar saygılar.   06.06.2016 16:34
 

İki cümle yeter sanırım sorunuza, birinci cümle, Osmanlı’nın hazineleri kalmadı, tam tersine borçlarını ödedik. İkinci cümle, kendi günahlarını Osmanlı üzerinden silenler, ya da hâlihazırda silmeye çalışanların sonu gelmeyen savaşlarında da birbirimizi öldürüyoruz. Ek bir cümle, güçlü zalimin gözünde etkisizleştirdikleri güç, günah keçisidir, bilindik günahlarının üstünü örttükleri. Kerim Bey, şu bizim Cem Özdemir, Kafkaslarda Çerkezlerin, Kırım’da Tatarların yaşadıklarını da Alman Parlamentosu’na getirir mi, ne dersin? Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

Rıza Üsküdar 
 04.06.2016 15:19
Cevap :
Ben de bu iki soruyu özellikle aldım: "Osmanlı’nın hazineleri kalmadı, tam tersine borçlarını ödedik. İkinci cümle, kendi günahlarını Osmanlı üzerinden silenler, ya da hâlihazırda silmeye çalışanların sonu gelmeyen savaşlarında da birbirimizi öldürüyoruz."  06.06.2016 16:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5496
Toplam yorum
: 14062
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 650
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster