Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ocak '14

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
2087
 

Ermenistan - Azerbaycan sınırında gerginlik

Ermenistan - Azerbaycan sınırında gerginlik
 

Her iki ülke de hızla silahlanıyor


Azerbaycan ve Ermenistan arasında son dönemde ateşkesin sık bozulması ve çatışmaların artması üzerine Ermeni tarafından son dönemde açılan ateşle birçok ev ve okul isabet aldı.

Azerbaycan'ın Ermenistan ile sınır hattı bulunan Tovuz kentinin Hacallı Köyü'nde Ermenistan tarafından açılan ateş sonucu bir evin camından giren kurşun oturan çocuğun 5 santim yanından geçerek duvara saplandı. Evde oturanlardan Ceylan Kurban, bir anda yoğun çatışma sesleri duyduklarını ardından odanın bir anda toz duman içinde kaldığını söyledi. Kurban, sözlerine şöyle devam etti:

"Büyük gürültü ardından oda bir anda toz- duman oldu. Gözlerim torunumu aradı ama bir baktım ki kapının ağzında yerde yatıyor. O anda çok korktum acaba torunuma mermi isabet mi etti diye. Hemen yanına giderek vücudunu kontrol ettim. Allah'a şükür olsun ki torunuma isabet etmemişti. Tam yattığı ranzanın yanını sıyırmıştı. Bu çatışmalardan çok tedirginiz. Ermeniler artık sivilleri hedef alıyor. Kaçkın ve göçkünlerin topraklarında yeniden kan dökülüyor.”

AÇILAN ATEŞ OKULA İSABET ETTİ

Azerbaycan'ın Tovuz şehrinin Hacallı köyü ilköğretim okulunun ise çıkan çatışma sonucu kapı ve duvarlarına çok sayıda mermi isabet etti. Okul Bekçisi Rehim Garayev, çatışma anında yarım saat yerde yattığını ve çok tedirgin olduğunu bildirdi. Ermeniler'in ağır silahlar kullandıklarını belirten Kurbanov, ailelerin çok endişeli olduğunu ve birçok ailenin bu yüzden çocuklarını okula göndermekte tedirginlik yaşadıklarını söyledi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı: "Cephe hattında yaşanan gerginliğin sorumlusu, Azerbaycan topraklarını işgal altında tutan Ermenistan'dır"

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında son günlerde artan gerginlikten Ermenistan'ı sorumlu tuttu. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, cephe hattında Ermeniler tarafından yapılan ateşkes ihlali ve provokasyonların son günlerde arttığı, Azerbaycan ordusundan bir subayın Ermeni keskin nişancıların açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiği, bir sivilin yaralandığı, evlere ve okul binalarına ateş açıldığı bildirildi.

Ermenistan'ın ortamı bilinçli şekilde gerginleştirdiği ileri sürülen açıklamada, hem uluslararası toplumun hem de Ermeni kamuoyunun kandırıldığı iddia edildi. 

Yukarı Karabağ sorununun çözümü ve iki ülke arasındaki gerginliğin ortadan kalkması için önce Ermenistan ordusunun işgal altındaki topraklardan çekilmesi gerektiği vurgulanan açıklama şöyle:

"Cephe hattında yaşanan gerginliğin sorumlusu, Azerbaycan topraklarını işgal altında tutan Ermenistan'dır. Ermenistan, BM Güvenlik Kurulu kararnamelerini ve uluslararası hukuk kurallarını hiçe sayarak Azerbaycan topraklarını işgal altında tutmaya devam ediyor. Gerginliğin başlıca nedeni olan işgal durumu, sorunun barışçıl yollarla çözümü ve bölgede istikrarın sağlanması önünde engel oluşturuyor." – Bakü, 26.01.2014

Kaynak: Azernews Türkiye Temsilciliği: www.dursunozden.com.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ermenileri bu şekilde küstahça saldırılara iten ve cesaretlendiren Ruslardan başkası değildir. Ruslar'ın diğer bir hedefi de Türkiye'dir.Yarın- Allah muhafaza- Azerbaycan'la Ermenistan arasında bir savaş çıkarsa Türkiye tarafsız kalamaz ve Azerbaycan'ın işgaline( Ermeniler değil Ruslar tarafından) göz yumamaz.Bu durumda Türkiye ile Rusya karşı karşıya gelecektir.Böyle bir fiili durumun da askeri,ekonomik ve siyasi birçok sonucu olacaktır.Vatandaşa yansıyan tarafı ise en çok kış ortasında doğal gazın ve elektriklerin kesilmesi şeklinde olur.Acaba bu konuda ilgili kurumların B Planı var mı? Saygılar..

mustafa semih arıcı 
 27.01.2014 11:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 97
Toplam yorum
: 38
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 437
Kayıt tarihi
: 29.03.11
 
 

Dursun Özden, 21 Ekim 1950'de Niğde'nin Ulukışla ilçesi Beyağıl Köyü'nde doğdu. İlkokulu köyünde,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster