Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Şubat '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
643
 

Ermeni tarihçi diasporaya inat Türkiye ' ye geliyor ... !

Ermeni tarihçi diasporaya inat Türkiye ' ye geliyor ... !
 

Ermeni Soykırımı gündemimizden hiç düşmezken. Bugünlerde bir haber ulaştı Türk Tarih Kurumu'na. Gomidas Enstitüsü Direktörü Ara Sarafyan, aşırı milliyetçilerin tepkisine rağmen Prof. Halaçoğlu'yla buluşacağını söyledi. Umarım tarihçiler siyasetten uzak, ortak çalışmalarıyla soykırım konusunu aydınlığa kavuşturabilir. Ben bunun eninde sonunda olacağına inanıyorum. Tarih hiçkimsenin oyuncağı olamaz bence....

Ermeni olaylarını birlikte araştırma önerisi Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Yusuf Halaçoğlu tarafından kabul edilen Ermeni tarihçi Ara Sarafyan'a bu girişimi nedeniyle diasporadaki aşırı milliyetçi Ermeniler sert tepki gösterdi. "Sen gerçek Ermeni değilsin", "Türkler sana oyun oynuyor, sonunda seni rezil edecekler", "Yanlış yapıyorsun" diye eleştiriler alan Sarafyan bu eleştirilere rağmen buluşmayı gerçekleştirmeye kararlı olduğunu söyledi. Diasporanın çoğunluğunun sessiz kaldığını ve ne diyeceğini şu anda bilemediğini belirten Sarafyan, "Tepki duyanlar Taşnak, yani sağcı ve milliyetçiler. Ama onlar da azınlık" diye konuştu.

Prof. Halaçoğlu'na bir e-mail göndererek öneriyi kabul etmesi nedeniyle "teşekkür" ettiğini açıklayan Sarafyan, "Prof. Halaçoğlu ile en kısa zamanda yüz yüze görüşmek ve bu konuları tartışmak istiyorum" dedi. Prof. Halaçoğlu ise Sarafyan'ın önerisini resmi olarak bildirmesi gerektiğini kaydetti.

Gomidas Enstitüsü Direktörü Sarafyan, şunları söyledi:
"Gomidas Enstitüsü Prof. Halaçoğlu'na 1915'te Harput'ta yaşanan olayları neden basit bir tehcir değil de soykırım, kötü muamele ya da katliam olarak adlandırdığımızla ilgili kayıtları sunacak. İkinci aşamada Prof. Halaçoğlu da bize tehcirin Harput ve köylerinde nasıl uygulandığı ile ilgili, aile aile, köy köy tehcir edilen ve yeniden yerleştirme yapılanların sayısıyla ilgili Osmanlı kayıtlarını sunacak. Üçüncü aşamada her birimiz diğerinin sunduğu kayıtları inceleyerek hangileri ikna edici diye bakacağız.

Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu ise şunları söyledi: "Aslında Sarafyan'ın bizimle doğrudan ilişki kurması gerekiyor. Biz o çerçeve içinde nerede buluşacağımızı, bu araştırmayla ilgili yöntemlerin ne olacağını ve nasıl bir araştırma yolu izleyeceğimizi birlikte belirleyeceğiz ve ondan sonra araştırma başlayacak. Zira şimdi 'Harput'ta bir vakayı ele alalım' demekle sorunu çözemezsiniz. Bu bir başlangıç olabilir. Ama ben şöyle düşünüyorum, hemen 'memnuniyetle kabul ediyorum' dememdeki maksadım şuydu. Biz hiçbir şekilde, hiçbir yerden onların çok arzu ettikleri bir yer de dahil olmak üzere çekinmediğimizi, her şeyi araştırabileceğimizi beyan etmek istedik."

Umarım tarihçiler siyasetten uzak, ortak çalışmalarıyla soykırım konusunu aydınlığa kavuşturabilir. Ben bunun eninde sonunda olacağına inanıyorum. Tarih hiçkimsenin oyuncağı olamaz ...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 83
Ort. okunma sayısı
: 11429
Kayıt tarihi
: 21.01.07
 
 

Dokuz Eylül Üniversitesi "Tarih Öğretmenliği" bölümü mezunu. Eğitim sektöründe çalışıyor. Yazmak ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster