Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '12

 
Kategori
Kültür Turizmi
Okunma Sayısı
1692
 

Erzurum kaplıcaları

Erzurum kaplıcaları
 

köprü köyündeki Deli Çermik (alıntı)


Çok küçüktüm, 5 yaşındaydım çok iyi hatırlıyorum. Ailece Köprü Köyündeki deli çermik’e gittik. O tarihlerde deli çermik’in üstü açıktı bir tarafı çamurdu. İnsanlar vücutlarına çamur sürmüşlerdi. Çamur sürüldükten sonra bir müddet o çamurla bekleniyor. Vücudum iğnelenmeye başladı ve ben avaz, avaz ağlamaya başladım. Annem hemen kaplıca sularına soktu. Sonra güzelce yıkadı.

Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan Erzurum\'un ova kesimlerinde tektonik kökenli havzalar bulunuyor. Türkiye genelinde ün kazanmış olan Pasinler, Ilıca (Aziziye) ve Köprüköy Kaplıcaları'nın birçok hastalığa iyi geldiği belirtiliyor. Günümüzde olduğu gibi antik dönemlerde de yaygın olan kaplıcalara, özel önem verilmiştir. Başlangıçta sadece temizlenme aracı olarak kullanılan doğal sıcak su kaynakları, tedavi edici ve iyileştirici özelliklerinin de keşfedilmesiyle, antik dönemlerden günümüze kadar kaplıca olarak varlığını devam ettirmiştir. Temizlik, ruhsal dinlenme ve özellikle de tedavi amaçlı kullanılan bu kaynaklar, bir yandan zahmetsiz temizlik sağlarken, diğer yandan birçok hastalığın iyileştirilmesi için kullanılmıştır.

Erzurum ilinin Pasinler ilçesindeki Pasinler Kaplıcası 205 metreden doğal çıkışlı akım değerine sahiptir. Bu kaplıcanın suyundan romatizma, sinir ve kas yorgunluğu, çeşitli sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme tedavisinde yararlanılmaktadır. Kaplıca suyu 39–45 C. Arasında değişmekte olup, bikarbonatlı, klorürlü, sodyumlu, karbondioksitli ve kısmen de radyoaktif bileşimlidir.
Pasinler Kalesinin güneyinde yan yana iki ılıca bulunmaktadır. Bunlardan güneyindekine "Büyük Çermik" kuzeydekine "Küçük Çermik" denilmektedir. Buradaki yapının içinde şifalı soğuk su kaynağı bulunmakta olup, üzeri 14.50 m çapında bir kubbeyle örtülüdür. Sultan I.Murat tarafından 1749 yılında onarılmış ve bazı eklemeler yapılmıştır. Büyük Çermik' in 50 m. kadar kuzeyinde olan Küçük Çermik Hasan kale Çayı’nın karşı kıyısındadır. Bu çermiğin ortasındaki 1,5 m. derinlikteki havuzu ve üzerini örten 8 m. ölçüsünde kubbeli bir mekân bulunmaktadır.

ILCA KAPLICASI:


Erzurum’a 18 km. uzaklıktaki Ilıca Kaplıcalarının suyunun görünüş berrak, renk hafif sarı, koku yok, tortu az, Sodyum İyonu: Magnezyum İyonu: Demir ve Alüminyum: Klor Hidrokarbon içermektedir. Bu kaplıcaların suları; mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi, beslenme bozuklukları ve romatizma hastalıklarına olumlu etki etmektedir. Selçuklular tarafından yaptırılan kaplıca, 1965 yılında İller Bankası tararından tekrar inşa edilmiş, banyo kısımları ve havuz önlerine hamam eklenmiştir.

KÖPRÜKÖY (DELİ ÇERMİK)KAPLICALARI

 Erzurum Köprüköy ilçesindeki Köprüköy Kaplıcası ilçeye 58 km. uzaklıktadır. Bu kaplıcanın suyu bikarbonatlı, sodyumlu, kalsiyumlu, karbondioksitli, demirli ve bromürlü bir bileşime sahiptir. Suyun  Kaplıcanın suyu sindirim sistemi, böbrek ve idrar yolları, kan dolaşımı ve kalp hastalıkları, metabolizma bozuklukları ve  romatizma rahatsızlıkların tedavisinde yararlanılmaktadır.Bunların dışında Erzurum’da Soğuk Çermik,  Uzun Ahmet Çermiği, Baş pınar Çermiği, Kızıl Çermik, Hölenk Çermiği, Köprüköy yakınında Deli Çermik ve Çamuru bulunmaktadır. Bu çermikler romatizma, kadın hastalıkları ve deri, siyatik ve felç gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

Dadaşlar diyarı, şanlı tarihin,

Tarihe mal oldu şehitlerin, kahramanların,

Şifa dağıtıyor ünlü kaplıcaların,

Yaylaların kekik kokar  aziz vatanım.

NAHİDE ÇELEBİ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir başkadır DADAŞLAR diyarı.Teşekkürler selam ve sevgilerle.

Şennur Köseli 
 04.10.2012 11:06
Cevap :
SAĞ OL CANIM DEĞERLİ YORUMLARIN MUTLU EDİYOR BENİ.SEVGİLER.NAHİDE  04.10.2012 14:55
 

Erzurum dediniz yılar önceye döndüm Kandlli'yi Aşkale'yi hatırladım. Gönlünüze sağlık..

hssensoz 
 04.10.2012 9:31
Cevap :
Teşekkür ederim değerli arkadaşım.Ben 6 yaşımda çıktım, ama şimdi çok değişmiş.Selamlar.NAHİDE ÇELEBİ  04.10.2012 14:56
 

Askerliğimin ilk eğitim devresi dört ayını Erzurum Ilıca'da yaptığım için çok iyi bilirim... Ocak ayında -30 derecede karların içindeki kaynayan termal suyla yıkandığımızı.

Şahin ÖZŞAHİN 
 03.10.2012 22:38
Cevap :
Günaydın, yorumunuza teşekkürler.Oralar şimdi daha modern bir şekilde yapılandırılmış.Selamlar.NAHİDE ÇELEBİ  04.10.2012 7:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1902
Toplam yorum
: 11585
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1037
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster