Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '08

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
960
 

Eş olmak

Eş olmak
 

bir elmanın iki yarısı


Hayatı her insana sunulan bir yol olarak kabul edersek; eş olarak tarif edilen kişileri de her insanın kendisine seçtiği yol arkadaşı, hayat arkadaşı olarak düşünebiliriz. Hayat denilen yolculuk ne kadar süreceği, yolculuk boyunca ne yaşayacağınızı, neler ile karşılaşacağınızı önceden bilemediğiniz; sonu çok belli olmayan uzun bir yolculuktur. Doğası gereği her insan kendi hayatında bu yolculuğu en keyifli şekilde yaşayabileceği, en ideal yol arkadaşını bulma ve arama çabasındadır. İdeal olan bu muamma dolu yolculukta seçtiğiniz yol arkadaşı ile birlikte bu yolculuğu tamamlayabilmektir. Ama bazen yol arkadaşı ile yaşanılan sorunlar yolculuğu keyifsiz, hatta çekilmez bir kabus haline getirebilir. Böyle bir durumda yolculuk-hayat devam ettiğine ve bitmediğine göre yapılabilecek tek şey yol arkadaşı ile yolları ayırmak olmalıdır. Böyle durumlarda insan yolculuğun kalan kısmını bazen yalnız bazen ise yeni bir yol arkadaşı ile tamamlamak zorunda kalabilir.

İyi yol arkadaşı herkese göre değişebilmek ile birlikte genel olarak ideal olan en üst düzeyde paylaşım içersinde olduğunuz, zevklerinin ve tarzlarının optimum düzeyde uyuştuğu birisi ile yol arkadaşlığı yapabilmektir.Bu tarz bir yol arkadaşlığı aslında hakikaten çok zor bir şeydir.Y ıllar boyu süren bir yolculukta bir sürü maddi, manevi sıkıntıyı birlikte göğüsleyip, birlikte mücadele edebilecek doğru kişiyi bulmak, uzun ve meşe katli bu yolculuğu uyum içerinde, huzurlu ve mutlu devam ettirebilmek aslında dünyanın en zor işlerinden biridir. Bunu sabırla başarabilen çift sayısı da maalesef çok da fazla değildir.

Yol boyunca yol arkadaşınız ile birlikte genellikle eğlenceli ve keyifli bir yolculuk yapmayı hedeflemenize rağmen çok zor zamanlar geçirme ihtimaliniz de vardır. Yolda kalma, kaza geçirme, kötü hava muhalefeti gibi olumsuz şartlarla karşılaşabilir veya keyifli yolculuğunuzu baltalamaya çalışan kötü niyetli insanlar ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. En kötüsü yol arkadaşınızın sizi yarı yolda bırakmasıdır. Ama her türlü zorluğa rağmen ayakta durabilmek ve yolculuğu devam ettirebilme başarısını gösterebilmek esastır.

Belli bir zaman sonra yol arkadaşınıza artık o kadar alışırsınız ki o sanki artık sizin kendinizden bir parçadır veya artık o sizin bir organınız veya uzvunuz gibidir. Birisini böyle hissedebilmek bir yandan çok güzel bir şey iken; diğer yandan onu bir şekilde her hangi bir sebepten dolayı kaybettiğiniz zaman sanki bir uzvunuzu kaybetmişsiniz gibi içiniz acır ve canınız yanar.

Yol arkadaşınızı doğru olarak seçmiş olduğunuzu düşünerek yol arkadaşınız ile yolculuğa başlamanıza rağmen zaman içinde değişen şartlar, hava ve yol durumuna göre onun doğru, size uygun ve iyi bir yol arkadaşı olduğuna dair inancınızı yitirmeniz ve bu anlamda hayal kırıklığı yaşamanız da mümkündür. Hiç kimsenin nasıl bir yol arkadaşı olacağı alnında yazmadığı için dışarıdan iyi bir yol arkadaşı olabileceğinizi düşündüğünüz ve o potansiyeli gördüğünüz kişi yolculuk sırasında hiç de iyi bir yol arkadaşı çıkmayabilir. Bu açıdan her ne kadar iyi yol arkadaşını seçmek çok kolay olmasa da bu seçimi yaparken herkes kendi tarzına uygun kişiyi bulup, bu yolculuğa mümkün olan en uygun kişi ile çıkmalıdır. Aklına, kalbine ve kişiliğine uygun kişiyi bulamayan bir kişi sırf yalnız yolculuk yapmamak adına kendi yapısına, yaşam tarzına, aile yapısına, zevkine, değer yargılarına, kişiliğine uygun olmayan birisi ile yolculuğa çıkmaya kalkarsa hayal kırıklığı yaşama ihtimali çok yüksektir. O açıdan böyle bir durum yaşamaktansa yalnız başına yolculuğa devam etmek çok daha mantıklıdır.

Umarım herkes hayat denilen yolculukta kendine uygun yol arkadaşı ile birlikte keyifli ve mutlu bir yolculuk geçirme şansını yakalar ve asla yolda kalmaz.Hayatın herkesi yol arkadaşı ile nereye götürürse, oraya başarı ve mutluluk ile ulaştırması ümidiyle herkese hayırlı yolculuklar diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

insan olabilmek...tamamen mümkün olmasa da komplekslerden arınabilmek...sonra biz olmak...ama her durumda biz olabilmek...iyi günde de, kötü günde de...., tüm güzel dileklerinize katılıyorum, herkese mutluluklar, sevgiler

Dilek Fuçucı 
 20.06.2008 10:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 3286
Kayıt tarihi
: 28.05.08
 
 

Sağlık sektöründe çalışıyorum ve 30 lu yaşlarımda kendimi, hayatı ve insanları anlamaya ve çözmey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster