Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ekim '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2069
 

Eşit askerlik süresi ve sosyal tesisler...

Eşit askerlik süresi ve sosyal tesisler...
 

Aylardan beri askerlik süresi, paralı askerlik gibi konularla yatıp kalkıyoruz.

Genelkurmay Başkanlığının ‘Eşit askerlik’ kavramını ortaya atmasından sonra her kafadan bir ses gelmeye başladı. Aslında halka gerekli açıklama yapılmadığı için tartışmanın boyutunu halk olarak anlamak pek mümkün değil.

Bu günkü ortamda paralı askerliği sadece zenginlerin yapabileceği kavramı hiç inandırıcı değil! Bir şekilde bu zamana kadar askere gitmemiş her hangi bir kişi, pek ala banka kredisi ile paralı askerliğini yapabilir. Ayrıca bir şekilde yurt dışına gidip, orada zor koşullar altında üç yıl çalışıp, dönüşünde 21 gün askerlik yaparak, sözde vatani görevini yapabilir.

Dünyaya şöyle bir göz attığımızda, askeri personel sayısı olarak epey önlerde bulunuyoruz. Nüfus yoğunluğu bakamından ve stratejik konum itibarı ile asker sayımız oldukça fazla.

Dünyada en kalabalık asker hangi ülkede?

1-Çin 2.225.000 2- ABD 1.426.713 3- Hindistan 1.325.000 4- K. Kore 1.106.000 5- Rusya 1.037.000 6- Türkiye 736.000 7- G. Kore 687.000 8- Pakistan 619.000 9- Vietnam 484.000 10- Mısır 450.000

Bu ülkelerin içinde nüfusu bizden çok fazla olan ülkeler niye yok?

Asker sayımızın bu kadar fazla olmasına rağmen, yeterli gelmemesini nasıl izah edebiliriz? Veya Silahlı Kuvvetler yetkilileri, hangi gerekçe ile asker sayısının yeterli olmadığını anlatabilirler?

Bu günkü gazetelerde şöyle bir haber başlığı dikkatimi çekti. Türk Silahlı Kuvvetlerine ait sosyal tesislerde çalışan asker sayısı 65 bini aşmış. Bu sayıya lojmanlarda çeşitli görevler üstelenen askerler dâhil değilmiş! Buna her sosyal tesiste görevli berber, kuaför gibi askerleri de eklersek, sayının rahatlıkla 100 bini bulabileceği açıkça ortaya çıkıyor.

‘Eşit askerlik’ süresi gibi bir kavramı ortaya atan Genelkurmay yetkililerinin amacı, bu sosyal tesislerde çalışan sayısını arttırmak mı acaba? Bu rakamlar neredeyse bir ordu sayısına denk!

‘Eşit askerlik’ süresi ile ilgili konuyu pek kavramış değilim. Örneği; oğlum Mimar, aynı zamanda Yüksek Lisans öğrencisi! Buna ek olarak iktisat okuyor. Okul ve yüksek lisans bittiğinde askerlik hizmetini yapacak. Bu kadar donanımlı birisi, böylesine bir sosyal tesiste garsonluk mu yapacak? Veya ömründe şehir görmemiş, askerlik nedeniyle köyünden ayrılmış, okuryazar olmayan birisi ile aynı birlikte, aynı hizmeti mi yapacak?

Bu soruları daha çoğaltmak mümkün! Örneğin bir astsubay iki yıllık Astsubay Meslek Yüksek Okulundan mezun! O Astsubay askerlik süresince benim oğluma komutanlık yapacak, emirler verecek öyle mi? Eşit askerlik süresi ile bunun anlamı ‘Aslanın fareye boğdurulmasıdır’! Sonra bu halk çocuğunu subay astsubay’a hizmet etsin diye mi yetiştiriyor. Sosyal tesislerde pek ala sivil görevliler çalıştırılabilir! Böyle bir uygulama istihdamı arttırır ve işsizliğe bir nebze olsun çözüm olur! Eğer vatana hizmet etmek, subay ve astsubay’a hizmet etmekse, ben bu vatan hizmetinden imtina ediyorum!

Yeri gelmişken burada bir konuya daha değinmek istiyorum. Ülkenin en güzel yerleri askeriyeye ait sosyal tesisler! Örneğin Antalya’nın en güzel yerleşim alanı Subay ve Astsubay orduevlerine ait! Eğer bir yakınınız asker değilse veya her hangi bir şekilde askerlikle bir bağıntınız yoksa o tesislere girmeniz mümkün değil! Eğer canınız denize nazır bir yerde bira içmek isterse pamuk ellerin cebe gitmesinde fayda var. Halkın gittiği yerde bira 5TL satılırken, bu tesiste 1TL. Hizmet de bedava! Çünkü garsonlar asker!

Ha akıllara şöyle bir soru gelebilir. Benim çocuğum Güneydoğuya gidip, PKK ile çatışarak ölüm riski taşıyıncaya kadar, böyle bir yerde garsonluk yapsın! Bu düşünceye saygı göstermekle birlikte, profesyonel askerliğin bir çözüm olacağını söylemek isterim.

Sonuç itibarı ile tüm sosyal tesislerin gerçek bir ihale yöntemi ile halka açılmak üzere satılması, kamuda çalışanların da normal vatandaşlar gibi cebindeki paraya göre yaşamaları en mantıklısı!

Bir de rakamlarla Türk Silahlı Kuvvetlerine bakalım:

TSK’nın maaş ödediği personel sayısı yaklaşık 270 bin!

Sosyal tesis: 500

TSK’daki asker sayısı şöyle: 736 bin TSK mensubu, 470 bin er/erbaş, 46 bin subay, 100 bin astsubay, 70 bin uzman, 50 bin sivil personel, 360 General ve Amiral…

TSK’nın 270 bin personelinden 120 binin Kara Kuvvetlerine ait; yine 470 bin erden, 240 binin de Kara gücü görevlisi Bunların 170 bini Jandarma. Deniz ve Hava Kuvvetleri’nin ise yaklaşık 30’ar bin ere sahip.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

BU ASLANI FAREYE BOĞDURMAKTIR!!(BU NASIL Bİ DÜŞÜNCE TARZI, NASIL BİR CEHALET!!!)NE BÜYÜK AYIP GÖNDERİN OĞLUNUZU DA SUBAYLARA ASTSUBAYLARA EMİR VERSİN (SUBAYLARDA LİSANS SEVİYESİNDE YA OĞLUNUZ Y.LİSANS YAPMIŞTI DEĞİL Mİ?) ASKERLİĞİ ÖĞRETSİN..O İNSANLAR İÇİMİZDEN GELDİ GELMEYE DEVAM EDECEK ONLAR ASTSUBAYLAR SUBAYLAR UZMAN ÇAVUŞLAR BAŞKA Bİ ALEMDEN GELMEDİLER.ONLAR BİZİM ÇOCUKLUK ARKADAŞLARIMIZ OKULDA MAHALLEDE HERYERDE ONLARLA BÜYÜDÜK NE BU AYRICILIK ANLAMAK ÇOK ZOR.AYRICA DÜŞÜNCE TARZINIZ İNSANLARIN SAĞCI-SOLCU,ALEVİ-SÜNNİ,TÜRK-KÜRT GİBİ TÜRKİYE KARŞITI PSİKOLOJİK HAREKATIN SEBEP OLDUĞU AYRIMDAN FARKLI DEĞİLDİR.BİR İNSAN OKUYAMADIĞI İÇİN OKUYABİLENLERDEN BU ŞEKİLDE AYRI TUTULUP KÜÇÜK GÖRÜLEMEZ..

soundROCK 
 15.11.2010 14:20
Cevap :
Hangi mahalle arkadaşı? Onun içinme şehrin en gözde yerlerini çevirip, asker olamayanların giremediği, halk çocuklarının garson, hizmetli, bulaşıkçı olarak kullandığı sosyal tesislerde, halktan kopuk yaşıyorsunuz. Üç kuruş daha ucuza hizmet almak için halk çocuklarını kullanıyorsunuz. Size askerlik konusunda ders vermek elbette benim ve oğlumun haddi değil. Ama kendi konularımızda sbize ve sizin gibilere rahatlıkla ders verebiliriz. Ben hiç bir yazımda kimseyi küçük görmedim. Kendi ailemde en az beş tane subay ve astsubay var. Onlarla bu konuyu her zaman tartışırım. Bu zamana kadoar hiç birisine ders vermedim(!) İnsan kendisini küçük görebilir mi? Benim tepkim, halk çocuklarının hizmetçi olarak kullanılması. Askeri eğitim hakkında kim ne söyleyebilir ki? Eğer memlekete hizmet subay ve astsubay'a hizmetten geçiyorsa, kusura bakmayın ben bu hizmette yokum.  24.11.2010 16:56
 

OĞLUNUZ VE SİZ(ÜNİ.MEZUNUSUNUZ YA) ASKERLİĞİ,, 14 YAŞINDAN BERİ ASKERLİK EĞİTİMİ ALAN ASKERİ OKUL MEZUNU ASTSUBAYDAN DAHA İYİ BİLİYORSUNUZDUR.BU YÜZDEN DE ASKERLİĞİ SİZ ÖĞRETECEK EMRİDE SİZ VERECEKSİNİZ.SİZİN OĞLUNUZUN NASIL BÜYÜDÜĞÜNÜ YETİŞTİĞİNİ BİLEMEYİZ AMA 14 YAŞINDAN İTİBAREN NÖBET TUTAN EĞİTİM YAPAN LİDER PERSONEL OLARAK YETİŞTİRİLEN ASKERLİĞİ RUHUNA İŞLEYEREK HAYAT TARZI OLARAK BENİMSEMİŞ "HAYATI ASKERLİK" OLAN YILLARCA DOĞUDA GÜNEY DOĞU DA IRAK KUZEYİNDE YURTİÇİ VE YURT DIŞINDA GÖREV YAPMIŞ, YAPAN, YAPACAK, BORDO BERELİLERİN KOMANDOLARIN PARAŞÜTÇÜLERİN SAT VE SAS KOMANDOLARININ PİYADELERİN MUHABERECİLERİN TOPÇULARIN KISACA TSK'NIN EN BÜYÜK MUVAZZAF KESİMİNİ OLUŞTURAN EN ZOR ŞARTLARDA ÇALIŞARAK SINIRLARINI ZORLAYARAK OKUMAMASI İÇİN ÖNÜNE KONAN HER TÜRLÜ ENGELİ AŞARAK LİSANS EĞİTİMİNİ TAMAMLAYAN YÜKSEK LİSANS, DOKTORA YAPAN ASTSUBAYLAR SİZİN ASLAN GİBİ OĞLUNUZA EMİR Mİ VERECEK,, ASKERLİĞİ Mİ (SAVAŞMAYI ATEŞ ETMEYİ HAYATTA KALMAYI SİLAH KULLANMAYI SELAM VERMEYİ RAHATI HAZIR OLU

soundROCK 
 15.11.2010 14:17
 

SAYIN MESUT BEY, YAZDIKLARINIZIN ALTINA İMZAMI ATARIM. TESPİTLERİNİZ ÇOK DOĞRU. ÜSTELİK AZ BİLE YAZMIŞSINIZ. YALNIZ ŞUNU BİLMENİZİ İSTERİM BEN DE BİR ASTSUBAYIM VE YÜKSEK LİSANS DİPLOMAM VAR. AMA ERBAŞ VE ERLERİN HİZMETÇİ GİBİ KULLANILMASINI BENDE YILLARDIR İÇİME SİNDİREMİYORUM. SAYGILAR

meliksah lacin 
 15.11.2010 2:03
Cevap :
Merhaba, teşekkür ediyorum. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  23.11.2010 10:25
 

AMA DİYORSUNUZKİ İŞİNİZE GELİRSE OLABİLİR!!İÇ GÜVENLİK OPERASYONLARINDA HAYATI TEHLİKE ALTINDA YA!!HİZMETÇİLİK YAPMASI DAHA İYİ YANİ CİDDİ BİR TEZAT VAR SANKİ BURDA..AMA BİZDE SİZİN GİBİ BU DÜŞÜNCEYE SAYGI DUYUYORUZ!! ASKERLİK SİVİL HAYATTA ALDIĞINIZ EĞİTİME GÖRE YAPILAN BİR İŞ DEĞİLDİR.SİVİL EĞİTİM KURUMLARINDA ÖĞRETİLEN BİRŞEY DEĞİLDİR Kİ İLKÖĞRETİM ORTAÖĞRETİM YÜKSEKÖĞRETİM MEZUNU DİYEREK AYIRIYORSUNUZ.İNSAN OLARAK SİZİN, OĞLUNUZUN VEYA DİĞER OKUYABİLENLERİN 3 GÖZÜ BEŞ KOLU YEDİ BACAĞIMI VAR.YADA OKUYAMAYANLARDAN DAHA MI VATANSEVER DAHAMI CESUR NEDİR FARK.OKUYAMAMAK ONLARIN SUÇU MU ACABA. AYRICA ASTSUBAYLARA DA İÇİNİZDEKİLERİ(ARTIK ASKERDE NE YAŞADIYSANIZ BİLEMEYECEĞİZ AMA MUTLAKA HAKLISINIZDIR HEP ÖYLE OLUR) TERBİYESİZCE HAKARET EDEREK KUSMAKTAN GERİ DURMUYORSUNUZ.SİZİN ASLAN PARÇASI YÜKSEK LİSANSLI OĞLUNUZ LİSANS VE YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ ALIRKEN ASKERLİK KONUSUNDADA HER TÜRLÜ BİLGİ VE TECRÜBEYİ DE KAZANDIĞI İÇİN ÖN LİSANS MEZUNU ASTSUBAYDAN EMİR ALMAMALI EMİNİM Kİ OĞLUNUZ VE

soundROCK 
 09.11.2010 21:31
Cevap :
Sizi önceliktle terbiye sınırları içine davet ediyorum. Askeriyedeki haksızlıklara söz söyleyeceğinize, bunu dile getirenlere aklınız sıra hakaret ediyorsunuz. Eğer bu konuda bir görüşünüz varsa, böylesi özgür bir ortamda yazarsınız. Ayrıca bir savcının talimatı ilme yüzün üzeirindeki paşanın gözaltına alınmasına niye sesinizi soluğunuzu çıkarmıyorsunuz. Bu gün üç beş çuval kömüre oy verenlerin seçtiği kişiler ülkeyi yönetiyor ve ülkenin nereye gittiği ortada.Bu konuda yazacağınız başka yorumları sayfamda yayınlamayacağım. Eğer haretlere devam ederseniz, aynısının bir fazlasını size iyade edeceğim. Askerliği sizin kadar iyi bilirim. Ağzım laf yapar ve gereğinide yaparım.  13.11.2010 10:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3065
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster