Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ağustos '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
324
 

Esed'i tutanlar, tutmayanlar

Esed'i tutanlar, tutmayanlar
 

Esed Ailesi


Esed’i tutanlar; tutmayanlar

 

Haydi gelin ihtimalleri sıralayalım. Aklımıza geliş sırasına göre. Absürd de olabilir, mantısız da. Olsun. Şunun şurasında sohbet ediyoruz. İstemeyen ciddiye almasın.

Amerika neden Süriye’yi karıştırdı? Eskimiş teori şu (belki doğru, belki hala geçerli). Önce Irak, sonra Libya, Tunus, Mısır. Şimdi sıra Suriye’de. Arkadan da sıra Türkiye’ye gelecek. Amaç ne? Amaç şunlar olabilir. Türkiye’ye ve RTE’ye iyi bir ders vermek. Aynı coğrafyadaki hatta dünyadaki diğer ülkelere de iyi bir ders vermek. Bak benimle iyi geçinmeyenin, bana diklenenin sonu böyle olur haaa demek. Kendilerine daha bağımlı, daha muti (itaat eden), daha söz dinler bir iktidarı iş başına getirmek. Türkiye’yi zayıflatarak ABD ve İsrail’in bölgedeki relatif gücünü ve kontrolünü artırmak. Belki Türkiyeden, önce fedarasyon falan diyerek bir parçayı koparıp, tamamen ABD nin kontrolü altında olacak orta güçte bir kürt devleti kurmak. Olur mu olur, Allah korusun ama Allah genellikle akıllıları ve doğru yolda çabalayanları korur.Bunu önlemenin iki yolu vardır. Bir, iktisaden şimdikinden daha kuvvetli hale gelmek. İki çok iyi uluslararası siyaset bilmek ve uygulayabilmek.Benim uluslararası siyaseti çok iyi bilen ve uygulayabilen olarak bildiklerim,  biri  İngilizler, biri II. Abdülhamit, biri de Atatürk. RTE genel olarak çok hızlı öğrenen biri. Genel olarak da başarılı bir siyasetçi, dış siyaset yönünü değerlendiremeyeceğim ama zeki, kıvrak ve esnek olabilmesi kesin avantaj sağlıyor.

 

 

İkinci sebep, daha basit ve naiv. Diyorlarki mezhepsel. Yani şu meşhur, ezeli ve ebedi sünni, şii, alevi ayırımı, hatta çatışması. Yani başka hiçbir sebep yokmuş da mesela RTE nin Esed’i sevmemesinin sebebi kendisinin sünni olmasıymış. Bilemeyeceğim. O zaman Kılıçdaroğlu’nun Esed’i tutması da mı mezhepsel diye aklına gelir insanın. Geçelim.

 

 

 

Türk aydınının Esed’i tutması, hatta CHP’nin Esed’i tutması tamamen RTE’ye inat. Yani düşmanımın düşmanı dostumdur felsefesi. Size çok komik geldi değil mi, gelmesin. Bakın bugün facebook da ne okudum. Çok meşhur aydınlarımızdan biri sayfasına ve facebook’a  koymuş, beğendim diye tıklamamız için, Esed’in bir sözünü, şöyle; “Eğer ülkemi sevmeseydim Erdoğan gibi ülkemin heryerine Nato füzeleri yerleştirmelerine izin verirdim” Yani demeye getiriyor ki Esed vatanını seven bir lider, RTE de vatanını sevmeyen bir lider”. İnanabiliyormusunuz kendi vatandaşlarından binlercesini hatta onbinlercesini öldürten bir lideri RTE ile karşılaştırıyorlar ve onu vatansever RTE yi de vatanını sevmez hadi daha açık söyleyelim neredeyse vatan haini ilan ediyorlar. Ve bunu yapanlar aydın..... söylemeyecektim ama dayanamayıp söyleyeceğim; profesör.  Eeee profesör böyle yaparsa köşe yazarı ne yazmaz! Çok özür dilerim ama söyleyeceğim, burada tek etken var. RTE’den ve eşinin başörtüsünden nefretin derecesi bazı aydınlarımızın salim düşünebilme yetilerine zarar veriyor.

 

 

 

Yaza yaza yaz geldi, bahçeye kiraz geldi. Daha yazacaktım ama, mürekkebim az geldi. Kalın sağlıcakla.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Abdulhamit ve RTE hakkında yanılıyorsunuz... Avrupayı tanımayan ve dünya siyaseti bilmeyen bu liderlerin ortak yanları sıcak para ile Emperyalizm tarafından desteklenmeleri ve karşılığında ÜLKE hazinelerini emperyalistlere devretmeleridir. SİYASET biliyorum diye size saldırmayan komşunun iç işlerine karışıp taraf oluyorsunuz...Ondan sonra sınırınızda şeriatcı El*nusrah ile ayrılıkçı Pkk/PYD arasında ki savaşı seyrediyorsunuz. Ehilsizler!!!! Sağlıcakla

Süleyman Akyürek 
 02.09.2013 13:44
Cevap :
ilginiz için teşekkürler...  05.09.2013 6:29
 

İyi hoş da Suriye'nin dertleri beni zerre kadar ilgilendirmiyor!! 500 bin kişiye neden baktığımızı da anlayabilmiş değilim! Benzinin litresine 5 lira öderken, en düşük asgari ücrete en uzun çalışma şartlarını yaşarken, "komşudur, ilgilenmek gerek; insanlıktır kapıları açmak gerek." edebiyatına katılmam mümkün değil. Ülkece bin tane iç dertle uğraşıyoruz, nedir bu Mısır'la yatıp Suriye ile kalkmak!! Bu mali yük kimin sırtına biniyor? Muhaliflerin günahsız insanları yol kenarında nasıl kurşuna dizdikleri de youtube'da var! Dolayısıyla ne Esad ilgilendiriyor beni ne de Sisi. Ben sadece Atatürk'ün bizlere emanet ettiği Türkiye'mi düşünüyorum. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 01.09.2013 18:16
Cevap :
katılmamak mümkün değil...ilginiz için teşekkürler....  01.09.2013 21:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 326
Toplam yorum
: 181
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 915
Kayıt tarihi
: 10.03.11
 
 

Okullar: TED Ankara Koleji, ODTÜ, Bogaziçi Üniversitesi (Master) İş Hayatı: Philips, Anadolu Endü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster