Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mayıs '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1302
 

Erzincan dağlarında dev bir resim, isim!

Erzincan dağlarında dev bir resim, isim!
 

Bu dev resim, bir dev isme ait! “M.KEMAL ATATÜRK” e

Bu dev ismi herkes biliyor, ancak resmin varlığından Erzincanlıların dışında kimsenin haberi yok! E-mail elime ulaştığında ATATÜRK’çü bir genç olarak bu güzel resmi ve detaylarını sizlerle paylaşma ihtiyacı duydum. Resimle ve konuyla ilişkin adı açıklanmamış bir vatandaşımızın komutanlarımıza yazdığı bir mektup!

Sayın Komutanlarım,

Ekte gördüğünüz fotoğraflar benim tarafımdan 2003 yılının Temmuz ayında Erzincan'da çekildi. Şehrin 10 km kadar Kuzeyinde kireçtaşlarını oyulmuş tam ATATÜRK’E yakışan dev bir eser ve tabiî ki Erzincan'da bulunan ordumuz tarafından yapılmış..

Sizinde bildiğiniz gibi bu portre o kadar büyük ki, uçakla üzerinde 10, 000m den uçulduğunda bile gözüküyor. Zaten bende resimleri 10 km uzaktan telefoto ile çektim. Bu resimlerin yayımlanması için Milliyet, Hürriyet ve Cumhuriyet Gazetelerine yolladım ama hiç birinden cevap alamadım!!.

Ben 57 yaşımdayım ve 54 yaşıma kadar böyle büyük muhteşem bir ATATÜRK portresinin Erzincan'da dağlara oyularak işlendiğinden haberim yoktu.%u2026 Bu resimleri şimdiye kadar benim yaşımda olan en az 100 arkadaşıma yolladım ama hiç kimsenin bundan haberi yok!!!. Size ricam bu portrenin hakkını vermeniz bir belgesel yaptırsak bunu halkımız paylaşmak. Buna bu günlerde çok ihtiyacımız var.

Bu muhteşem eserin inşaatında çalışmış (1976) Jeoloji Mühendisi Asteğmen bir arkadaşım iş için beni oraya götürdüğünde çok etkilendim. Ama bu harika eserden Erzincanlılar hariç maalesef hiç kimsenin haberi yok!!! Eğer bu konuda bir katkım olursa, ne mutlu bana. En azından size o Asteğmen arkadaşımı bulabilirim o da belki bunu tasarlayan grafikçi diğer Asteğmen arkadaşını bulur ve zinciri tamamlarız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazar, duyarlılığınız ve o büyük isme olan saygınızdan ötürü sizleri kutluyorum. Mustafa Kemal, fikirleriyle hayatımızın bir parçası. Gördüğünce istenilse ve çalışılsa da Türk toplumunun kalbinden sökülüp atılmıyor, atılmayacakta. Teşekkürler selam ve sevgilerimle....

Yaman Hasret 
 11.05.2008 22:33
Cevap :
İsminiz gibi yalnız Türk olmadığınızı bilmenizi isterim, saygılarımla  13.05.2008 12:47
 

Bu resim gerçekten dağa oyularak filan yapılmışsa çok güzel de benim kafam karıştı biraz. Kusura bakma ama sanki PhotoShop ile resmin üzerine montaj yapılmış gibi duruyor. Sen orijinalini gördüysen tamam. Arkadaşın da resmin yapımında görev almışsa mesela yok. Bu açıklammalar olmasa gerçekten montaj zannederdim. Bu resmi bizlerle paylaştığın için kendi adıma teşekkür ederim. Selam ve sevgiler.

Mustafa Mumcu 
 10.05.2008 14:47
Cevap :
Kafan karışmasın mustafa abi, resim gerçek, diğer yorumlarıda okursan anlayaksın, sevgiler  13.05.2008 12:47
 

Böyle bir paylaşım için sağolun.Evet doğru söylüyorsunuz..Bence de bu hakkının verilmesi gereken bir konu.Ancak medya daha ilginç ve saçma sapan haberler dururken bununla neden ilgilen sin ki. Zaten beşpara etmez bir medya ile bu daha nereye kadar varılabilirse...

olimpos 
 10.05.2008 9:41
Cevap :
Bu ülke AKP olduğu sürece daha neler yaşayacak nelerrrrrrr, saygılarımla  13.05.2008 12:48
 

Adem, o Atatürk potresine harç taşıyan Memetlerden biri de benim. Aradan 26 yıl geçti.Yolum Erzincan'a düşmedi, ama hiç unutmadım. Hatırlıyorum, o dönem bu işi yüklenen tertiplerimiz o dağın başına çadır kurup günlerce uğraşmışlardı.Biz sadece oldukça dik bu araziye zincir oluşturup, harç taşımıştık... Nasıl heyecanlandım görünce... Sağol.

baytema 
 10.05.2008 3:30
Cevap :
Ellerinize sağlık, elleriniz dert görmesin harika bir eser çıkmış ortaya, saygılar  13.05.2008 12:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 313
Toplam yorum
: 1049
Toplam mesaj
: 164
Ort. okunma sayısı
: 2761
Kayıt tarihi
: 15.03.07
 
 

16.10.1974 Samsun / Havza doğumluyum. Şu anda bir lojistik firmasının ortaklarındanım. İşimde ilk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster