Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mayıs '20

 
Kategori
Üniversitelinin Sesi
Okunma Sayısı
384
 

Eser Oytun

Eser OYTUN

Röportaj Sizlerle..

1) Seni Tanıyalım?

 

17 Şubat 1986 yılında Ankara da doğdum. Baba tarafımda bolca müzisyen var. Bu yüzden küçüklüğümde ud ve cümbüş sesleriyle büyüdüm İlkokul bitirdiğim yıl gitar eğitimi alarak başladım müziğe ;lisede bas gitar, kontrbas eğitimi alarak devam ettim. Daha sonra Ankara da Başkent Üniversitesi Kompozisyon ve Müzik Teorisini kazandım aynı yıl Chapman Stick ve piyano enstrümanlarına başladım. 2012 yılında Müzik Bilimleri Yüksek lisansına başladım ve aynı yıl pedagojik formasyon aldım.Özel kanallarda ve Ankara Devlet Tiyatrosunda müzisyenlik yaptım.Otizmli ve down sendromlu,özel çocuklara müzik eğitimi verdim.Çeşitli gruplarda bas gitar ve kontrbas çaldım.Daha sonra kendi albüm çalışmalarıma başladım.Şuan tüm enstrümanlarını kendim çaldığım bestelerim üzerine çalışıyorum.

 

2)Neden müzik?

 

Çocukluğumdan beri o var kendimi bildim bileli...Müzik yapmak kalbimi açma ve arınma şeklim nefes almak gibi bir refkleks aslında...Duygularımı anlatmanın tek yolu.

 

3)Olmazsa olmazlarınız nelerdir?

 

Müzik, kahvaltı, Chapman Stick ve Parfümüm J .

 

4)Aynı sahneyi paylaşmak istediğiniz birileri var mı?

 

Dinlediğim müzisyenlerin her birinden çok şey öğrendim.Yabancı olarak Stingle aynı sahneyi paylaşmayı çok isterdim.Ülkemizden Tarkan.

 

5)Rap mi pop mu?Sizce rap pop u yok etti mi?

 

Bence müzikte veya sanatta yaşam tarzlarımızın,hayata bakış açılarımızın değişmesi gibi onlarda kendilerini yeniliyor ve zamana kendilerini uydurarak değişiyor.Yani bundan 300 400 yıl önce ki müzik günümüzde nasıl değiştiyse bir bakıma kendini yeniliyor.Pop ve rap bence ikisininde kendine has güzellikleri var pop ,rock, rap her biri ayrı renk ve her biri ayrı güzellikte.Yani müziği bir kişi olarak düşünürsek kendini anlatabilmek için arada farklı renkler giyiyor.

 

6)Gelelim yeni şarkınıza bize hikayesini anlatır mısınız?

 

İki farklı şehirde yürütülmeye çalışılan bir ilişkinin hikayesi...

 

7)Klibiniz için kimlerle çalıştınız?

 

-den önceyi aslında iki kere çektik.
İlki şarkının duygularını tam olarak anlatan bir klip olmadığı için .Daha sonra biz daha iyisini yapabiliriz dedik ve bu yüzden bir kere daha çektik.Yönetmen olarak Ben ve Emre Turanlı , stil danışmanlığında kardeşim tasarımcı Asude Şenoğlu'yla birlikte çalıştık.Montajından çekimine kadar bizim elimizden çıkan bir süreç oldu.

 

 

 

8)Sosyal medya ile aranız nasıl? Nelere önem veriyorsunuz?

 

Sosyal medyadan biraz uzak kalmışım belirli bir süre bunu söyleyebilirim.Hatta bazı şeyleri yeni yeni öğreniyorum bile diyebilirim.Ama sosyal medyada her önüme gelen fotoğrafı ,her anı paylaşmayı da sevmiyorum.Bence paylaşılan her neyse bir şey anlatmalı.Benim için güzel olan anları ama daha çok yaptığım veya yapıyor olduğum işlerimi insanlarla paylaşmayı seviyorum.Hatta ilk sosyal medya deneyimim youtube -den önce klibimi yüklememle oldu.

 

9)Müzik sektörünün zorlukları nelerdir?

 

Bence müzik sektörünün önceki zamanlara göre hem artıları hem eksileri var. bu zamanın zorluğu digital platformlardan dolayı her gün 100 lerce yeni şarkı çıkabilir bu insanlar arasından duyulma ihtimalinizi azaltır tabi ama bu aynı zamanda da güzelliği.Eskiden bir albüm çıkartmak için bir sürü şirketle görüşmeler yapmak zorundaydı insanlar.Ancak artık işinizi tek bir parçayla digital olarak paylaşabiliyorsunuz ve belkide neredeyse yarı fiyatına. Spotify, itunes, muud, fizy, deezer... gibi dijital platformlardan.

 

10) Pandemi hakkında ki düşünceleriniz nelerdir?
 

Elimden geldiğince her fikirden insanı okumaya ve dinlemeye çalışıyorum.Kimi bir ülkeden çıktığını düşünüyor kimisi yeni dünya oluşumundan bahsediyor, kimiside doğanın bizlere bir uyarısı olduğunu düşünüyor.Ben son kısmın mantıklı olduğunu düşünüyorum.Müzikte bir söz vardır.’’Her sessizliğin içinde mutlaka bir solo vardır.Çünkü suslarda birer nota'dır.’’ diye.En başta yediğimiz yiyeceklerin bile genetiğiyle oynadık sessizce bir şeyler anlatmaya çalıştı belki hava,su kirlilikleri,doğal afetler,buzulların erimesi olmayınca başka bir yol.Ama şu anlaşılmış durumda hayatta sağlıktan daha değerli hiç bir şey yok.Umarım en kısa sürede ve sağlıkla atlatırız.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Lütfen elinizden geldiğince bu virüs bitene kadar evde kalın ve bolca müzik dinleyin. Herkese sağlıklı bir hayat diliyorum.

Röportaj - İhsan Tekin

Büşran Betül Kaya bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 62
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 69
Kayıt tarihi
: 11.02.20
 
 

Güzel yazıyorum.. Ne Ararsan Var.. Bence okumalısın.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster