Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

ALİ GALİP AKYILDIRIM

http://blog.milliyet.com.tr/aligalip

24 Nisan '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
79
 

Ermeni Mezalimine Uğramış Türk Milletinin Acısını Paylaşıyorum!

Ermeni Mezalimine Uğramış Türk Milletinin Acısını Paylaşıyorum!
 

Karşılıklı acılar yaşanmıştır. Süreç içerisin de meydana gelen, Türklerin ve Ermenilerin ölümler için karşılıklı üzüntüler belirtilenebilir. Geçmişle ilgili empati yapılabilinir. Sadece Ermenilere ağıt yakmak kendi ölülerimize de hakaret olur.


24 Nisan 2015 tarihli gazetelerde ve televizyon haberlerinde yer alan aşağıda ki bu haber içinde bulunduğumuz “Sözde Ermeni Soykırım” dayatması ile başa çıkamayacağımızı göstermektedir.

Haber şöyle  “99 yıl sonra bir ilk yaşandı.Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, İstanbul Ermeni Patrikhanesi'nin ev sahipliğinde 1915 olaylarının 100. yılını anmak üzere düzenlenecek ayine katıldı.

İstanbul Ermeni Patrikhanesi'nde düzenlenen 1915 olaylarının 100. yılını anma etkinliği başladı. Ayine Bakan Bozkır'ın da katılması Türkiye'ye bir ilk yaşattı.

Konuyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Bozkır, şunları söyledi:

"Ermeni kardeşlerimizin yaşadığı acılara saygı duyuyoruz. Bu acıların bir şahidi olarak anılmasına karşı değiliz. Bu nedenle bu anma ayinine katılmayı borç bildim."

Bir vatandaş olarak şimdi soruyorum.“Bu neyin borcu?”

Diğer taraftan Cumhurbaşkanımızdan, Başbakanımıza, Bakanlarımıza kadar herkes Ermenilerin acısını paylaştıklarını belirten mesajlar verdiler.

Yine sormadan edemiyorum.”Bizim acılarımızı kim paylaşıyor?”

Ben şahsen, Türklerin Ermenilere borçlu olduğunu düşünmüyorum. Çünkü Doğu Anadolu’da ki Ermeni Mezalimini dinleyerek büyüdüm.

Atatürk Üniversitesi’nin 1986 yılında yaptığı kazılarda başta Erzurum, Kars, Iğdır, Van ve Ardahan olmak üzere binlerce Müslüman Türk’ün hunharca katledildiğini bilimsel ve somut verilerle ortaya koymuşlardır. Bunun doğruluğunu destekleyen büyüklerimizin anıları hala kulaklarımız da çınlıyor. Mezalim ayrıntınsa burada girmek istemiyorum

Bir Türk vatandaşı olarak Birinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye'de yaşayan Ermenilere sözde reva görülen muamelenin soykırım olup olmadığı Türkiye tartışılıyor da, Türk’e uygulanan mezalim kimsenin umurunda değil. Ermenilere yakılan ağıt her ne hikmetse hunharca katledilen Müslüman Türk’e yakılmıyor. Yakılmadığı gibi bizimkilerde Ermeni korosu ile birlikte “acıları paylaşan” koroya ses veriyorlar.

Aslında acı olan kendimizi ifade edemeyişimizdir. Her zaman diyoruz ki, “arşivler açık’. Katliamın izleri hala canlı, acıyı yaşayan şahitlerimiz var. Gelin bakın, baktıktan sonra konuşmakta fayda var. Açılan toplu mezarlar var. Bunlardan ilki 1991 yılında Kars’ın Subatan köyündeki mezarımız. Orada 570 kişi değerli eşyaları ellerinden alındıktan sonra çağrılıyor, kandırılıyor. Samanlığın içerisinde cayır cayır yakılıyor. Derecik köyünde samanlık küçük geldiği için diğerleri dışarıda yakılmadan katlediliyor. Yanık olan cesetlere dahi süngülerle müdahale edilmiştir. Hançerlerle kamalarla bıçaklarla müdahale edilmiştir. Derecik köyündeki toplu mezar 2003 yılında açıldı. Orada da Müslüman Türklere ait yüzlerce kafatası ve insan kemikleri çıktı.” Kendimizi anlatamadığımız için dünya devletleri hızla soykırım yaptığımızı tanıyan açıklamlar yapıyorlar. Uruguay, Güney Kıbrıs, Rusya, Kanada, Lübnan, Belçika, Fransa, Yunanistan, Vatikan, İtalya, İsviçre, Arjantin, Slovakya, Hollanda, Venezuela, Polonya, Litvanya, Şili, İsveç, Bolivya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Suriye, Büyük Britanya’da Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler, diğer taraftan Ermenistan nüfusundan daha fazla Türk’ün yaşadığı ve ekonomik olarak büyük bir katma değere sahip olan Almanya’da bu zincire katılmıştır. ABD’ise “Soykırım” anlamına gelen “Büyük Felaket” sözünü kullanmıştır.Bu ülkelerin yanında Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu da Ermeni soykırımını tanıdı. 

Karşılıklı acılar yaşanmıştır. Süreç içerisin de meydana gelen, Türklerin ve Ermenilerin ölümler için karşılıklı üzüntüler belirtilenebilir. Geçmişle ilgili empati yapılabilinir. Sadece Ermenilere ağıt yakmak kendi ölülerimize de hakaret olur.

Kabul etmek gerekiyor ki Ermeni lobisi ve dışarıda ki Ermeni Kopuntuları çok çalışmışlar. Arkalarındaki Haçlı zihniyeti çok güzel sahip çıkmış Ermeni kardeşlerine. Bunu da anlarım da, yalnız Türklerin kendi acılarını unutup Ermeni acılarını paylaşmalarını anlayamam.

Bir Türk vatandaşı olarak Ermeni Mezaliminde hayatını kaybeden atalarıma rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun. Milletimin acısını paylaşıyorum.

NOT:(Diaspora) kelimesini kullanmak istemediğimden (Kopuntu)  ifadesini kullandım.

Yeni bir yazıda buluşmak dileği ile…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 344
Kayıt tarihi
: 28.07.14
 
 

1959'da doğdu. Sınıf Öğretmenliği okudu.1979'da Öğretmenlik görevine başladı. Hayatın; okumak, ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster