Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Eylül '17

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
99
 

Eski Ama Eskimeyen Taktik

Eski Ama Eskimeyen Taktik
 

Eski Ama Eskimeyen Taktik


 
Zorbalara dünyayı avuçlarında tutma gücünü veren şey herhangi bir ahlaki değer ölçüsü değil, ezilenlerin korkaklığıdır.
 
Roma Engizisyonu, Roma Katolik Kilisesinin savunduğu öğretiyi korumak için Papa III. Paulus tarafından 1542'de kuruldu. Genel olarak Calvinizme ve Luthercilere savaş açtı, cadılık ve büyücülükle de uzun yıllar mücadele etti. Bir manastıra yada piskoposun sarayına yerleşen engizisyon sorgucusu halkı kilisede toplayıp uzun vaazlar veriyordu. Amaçları yerel halkla ilişkileri sıcak tutmak, onların güvenini kazanmaktı.
 
Roma'da Engizisyon mahkemesi tarafından Aristoculuk ve sonsuz evren fikri yüzünden yakılarak öldürülen İtalyan filozof din bilimci Giordano Bruno, 'Tanrı iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrıyı kullanırlar.' demiştir. 
 
Hayr ve şer Allah'tandır. 'Hayrihi ve şerrihi min Allahü Teala'. Engizisyon kendilerini din adamı olarak kabul ettirenlerin tanrısı adına yapılmıştır. Allah adına değil.
 
Tüm dinlerin şüpheyi şeytan vesvesesi olarak görmesi bir şeylerin sorgulanmaya başlanması korkusudur. Şüphecilik iman zayıflığı belirtisi olarak baskılanır ve sorgulama cehennem ateşi ile tehdit edilir. Hepsi daima koşulsuz iman adı altında açıkça körlüğü yüceltirler.
 
İnsanı insana düşman eden insanlık, bu düşmanlığı çıkaranların mensup oldukları dinleri kötü göstermesidir. Kusur dinlerde değildir insanlık kusurludur.
 
HÜLYA ÇAKICI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 570
Toplam yorum
: 211
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 497
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster