Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Haziran '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
251
 

Ermeniler bu kez de Alman Parlamentosunu etkilediler

Ermeniler bu kez de Alman Parlamentosunu etkilediler
 

sözcü.com.tr


Ermenilerin kini hiç bitmiyor…  Çoktan beri çeşitli ülkelerde bu kinlerini konuşturup, diasporalarını harekete geçirip, Parlamentolarından “Soykırım” kararı çıkartıyorlar. 
 
Peki, bizim acılarımızı kim dindirecek… O olaylar sırasında yaşlı, çocuk yüz binlerce Anadolu insanı şehit düştü. O Türklerin soykırımını kim anacak… Söyleyin, kim anacak..?
 
“Berlin'de fotoğrafçılık yapan Hacı Susam, 1915'te yaşanan acı olayları soykırım olarak değil, Osmanlı'da en sadık tebaa olarak bilinen Ermenilerin ihanetine karşı bir vatan savunması olarak niteliyor. “ (dw.com)
 
Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) Dünya'nın pek çok ülkesinde bulunan milliyetçi Ermeni Ulusal Komitesi... Bu Komite, Çeşitli Ermeni lobisinin etkinliklerinde yer almıştır. Bu komitenin öncülüğüyle çeşitli ülkelerdeki Ermeniler güçlerini harekete geçirip, Parlamentolardan kendi lehlerine kararlar çıkarıyorlar.
 
Alman Parlamentosunda bu işin öncülüğünü yapan Türk asıllı Cem Özdemir, toplantı öncesi söz almış ve Türkiye aleyhine sert cümleler kullanan Cem Özdemir, "Bu tasarının meclise gelmesinde emeği olan Büyük Koalisyon Hükümeti'ne, Kiliselere, Cumhurbaşkanı Gauck'a ve Federal Parlamento Başkanı'na teşekkür ediyorum" demiş.(habermektebi.com).. Gördünüz mü Türkü…?
 
Tek “Hayır” oyunu  veren Alman Bettina Kulda ise  açık açık , "Diğer ülkelerdeki olaylarla ilgili tarihi değerlendirmelerde bulunmak, Alman Federal Meclisi'nin görevi değildir…” dedi. Ve kendi düşüncesini, niçin karşı olduğunu uzun uzun anlattı.
 
Soykırım iddialarına hayır oyu veren tek milletvekilinin de Alman olduğu ortaya çıkınca, Alman parlamentosundaki 12 Türk milletvekilinden hiç birinin hayır tasarıya hayır oyu vermediği ortaya çıktı.
 
Bu Türk Milletvekilleri : Cemile Yusuf (CDU) ;  Mahmut Özdemir (SPD) ; Aydan Özoğuz (SPD) ;  Metin Hakverdi (SPD) ;  Cansel Kızıltepe (SPD) ; Gülistan Yüksel (SPD)  ; Cem Özdemir (Yeşiller);  Ekin Deligöz (Yeşiller) ;  Özcan Mutlu (Yeşiller) ; (Sevim Dağdelen,(Sol) ; Azize Tank (Sol). 
 
Ermeni diasporası, 1915 olaylarıyla ilgili "soykırım" kararını ilk kez 1965 yılında Uruguay'da çıkarmayı başladı. 1965'ten bu yana Uruguay'ı 24 ülke daha takip etti. Bazı ülkelerde ise yerel parlamentolar 1915 olaylarını "soykırım" olarak kabul ediyor. ABD'de 43 eyalet parlamentolarında "soykırım" kararını çıkardı. İşte 1915 olaylarını resmen "soykırım" olarak tanıyan ülkeler.(internethaber.com)
 
Şimdiye kadar “Soykırımı tanıyan ülkeler” Şöyle sıralanıyor: Uruguay (1965) , Kıbrıs Rum Kesimi (1982) , Arjantin (1993) , Rusya (1995) , Kanada (1996) , Yunanistan (1996) , Lübnan (1997) , Belçika (1988) , İsveç (2000) , İtalya (2000) , Vatikan (2000) , Fransa (2001), İsviçre (2003) , Slovakya (2004) , Hollanda (2004) , Venezuela (2005) , Litvanya (2005) , Polonya (2005) , Şili (2007) , Bolivya (2014) ,  Çek Cumhuriyeti (2015) , Austurya (2015) ,  Brezilya (2015) , Suriye (2015) , Almanya (2016). 
 
Bu soykırım kararını taşıyan 24  ülkede yaşayan binlerce Ermeni vatandaşı vardır ve bunların diasporası, parlamentolarda güçlü lobicilik yapabilmektedirler.
 
Fakat, her şeye karşın Cem Özdemir gibi Türk asıllı bir insanın, Türk düşmanlığına soyunacağını, bu gibi akıl almaz işlere Almanya’da öncülük edeceğini düşünebilir miydiniz? Fakat dünyada her şey oluyor…
 
Bu kararlar alınırken, bu kararları veren hiç kimse 1910-1922 yılları arasında Anadolu’da Ermeni Çetelerin  523 Bin günahsız Türkü katlettiğini ne düşündü, ne kaale aldı. Onlar için Müslüman Türkler yok; varsa yoksa Hristiyan Ermeniler var… Türkler öldürülmüş… O Soykırım değil, ama Tehcir dolayısıyla bazı Ermenilerin yollarda ölmüş olması büyük felaket.
 
O sıralarda olanları kimse yadsımıyor. Anadolu’da çok kötü şeyler olmuş; yine belli ki, o olaylar hep yabancıların etkisiyle çıkartılmış… Bu olaylarda özellikle Rusların günahı o kadar çok ki… Biraz tarih okuyanlar bilir. 
 
Bu alınan kararlar akıllı insanların gözünde buhtandır. Yani yok mertebesindedir. Niye?
 
1. Bir kere yasal konularda, bir başka ülkenin aleyhinde veya lehinde karar vermek, bir başka ülkenin parlamentosunun işi değildir. Siz bizim hakimimiz olamazsınız. Bizim aleyhimizde oy kullanamazsınız.
 
2. Bu bir tarihi olaydır. Bu olayda artık konuşacak olanlar tarihçilerdir. Oysa bir çok tarihçi bu konularda Osmanlı Devletini, dolayısıyla Türkiye Cumhuriyetini günahsız bulmaktadı. Tarih , T.C.nin lehinedir. Zaten bu konularda Ermenistan her zaman kaçak güreşmekte, arşivlerini hiçbir zaman tarihçilere açmamaktadır.
 
Bu durumda devletin yapacağı bir şey vardır. Hangi Devlet bizim aleyhimize bir karar almışsa, biz de bizim Meclisimizde, ona benzer bir kararı geçirmeliyiz. Örneğin, Almanya , Yahudi Soykırımı için bir kez daha lanetlenebilinir ve bu ülke aleyhine bir “Soykırım” kararı çıkarmak mümkündür. Şekli, içeriği devlet organları tarafından kararlaştırılır.
 
Bence sessiz kalmayalım. Yaptıkları işin ne kadar düşmanca ve “garip” olduğunu gösterelim.. 
 
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu dönemde ne yazık ki manyakca davranıyor. Doğru kabul ettirebilmek için yasal yapmaya çalışıyor. Aynı durum AKP'NİN yönetim tarzında da söz konusu. Bunlar hep danisikli dönüşüklu hareketler. Kendi lobiniz olmadığı sürece ise yaramaz.

ERIC VAN BUYTEN 
 06.06.2016 8:09
Cevap :
Aslında Almanya gibi bir ülkeye yakışmayacak komik davranışlar. 150 yıl önce olmuş olaylar için şimdi kimi suçluyorsun birader. Suç kanıtları hep aleyhinde... Bence çok saçma işler. Ama Alman parlamenterler (Biri hariç..) bunu göremiyorlar. Ne iş! Ne saçma işlerle uğraşıyorlar..!   06.06.2016 15:44
 

Hocam, kısasa kısas metodunuzu tuttum sadece serzenişte bulunarak eyy Almanya veya Merkel diyerek tasarıyı kabul eden Ülkelere kızarak bir yere varamayız güçlü lobicilik Uluslararası iletişimin en önemli ayağıdır ha sen temsilcilerine monşer de dil bilmeyen cahilleri beni temsil edeceğim diye ata, sonuç ortada, tarihsel perspektifi hepimiz biliyoruz dönemin konjonktürel koşullarını tetikleyen emperyalist oyunlarının sonuçları ama günümüze bakmalıyız, kapsamlı ve bilgilendirici bir yazı idi, eline dimağına sağlık Erdal hocam, selam ve saygılar.

Nizamettin BİBER 
 05.06.2016 10:14
Cevap :
Güçlü lobicilik ama hangi kadrolarla Nizam; Ermeniler bu işlere son derece alışkın ve bütün ülkelerde yüksek dereceli mevkilerde bulunuyorlar... O bakımdan hemen organize oluyorlar. Tabii dediğin gibi Dışişleri'nin kadrolarını güçlendirmek gerekir... Oralara da dil bilmeyen kendi adamlarını gönderirsen sonuç bu olur. Gerçeği savunmaya ve Nitelikli tartışmaya hazır olmalıyız.. Her ortamda ve her düzeyde.! Saygılar Sayın N.Biber.  06.06.2016 18:39
 

Yine bana kızacaksınız ama demokrasinin olduğu yerde hukuk gelişmez hatta her fırsatta ayaklar altına alınır. İnsanlar bunu günün birinde anlayacaklar ama inşallah bunu anlayıncaya kadar iş işten geçmiş olmaz. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 04.06.2016 12:05
Cevap :
Niye kızayım. Ama yanlış... Niçin Demokrasi'de hukuk gelişmesin.. Demokrasinin olduğu yerde hukuktan sözedilir. Yoksa Hitler'in, Musolini'nin zamanında mı daha çok hukuk vardı? Düşünme biçiminiz garip. Daha doğrusu anlayamadım. Ama diğer yandan "yanlış çalışan bir demokrasi"den söz etmek her zaman mümkün. Demokrasiler kullanılabilir..! Doğrudur. Yine de en ideal Yönetim Biçimi Demokrasidir. Saygılar.  05.06.2016 20:58
 

Hirsin gecti bu gun biraz da gercekler; Bilmiyenlerin bilgisine, almanya soykirimi tanimis , tarihi ile yuzlesmis diplomatic olarak yapilmasi gerenkenleri harfien yerione getirmistir. Savas ve bu soykirim tazminati olarak halen alman vatandaslari bedel ve para odememektedirler. Tabi bizim ki hic bir zaman soykirim tanimina uymamistir. Evet bir felaket olmus ama her iki tarafida sarmis bu felaket.Savas kosullari ve 1900 lu yillarin ulkesinide dusunmek gerek.Ikinci dunya savasi sirasinda enterne edilen japonlar icin bile abd resmi ozur ve tazminat odemistir kendi japon asilli vatandaslarina.Kaldiki kosullar son derece insani ve ceneva konvasiyonuna harfien uygundur. Once itidal ama buyuk ulke buyuk hamle ile olur bu devrin hamlesi ve silahi ticari ve malidir.

Newyorker 
 03.06.2016 22:22
Cevap :
O olaylar sırasında 523 bir Türkün katledildiği yalan mı New-Yorker.? Ben de biliyorum; o sıralarda çok kötü olaylar olmuş.. Taraflar birbirini doğramışlar.. Ama dış ülkelerin sorumluluğu da az değil; özellikle Rusların ve İngilizlerin (daha sonra Fransızların..) Şimdi bu durumda. Osmanlı Devleti diye bir devlet de ortada kalmadığına göre . kim kime ne parası ödeyecek, lütfen söyler misin? Saygılarımla.  06.06.2016 15:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 792
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster