Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1683
 

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in tahliyesi, gazete başlıklarına nasıl yansıdı?

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in tahliyesi, gazete başlıklarına nasıl yansıdı?
 


Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner
, bilindiği gibi, 17 Şubat 2010 günü tutuklandı; dün Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nin oybirliğiyle verdiği kararla tahliye edildi.

Yargıtay, ayrıca, davayla ilgili öteki tutukluların da, ''isnat edilen suçlamaların tutuklama için tek başına yeterli olup olmayacağı gözetilmeden'' tutuklama kararı verildiğini belirterek, tahliye etti.

Bilindiği gibi, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklanan İlhan Cihaner, ''Ergenekon terör örgütüne üye olmak'', ''evrakta sahtecilik'' ve ''imar kirliliğine neden olmak'' iddialarıyla tutuklanmıştı.

Erzincan Başsavcısı Cihaner, Yargıtay’ın kararıyla, 4 ay 2 gün sonra özgürlüğüne kavuştu (1).

İlhan Cihaner’in tutuklanması da, tahliye edilmesi de basında önemli yer tuttu (2).

Başlık derlemesi yaptığımız gazetelerden Hürriyet, “Tahliye günü”; Akşam, “Tahliye dalgası” başlığıyla Cihaner ile Doğan’ın tahliyesini haberleştiriyor.

Tahliye haberine başlık üstünde yer veren gazetelerden Vakit, “Göstere göstere”; Sözcü ise, “Balyoz’da 14 tahliye”, “Tarikatçılar yasta” başlıklarını kullanmış.

En farklı başlık ve başlık açıklaması ise Taraf’ınki.

“Danimarka yargısında kokuşmuş birşeyler var” başlığının açıklaması şöyle:

“Manşetimiz, Shakespeare’in Hamlet piyesinin girişinin ödünç aldık. Aşağıda anlatılan yargısal gelişmelerle ilgisi yoktur. Kendi halinde, Hamlet acılarını çeken bir manşettir.”

*****

19 Haziran 2010 günlü gazete başlıklarından derleme:

Yetkisiz tahliye (Bugün)

(Yargıtay 11‘inci Ceza Dairesi, terör suçlarına bakma yetkisi olmadığı ve diğer dosyadaki bütün delilleri incelemediği halde karar verdi. ‘Yetkisiz’ ve ‘delilsiz’ bir şekilde tutuklu Başsavcı Cihaner’i tahliye etti)

Aylar sonra gelen özgürlük (Cumhuriyet)

(Yargıtay 11. Ceza Dairesi, “Ergenekon’a üye olma” suçlamasıyla 4 aydır tutuklu bulunan ve dosyası tüm girişimlere karşın Yargıtay’a gönderilmeyen Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner’in tahliyesine karar verdi. Cihaner ile aynı dosya kapsamındaki 9 kişi için de tahliye kararı veren dairenin, “suçlamaların tutuklama için yeterli olmadığı” gerekçesi dikkat çekti. Kararın ardından salonda bulunan bazı kişiler “Adalet budur” diye bağırdı.)

Tahliye günü
(Güneş)

(Yargıtay, “Cihaner boşuna yatmış”deyip tahliye etti. Balyoz’da Çetin Doğan ve 14 subay serbest bırakıldı)

Tahliye günü (Habertürk)

(Erzurum Ağır Ceza’nın tutukladığı Başsavcı Cihaner’i Yargıtay bıraktı. Balyoz’da Çetin Doğan ve 13 askeri, muhalif hâkim kendi nöbetinde bıraktı)

Cihaner’i kurtarma operasyonu (Milli Gazete)

(Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Ergenekon’un Erzincan ayağıyla ilgili davanın tutuklu sanıklarından Başsavcı İlhan Cihaner’i kurtarma operasyonunu anlatan ses kaydıyla birebir örtüşen bir karara imza atarak sanıkları tahliye etti)

Tahliye Dalgası (Milliyet)

(Erzincan Cumhuriyet Başsavcı Cihaner’in de aralarında bulunduğu 10 kişi, Yargıtay kararıyla bırakıldı. Balyoz’dan tutuklu sanıklar Çetin doğan ile 14 askeri de nöbetçi hâkim tahliye etti)

Bakalım daha neler olacak! (Radikal)

(Erzurum’daki mahkeme Cihaner dosyasını göndermedi. Yargıtay CD üzerinden inceleme yapıp davaları dosya İstanbu’dayken birleştirdi ve bütün sanıkları tahliye etti. Sonuç: Türkiye’de hukukun çivisi çıktı)

Ergenkon’da 10 Balyoz’da 14 tahliye (Sabah)

(Türkiye’nin dikkatle izlediği iki kritik davada 24 sanık tahliye edildi)

Hukuk bitti (Star)

(Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Erzurum mahkemesi ile iki yüksek yargı dairesinin yetki alanına girerek Cihaner’in Ergenekon ve sahtecilik davalarını birleştirdi. Cihaner ile birlikte asker sanıkları da tahliye eden Daire, Erzurum hâkimlerini şikayet etti)

Koşulsuz tahliye (Vatan)

(Yargıtay, Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner’i, adli kontrole dahi gerek görmeden derhal ve ‘koşulsuz’ tahliye etti. Cihaner “Görevime döneceğim” dedi)

Yargıda tuz koktu (Yeni Şafak)

(Ergenekon sanığı Haberal’ı serbest bırakamayan 9 hakime tazminat cezası kesen Yargıtay’dan bir skandal daha. 11. Ceza Dairesi, görev suçuyla yargılandığı terör örgütü üyeliğinden tutuklu Cihaner’i, ses kayıtlarına yansıyan senaryoya sadık kalarak tahliye etti)

Göstere göstere skandal (Zaman)

(Yargıtay, "AK Parti ve Gülen'i bitirme planı" davasının bütün sanıklarını skandal bir kararla tahliye etti. 11. Ceza Dairesi, dava dosyasının aslını görmeden Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'le birlikte Ergenekon'dan tutuklu 10 sanığı şartsız salıverdi. Böylece, internete düşen ses kaydındaki "Cihaner'i kurtarma operasyonu" da doğrulandı.)

(1) www.cumhuriyet.com.tr/

(2) blog.milliyet.com.tr/Erzincan_Bassavcisi_Cihaner_in_tutuklanmasi_ve__HSYK_karari__gazete_basliklarina_nasil_yansidi_/Blog/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2383
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

24 Kasım 1944'te İspir'de doğdum. Ankara Kurtuluş Lisesi'ni, Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi Tü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster