Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ağustos '18

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1826
 

Esat ile Erdoğan Barışırlarsa Neler Olur? İşte Cevabı

Esat ile Erdoğan Barışırlarsa Neler Olur? İşte Cevabı
 

Göreceksiniz Erdoğan öncesinde 'kardeşim' diye hitap ettiği ve sonrasında devirmeye çalıştığı Esat ile barışıp Ortadoğu'nun yeniden şekillenmesi adına kol kola yürüyecek tekrar dostluğunu ilan edecek.

Hesap sadece Türkiye hesabı değil. Soğuk savaş döneminin sona erdiği 89 yılından sonra dünya ülkelerinin girmiş olduğu yörünge tamamen barışa yönelik ve tek kutuplu küresel sermaye gücüne endeksli bir yapıya evrim sürecine girdiğidir.

Dost ve yakın komşu konumundaki Suriye ile son yıllarda yaşanmış olan olumsuz gelişmelerin müsebbibi tek kelime ile ABD ve Rusya'nın ortak çıkarları doğrultusunda gelişen olaylardan başka bir şey değildir.

Yaklaşık sekiz yıldır Suriye'de yaşanmış olan olaylar tamamen silah tüketimine yönelik olup Rusya'nın ve Amerika'nın silah tuccarlarını zengin etmekten başka amac yönelik değildi.

ABD ve Rusya'nın Suriye'ye karşı tavırlar gene silah tüketimine yönelik olduğunun altını çizmek isterim. Rusya'nın Suriye"ye karşı dostane tutumu da tamamen blöf niteliğinde olup ABD ile dolaylı şekilde ortak hareket edildiğidir. Türkiye ise stratejik konum itibariyle bazen ABD ile bazen Rusya ile ortak hareket etmek zorunda bırakılmıştır.

Bu bir ABD-Rusya iş birliği sonucu geliştirilmiş stratejinin sonucundan başka bir şey değildir.

Bugüne gelirsek..

Bugün ABD-CIA tarafından hayata geçirilmiş olan IŞİD-El Nusra-PYD-PKK-Hizbullah gibi terör örgütlerinin mezhepler üzerinde gerçekleştirmiş oldukları çatışmalarından doğan yaklaşık 6 milyon insanın hayatına mal olmuş ve cehenneme dönüştürülmüş olan bölgelerin tekrar inşaası söz konusudur.

Yeniden inşaa edilerek Ortadoğu'ya seçimlerle birlikte Piyasa Ekonomisi modelinin hayata geçirilme projesisir.

Yeniden inşaa edilmesi demek Esat ile masaya oturulması demektir.

Tırnak içinde şunu söyleyelim "Esat devrilmek istenseydi ABD hiç durmaz anında devirir yönetimden el çektirilirdi. Esat, ABD ve Rusya işbirliğinin bir parçası konumunda olduğunun altını çizelim.

Şimdi Ortadoğu yeniden şekillendirilmeye başlandığı döneme giriyoruz.

Şimdiye kadar silah tuccarlarına kazandırılırken bundan sonra öncelikle Çin inşaat sektörünün devreye gireceği cehenneme dönüştürülmüş olan şehirlerin yeniden inşaası söz konusu. Dev inşaat şirketleri işleve sokulduğunda taşeron inşaat sektörler olarak Türkiye'nin de yararlanması söz konusu olacağından Esat ile yeniden dost yoluna girileceği kaçınılmaz olacaktır.

Yakında Erdoğan ile Esat kolkola fotoğrafına şahit olursak şaşırmayalım.

Şaşılacak bir şey de olmayacaktır çünkü arkasından piyasa ekonomisinin hayata geçmiş olacağı başta Suriye olmak üzere tüm İslam coğrafyasından küresel sermaye Ortadoğu'nun varlıklarını sömürecektir. Ve bunun adına Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) denilecektir.

"Ülke olarak halimiz nice olur?" diye sorulacak olursa..

İyiye doğru ivme kazanacağımızı düşünüyorum zira Ortadoğu'da başlayacak olan Esat ile barış sürecinden sonra inşaat sektörü canlanmış olacak ve Çin ile inşaat işbirliği Türkiye-Suriye ticaret hacmının yeniden başlangıcı sürecine girerek süreç içinde ülke ekonomisine katkı sağlayacağını hatta ekonomik krizden çıkmaya yardımcı olacağını düşünüyorum.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2212
Toplam yorum
: 1101
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 451
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster