Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

E. Kurmay Yarbay Mustafa Kemal Öztürk

http://blog.milliyet.com.tr/emeklibirsubay

09 Şubat '10

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
2162
 

Erzin, Dörtyol, İskenderun, Belen, Samandağı, Vakıflı, Reyhanlı...

Erzin, Dörtyol, İskenderun, Belen, Samandağı, Vakıflı, Reyhanlı...
 

Tomris Giritlioglu


Erzin, Dörtyol, İskenderun, Belen, Samandağı, Vakıflı, Reyhanlı, Amanos, Antakya, Hatay diye sorsam? Iskenderun, Antakya ve Hatay'i bilirsiniz... Belki daha fazlasini da bilirsiniz. Ben bir tek Samandağ'i bilirdim. Devrem Tahir Duzce, Samandaği ve Antakya'yi anlata anlata bitiremezdi. Birlikte bir gun gidecektik! Olmadi. THY'da Kaptan Pilot olan devremin kalp kirizi gecirip vefat ettigini ogrenmistim. Gec de olsa, Antakya'ya yerlesmis Yenge Hanimi aramis, bas sagligi dilemistim. Kimbilir simdi nerededirler?

Siz Hassa'yi bilir misiniz? Veya; Arsuz'u?

Hemen bilmiyorum demeyin! Tomris Giritlioglu isminde genc bir hanim buralari sizlere anlatmisti! Sesli, sozlu, goruntulu?

Bildiniz! "Asi" dizisinden soz ediyorum. Bu dizinin yapimcisi Antakya dogumlu Tomris hanim. Bir insan dogdugu yerlere bu kadar mi bagli olur? Her vilayetimizde 100 kadar Tomris Giritlioglu olsa kendimizi butun dunyaya bir yolunu bulur anlatiriz!

Dizinin bir bolumunde arka planda kilisenin can seslerini duyuyorsun, pesinden yanik sesli bir muezzin ezan okuyor. Bu diziyi izleyen milyonlarca insana (Arap, Turk, Romanyali...) Antakya'nin nasil bir yer oldugu bundan guzel anlatilir mi?

Dizi degil, sanki cografya dersi! Vakıflı 'nin ayakta kalmis Anadolu'nun en son Ermeni Koyu oldugunu ogreniyorsunuz. Avrupa'ya Organik Tarim Mamulleri ihrac ediyorlar! Aruz diye bir Turistik Kasabanin oldugunu ogreniyor, Demir'in botuyla birlikte sizde oralarda deniz turu atiyorsunuz! Hatay 'in vilayet, Antakya 'nin sehir (?) oldugunu anlatirken tarih dersi de veriyorlar! Cemal Dede, canimizi sikmadan Hatay 'in nasil 1939'da T.C. 'ye katildigini anlatiyor!

" Asi Dizisi " nin son bolumunu Arap Ulkelerinde 60 milyon insan izlemis! Dusunun 100 tane Antakya'li Tomris olsa, bu 100 Tomris'in yuzu de Tomris Hanim gibi 60 kusur milyona memleketini -bir ask hikayesi formatinda- anlatabilse, Dunya sizin olur!

100 X Tomris Giritlioglu = 6 milyar

O da esittir, DUNYA.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de İstanbul'da yaşayan bir Antakyalıyım. Çan sesi ve ezan sesi beni de çok etkilemiştir. Aynen anlattığınız durumları çocukken yaşadım. Ama biz ne yaptık? O kültürü yedik bitirdik. Bin yıllık Roma köprüsü çocukluğumda balyoz darbeleriyle yıkıldı. Ben izledim. Sonra eski Antakya'da binlerce yıllık taş yolların üstüne beton döküldü. Şimdi betonu milim milim kazımaya çalışıyorlar. Yalnız orada değil bütün Türkiye'de. Biz Sümela Manastırı için, 'Aman alsınlar götürsünler' diyen Kültür Bakanları gördük. Biraz olsun akıllandık mı dersiniz?

Mehmet Sinan Gür 
 11.02.2010 1:55
Cevap :
Mehmet Bey: Sagolun aciklamalariniz icin. Saygilar.  11.02.2010 10:36
 

Memleket kokusu başkadır. Gurbetde yaşarken, memlekete gidenlere " arabanın tekerine hava doldur öyle gel" derdik. Doğduğu yeri unutmayanlara selam olsun.

huzme... 
 09.02.2010 10:20
Cevap :
Sagolun. Saygilar.  09.02.2010 22:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 798
Toplam yorum
: 1810
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 2479
Kayıt tarihi
: 25.07.06
 
 

Harp Okulu 1974 mezunuyum. 1983'de Kurmay Subay olarak mezun oldum. 1987 yılında Silahlı Kuvv..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster