Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mart '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
2258
 

ESGAZ'da son durum

ESGAZ'da son durum
 

Akaryakıt dağıtım şirketlerine yüksek rakamlı cezalar veren EPDK, şimdi de bazı doğal gaz dağıtım şirketlerini mercek altına aldı. Kurul, açtığı soruşturmalar kapsamında, abonelerden "haksız bedeller" aldığı tespit edilen ESGAZ A.Ş.’ ye 10 milyon YTL üzerinde parayı geri ödemek zorunda bırakıldı.

Kararda, "…ESGAZ düzeltme katsayısı uygulamasının 31.12.2002 tarih ve 24980 sayılı Doğal Gaz Dağıtım Şirketlerinin Perakende Satışlarında Fiili Üst Işıl Değerinin uygulanan tarih ve 25833 sayılı Doğal Gazın faturalandırmaya esas satış miktarının tespiti ve faturalandırılmasına ilişkin tep ligin 7. maddesine aykırılık teşkil ettiği. Lisans sahibinin yazılı savunmasında öne sürdüğü hususların mevzuat ihlalini haklı gösterecek gerekçeler olmadığı, anlaşılmış olup …" diye devam ediyor

Bu katsayı ihlali nasıl anlaşılıyor; konutların kullandığı doğal gaz elektrik ve su gibi bire bir ölçülemez, sıcaklık ve atmosfer basıncı gibi faktörler konutların kullanılan doğal gaz ölçümlerini etkilememektedir. Konutlarda kullanılan doğal gazı tam ölçülebilecek cihaz ise çok pahalı oluşundan dolayı bilim adamları bir araya gelip tüm dünyada kullanılan bir katsayı belirtiyorlar. Belirli değerler altında ne kadar gazın kullanıldığı bu yolla tespit edilmiş oluyor. ESGAZ’ın uygulamış olduğu 1.02 katsayısı nedeniyle EPDK ile ESGAZ anlaşmazlığa düşüyorlar. Sonuçta EPDK beraber 0.98 civarında bir katsayısı öneriyor. Söz konusu bu katsayıyı Türkiye’de birçok dağıtım şirketi uygulamıştır. ESGAZ özelleşmeden öncede BOTAŞ’ta da bunu uygulamıştır buna rağmen EPDK, çıkardığı bir yönetmelikle 1 mayıs 2003 ten 15 ekim 2006’ya kadar uygulanan kat sayının hatalı olduğuna karar vermiştir aynı kararda şunlarda geçiyor ; "mevzuata haykırı uygulamalar dolayısıyla 120 gün içerisinde fazla bedel tahsil edilen abonelerin isimlerinin /unvanlarının ve abone bazında fazla tahsil edilen bedelin ilgili mevzuat kapsamında geri ödeneceğinin hak sahiplerine tebliğine ve buna ilişkin…" şeklinde devam ediyor.

Burada, "hak sahiplerine tebligine" dikkat etmemiz gerekiyor. ESGAZ bu tebliğini 1 mayıs 2003 ile 15 mayıs 2006 tarihlerini kapsayan dönemde doğalgaz kullanan 14 şubat 2007 tarihinde web sitesinde de akarbaşi mahallesindeki iade başvuru noktasında bildirmeye başlamış, bu baş vurularda aynı zamanda 13 haziran 2007 tarihine kadar tutulacaktır haklarını almak isteyen vatandaşlar başvuru için gerekli evraklarla iade başvuru merkezine baş vurmaları yeterli olacaktır. ESGAZ bu başvuruları almaya başlamıştır.

İlgili mevzuatın 51. maddesinde ise "geri ödeme" konusunda şunlar yazıyor ;"fazla faturalandırma halinde ise, fazla bedel tespit edildiği tarihten itibaren en geç 5 iş günü içinde müşteriye, 49. madde de belirtilen orana göre hesaplanan gecikme zammı ile birlikte nakit olarak ödenir veya müşterinin kabul etmesi halinde bir sonraki faturasından mahsup edilir."

Burada "müşterinin kabul etmesi halinde bir sonraki faturasından mahsup edilir" ibaresine dikkat edin çünkü ESGAZ vatandaşlardan alınan dilekçesi tek tip. Dilekçede "…önümüzdeki dönemlerde düzenleyeceğimiz doğal gaz tüketim faturalarından, maksimum 6 taksitle mahsup edilmesini talep ediyorum/ ediyoruz." belirtiyor müşteriye kabul edip etmemek sorulmuyor onun yerine kendilerinin hazırladıkları tek tip dilekçeyle başvurularını yapmalarını istiyorlar. Dilekçe ESGAZ’ın çıkarları doğrultusunda görülüyor

ESGAZ Genel müdürü İsmail KARAHAN’in yaptığı açıklama şu şekilde; "katsayı farkı nedeniyle yapılan geri ödemelerde vatandaş mağdur edilmeyecektir iadeler bir seferde yapılacaktır. Yalnızca alacakların normal borçları geçtiği durumlarda iade miktarının tamamı faturadan tahsil edildikten sonra kalan iade olursa bu miktar diğer ayda ödenecektir normalde tüm müşterilerimiz başvurdukları ayda bir seferde doğal faturasından alacakları mahsup edilecektir" dedi.

Karar gereği müşteriye sorulması gerekirken ESGAZ’ın neden tek tip dilekçe aldığı merak konusu. Aslına bakarsanız "illallah" deyip hiç almamaktansa, bir şekilde hakkımızı almamıza sevinmemiz gerekiyor. Gerçekçi olacak olursak bugün devletin hangi birimine giderseniz gidin, alacağınızı hemen alamazsınız. Bağ- Kur’a gidin alacağınız birkaç ay içerisinde hesabınıza yatar. Bu konuda örnekleri çoğaltmak mümkün. Tüketimi yeteri kadar olamayan abonenin mahsubu sonraki aya kalaktır.burada 6 ayda tamamlanacak iadeden kasıt aslında bu tüketiminiz fazla ise ilk ayda alacağınızı alırsınız yok eğer tüketiminiz az ise birkaç ayada alacağınızı alıyorsunuz, Mayıs 2003 –Ekim 2006 arasına doğal gaz kullanıp şuanda kullanmayan abonelere ise ESGAZ parasını iade edecek. 21 şubattan sonra başvuran abonelerin mahsubu bir sonra ki aya kalacaktır. ESGAZ yaklaşık 91 bin aboneye iade yapmak zorunda şuana kadar 3 bin 500 abone başvuru yapmış.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 65
Toplam yorum
: 286
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1192
Kayıt tarihi
: 06.09.06
 
 

Aslen Hataylıyım ama Eskişehir'de yaşıyorum. Daha doğrusu okul nedeniyle Eskişehir'deyim. Eskişehir'..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster