Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ağustos '07

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
7580
 

Erzurum' da yaşamak için 32 neden

Erzurum' da yaşamak için 32 neden
 

Erzurum’ un öncelikli sorunlarından biri “göç” tür. Erzurum hem göç alan hem göç veren belki de tek şehir özelliğine sahip. “Bu alışverişte Erzurum sermayeden mi yiyor kârlı mı çıkıyor?” diye sorulan sorunun herkesçe tek cevabı var:

Erzurum cepten yiyor, tarihi misyonundan gelen krediyi tüketiyor, aydın ve zengin hemşehrilerimiz şehirden göç ederken daha eğitimsiz ve fakir insanlar şehrimize yerleşiyor.

Bu arada Erzurumluluk ve dadaşlık da dejenere oluyor.

Zengin, Erzurum’da erken doyuma ulaştığından; fakir, kış şartları ve işsizlik yüzünden göç ettiğini söylerken Erzurum, benim gibi orta gelir düzeyine sahip memleketseverlere kalıyor.

İnadına Erzurum’da yaşamaya çalışan hemşehrilerimin son yıllarda daha az demoralize oldukların görmekteyim. Bu, sevindirici… Bardağın dolu tarafından baktığımızda hepimize moral veren gelişmelerden ve hedeflenen yatırım ve projelerden sonra Erzurum’da yaşamak için çok nedenimizin olduğunu fark ettim:

    Gizli ve kirli ellerin Erzurum’u boşaltmak istediklerini düşünüyorum. Göçü teşvik ettiklerini de.. 1000 yıllık Türk memleketi şehrimize ülkemizin güvenliği ve tarihi sorumluluk gereği sahip çıkmamız gereklidir. Şehrimizde UNIVERSIADE 2011 yapılacak.Bu üniversite oyunlarında 1 verip 10 alınacaktır.Şehrimizde kış turizmi daha da canlanmaktadır.Şehrimiz yeni spor komplekslerine ve sosyal tesislere kavuşacaktır.(Yazın Bolu-Abant, Avusturya gibi yüksek yerlerde kamp yapan takımları Erzurum’a çekecek çok sayıda otel ve çim saha yapılabilir. Böylelikle yurtiçinden ve dışından başta futbol takımları olmak üzere birçok sporcu için kamp merkezi olabilir.)Kuzey-güney, doğu-batı karayollarının kavşağındadır.Şehirlerarası yollar iyileştirilmiş, ulaşım kolaylaşmıştır.Şehir içi ulaşım problemi yoktur.Yapılan ve planlanan tesisler tamamlandığında 2011 sonrası için de şehrimiz, bir kültür ve spor merkezi olacaktır.Gecekondular ve görüntü kirliliği gün geçtikçe azalmakta, şehrimiz modern görünüm kazanmaktadır.Nitelikli park ve bahçelerin, piknik alanlarının sayısı artmaktadır.Şehrimizde alternatif ve modern tıp merkezleri açılmış, bu alanda Erzurum, tüm doğunun sağlık merkezi olmuştur.Ulusal ve küresel sermaye için şehrimiz cazip yatırım merkezlerinden biri olma yolundadır.Yerli yatırımcılar, işletmeler profesyonelleşme ve kurumsallaşma yolunda gözle görülür aşama kat etmişlerdir.Şehrimizde Atatürk Üniversitesi ve 9.Kolordu Komutanlığı bulunmaktadır.Erzurum, okul öncesinden üniversiteye, eğitim merkezidir, halkın eğitim seviyesi artmaktadır.Bilkent Üniversitesi şehrimize yatırım yapmaya başlamıştır.Sivil havaalanımız hizmete girmiş ve her gün şehrimizden Türkiye’nin önemli merkezlerine düzenli uçak seferleri yapılmaktadır. Toplumun her kesiminde uçakla yolculuk kültürü artmış, doğu ile batı arasındaki bıkkınlık veren yolculuklar ve mesafeler bir iki saate düşmüştür.Hava sıcaklığından kimse bunalmamaktadır.Yazları yaşanabilecek tek şehirdir, insanı bunaltan nemi, sivrisineği yoktur, havası temiz ve berraktır.Yaz kış hava yağışlı olduğu için su sıkıntısı yoktur.Doğalgaz kullanılmaya başlanmıştır.Hava kirliliğinde önemli ölçüde azalma görülmektedir.Suları temiz ve lezzetlidir. (Alternatif tesislerle ve iyi bir pazarlamayla Erzurum suyu tüm ülkeye satılabilir.)Kadınlara laf atılmadan yolda yürünebilir.Çocuklara tecavüz eden sapıklar yoktur.Ciddi güvenlik sorunu yok.Kimse kimsenin kıyafetine karışmaz.Trafik kurallarına uyma oranı artmıştır.Ahlâk kurallarına hassasiyet vardır.Kapkaç yoktur.Sivil toplum örgütlerinin sayısı, nitelikleri ve etkinlikleri artmaktadır.

Tabii bazılarınızın bardağın boş tarafından bakıp mırıldandığınızı duyar gibiyim. Erzurum’da yaşam kalitesi açısından eleştirilebilecek çok neden sayabiliriz. Tatil yapıp eğlenmeye gittiğimiz o cafcaflı şehirlerin gerçek yüzlerini göremeden tatilin büyüsüyle şehrimize dönüyoruz. Netice itibariyle, güzel Türkiye’mizin her köşesi yaşamaya değer; ancak her şehrin ve bölgenin yaşam açısından kendine has kolaylıkları, güzellikleri ve zorlukları olduğunu unutmamak gerekir.

Daha güzel ve yaşanabilir Erzurum dileğiyle…..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

erzurum benim sevdigim bir sehir en azindan ozunu kaybetmemis sehirlerimiz arasinda olan bir sehir birde dogunun incisi bir sehir hic gitme firsatim olmadi ama umarim birgun gelip gorurum dadas sehrini bide sayin Ertas "dadas"ne demek? sevgiler saygilar

sekerpinari 
 14.10.2007 14:08
Cevap :
Teşekkür ederim. İnşallah sizi Erzurum'da misafir ederiz. "Dadaş"ı sormuşsunuz: "Dal" arka , sırt demek. kelimenin aslı "dalda eş". Yolda eş, vatanda eş, karında eş nasıl ki yoldaş, vatandaş, kardaş, meslektaş oluyor; aynen öyle "arkada eş"le "dalda eş" eş anlamlı. Yani arkadaş ve dadaş. Kötü durumlarda birbirine yardım eden anlamına gelmektedir. Selam ve saygılarımla..  16.10.2007 14:58
 

Erzurum,sevdiğim bir şehir.Hele de Karadeniz'in nemli havasının üstüne nefesimin rahatladığı bir yer.Son gidişim de daha güzel buldum Erzurum'u.Güzelliklerin devam etmesi dileğiyle.

Münevver Saral 
 01.09.2007 17:51
Cevap :
İginize teşekkürler, Karadeniz de cennetten bir parça;ancak dediğiniz gibi yüksek orandaki nem insanı bunaltıyor. Ama Yaratıcı Karadeniz'e de havası birbirinden güzel yaylaları armağan etmiş. Yaylalar Karadeniz'in ciğeri.. Selam ve sevgiler..  03.09.2007 9:02
 

Yazınız güzel olmuş, ama yined Eerzurumlular başta olmak üzere, herkes Erzurum'dan kaçmaya çalışıyor. Bayanlar rahat yürüyebilir demişsiniz, ama ben caddede kendi halinde yürüyen bayanlara güpegündüz parmak atıldığını, heme bir kaç kez Erzurum'da gördüm. O nedenle sözlerinizin hepsine katılmak zor.

stilwater 
 30.08.2007 8:44
Cevap :
Haklısınız, Erzurum da sütten çıkmış ak kaşık değil. Ama ben hep bardağın dolu tarfından bakmaya özen gösteririm. Her şehirde kötü örnek,olay çok. Mesela Ankara Kızılay'da gaylar bize sözlü tacizde bulunmuşlardı. Didim'de arabam güpegündüz gasp edilecekti.vs.. Selam ve sevgilerimlr  31.08.2007 8:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 2363
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2313
Kayıt tarihi
: 22.08.07
 
 

Bu âlem içinde aileme zaman ayırmak, gezmek, okumak, fotoğraf çekmek, resim çizmek ve iş hayatı h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster