Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '11

 
Kategori
Resim
Okunma Sayısı
1582
 

Erzincan’da Atatürk

Erzincan’da Atatürk
 

"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir." Atatürk        

Kimi zaman öyle görüntülerle karşılaşırız ki, o duygu ve düşüncelerle kolay aktarılamaz. Belki sayfalar tutar kâğıda dökmesi…

İşte Erzincan’da bir dağ eteğinde gördüğümüz o eşsiz çalışma, Atatürk’e yakışır görüntüde ve yerdedir. Geliniz ayrıntıya dikkatle bakıp sindirerek okuyalım.

“Erzincan'da bir dağ eteğine yapılan bu resim, uzaydan bile görülüyor. Erzincan’ın Keşiş Dağları eteklerinde bulunan ‘Düz Parmaklar Sırtı’ adı verilen tepedeki Atatürk portresi, uzaydan bile görünen tek Türk özelliği taşıyor. 27 yıl önce 3 bin gönüllü askerle 29 günde tamamlanan 176 metre boyunda 7 bin 500 metrekare alan üzerine yapılan dev portre için Ressam Mustafa Aydemir, portreyi dağlardan toplanan taşlarla yaptığını anlattı. Kısa dönem askerlik yaparken hayalinin bölümünü gerçekleştiren Aydemir “Aslında orada o resmin askerler ve kent üzerindeki moral etkisini düşünerek hareketli, sesli bir portre tasarlamıştım. Portrenin Türk Milleti'ne ait olduğunu düşünerek altına imzamı atmadım. Taşları insan zincirleri oluşturularak, dağın tepesine taşıdık. Dağda çalışırken, kurt sürüleri çadırımızı bastı. Ayı sürüleri ile de karşılaştık. Çok zorluklar çektik. Zaman zaman geceleri de çalıştık. ‘Dağdan Bakan Gözler’ kitabında yaşadıklarımızı ve yaptıklarımızı anlatıyorum” dedi.

Vatani görevini 59'uncu Topçu Tugay Komutanlığı'nda 4 ay kısa dönem er olarak yapan ressam Mustafa Aydemir, 1982'de 3 bin gönüllü askerle 600 ton taş, 210 ton harç ve 200 ton boya kullanarak büyük bir proje başlattı. 7 bin 500 metrekare alan üzerine kondurulan Atatürk portresi 29 günde tamamladı. Mustafa Aydemir, “Bu resim benim hayalimin sadece bir kısmı idi. Aslında Atatürk'ün askerler ve kent üzerindeki moral etkisini düşünerek hareketli ve sesli portre tasarlamıştım. Bu da dünyada ilk olacaktı. Ama bunun için gerekli bütçe çıkmayınca resim yapıldığı gibi kaldı” diye konuştu.

Taşlar, insan zinciriyle tapaya nakledildi

 Portrenin dağdan elle toplanan taşlardan yapıldığını vurgulayan evli ve 4 çocuk babası Mustafa Aydemir, şöyle dedi: “Deprem bölgesi üzerinde olmasına karşın yüzlerce yıl sonraya kalması için planladığım çalışmada çok hassas davrandık. Dağdan gelen yağmur sularından oluşan sellerin resmi aşağıya kaydırmaması için, drenaj çalışması yaptık. Çevredeki tepelerden toplanan taşları insan zincirleri oluşturularak dağın tepesine taşıdık. Çalışmalar sırasında kurt ve ayıların saldırısına uğradık. Çok zorluklar çektik. Ama başta o dönemki Tugay Komutanı rahmetli Hidayet Güngör ve 3 bin askerle bu büyük çalışmayı ortaya çıkardık.” Atatürk portresini bitirdikten sonra ödül olarak kendisi ve ekibine tezkerelerinin imzalanarak verildiğini, portrenin altına imzasının atılmasının söylendiğini vurgulayan ressam Aydemir, “İlk defa bir emre karşı geldim ve erken terhis istemedim. Vatani görevimi günü gününe tamamladım. Portrenin Türk Milleti'ne ait olduğunu düşünerek de altına imza atmadım. Gelen yoğun baskı sonucu 27 yıl sonra portreyle ilgili belgesel bir kitabın hazırlanması için çalışmalara başladım. Çalışmasına başladığım ‘Dağdan bakan gözler’ kitabı önümüzdeki yıl tamamlamış olacak” dedi.

Erzincan’ın onuru

 Erzincan Valisi Abdulkadir Demir, göreve başladığı gün dikkatini çeken ilk şeyin 3'üncü Ordu Komutanlığının bulunduğu alandaki dev Atatürk portresi olduğunu vurguladı. Vali Demir, portrenin kimler tarafından yaptığını araştırdığını belirterek şöyle konuştu: “Askerliğini yapan ressamın böyle bir fikir ortaya attığını, o dönemki komutanların da personel ve malzeme desteği vermesiyle böyle muhteşem bir eserin ortaya çıktığını öğrendim. Ulu Önder Atatürk’ün gönüllerimize kazınan resminin böyle dağa yansıması Erzincan için onur vesilesidir. Erzincan'ın bütün yüksek kesimlerinden görülebilen resim, kardan veya yağmurdan etkilenmiyor.

Bu resim 27 yıldır sanki bugün yapılmış gibi duruyor.” Yaklaşık 5 yıl önce gittiği Erzincan’ın dağlarında dev Atatürk portresini gördüğünü anlatan Petrol Jeoloğu Sezgin Aytuna, uzaydan görülebilen dünyanın en büyük portresinin bu olduğunu dile getirdi. Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan portrenin yapımında kullanılan teknik sayesinde bozulmadığını hatırlatan Aytuna, Ankara’da Türkiye Petrol Jeologları Seminerleri nedeniyle TPAO Araştırma Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte Erzincan'da, kentin kuzeyindeki bir tepeye yapılmış Atatürk portresini keşfettiğini söyledi. Aytuna, “Portrenin fotoğrafını çektim. 2007’de bir belgesel için portreyi yapan kişiyi aramaya başlayınca ressam Mustafa Aydemir'e ulaştım. Dünyanın en büyük portresi, yurt dışındaki insanların da ilgisini çekiyor” dedi.

Mustafa Aydemir kimdir?

Ressam Mustafa Aydemir, 1953 yılında Antalya’da doğdu. Antalya Lisesinden mezun olduktan sonra 1979 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümünden mezun oldu. 1982 yılında askerlik görevini yapmak üzere Erzincan 59. Topçu Tugay Komutanlığında 4 ay kısa dönem er alarak yaptı. Halen İstanbul’da oturan Aydemir,  evli ve 4 çocuk babası.”

Kaynak: http://www.istanbulhaber.com.tr/haber/dagin-eteginde-ataturk-resmi-20416.htm

*

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Sevgili Durucan,Erzincan'da yapılan Atatürk Portresini bugün 10 Kasım'da okuma fırsatını buldum. Erzincan dağlarında yaklaşık 27 yıl önce askerleriyle taşları toplayıp ve zor şartlar altında dağların eteklerinde 29 günde, 7 bin 500 metrekare büyüklügünde bir Atatürk Porteresini yapan Ressam Mustafa Aydemir'in elerinden öpmek isterdim. Bu tabloyu çok merak ediyorum. Gidip görmek isterdim. Bu erzincanların onurudur ve bir Atatürk sevgisi ve ona verilen bir değerin ifadesidir.Tüm emeği geçenleri yürekten kutluyorum. Böylesine güzel bir yazıdan dolayı da sizleri de tebrik ediyorum. Atamızın ruhu şad olsun. Ona ne yapılsa yeridir.Işıklar içinde yatsın.Atatürk'e şükran borcumuz vardır. Vatan O'na minnettardır. Selam ve sevgilerimle.

Abdülkadir Güler 
 10.11.2011 12:19
Cevap :
Sayın Güler, eğerlendirmeniz oldukça içten ve özgün. Katılmamak elde mi? O, dünya lideridir.Saygıyla önünde eğilmek gerekir. Teşekkür ederim.  10.11.2011 22:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 665
Toplam yorum
: 472
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1371
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster