Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ekim '13

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
2710
 

Eski bir mankenden, kutsal kadın olur mu?

Eski bir mankenden, kutsal kadın olur mu?
 

Eski bir mankenden, " kutsal kadın " olur mu? Bence olmaz! Kim ne derse desin.


Eski bir mankenden, " kutsal kadın " olur mu? Bence olmaz. Nedenini merak edenler için anlatabilirim.

Kutsal sözcüğünün sözlük anlamlarından bazıları şunlar: Güçlü bir dini saygı uyandıran; tapılacak, uğrunda can verilecek kadar sevilen; bozulmaması, dokunulmaması, karşı çıkılmaması gereken, üstüne titrenen; tanrıya adanan, tanrısal olan; uğur getirdiğine inanılan; yeryüzündeki bütün varlıklardan farklı ve üstün olan, ahlaki yetkinliği nedeniyle Allah'a yaklaşan aziz, evliya ve ermişler...

Sinan Akçıl, Ebru Şallı için " Ebru, bugüne kadar tanıdığım en " kutsal kadın "... "  demiş.

Peki kimdir Sinan Akçıl? Türk Pop Müziği'nin en gözde, en başarılı şarkı sözü yazarlarından biri... Peki Türkçe'yi kullanmak konusunda bu kadar büyük bir usta, o ustalığı sayesinde geçimini sağlayacak, yaşamını bu işten kazandığı parayla sürdürecek kadar başarılı biri; böyle bir cümleyi rastgele, farkında olmadan söylemiş olabilir mi? Hiç sanmıyorum doğrusu.

Sinan Akçıl hakkında başka ne biliyoruz? Çok hızlı bir aşk hayatı var bu adamın... Çoğunlukla Türkiye'nin en ünlü ve en güzel kadınları arasından yapıyor duygusal seçimlerini... Hadise, Hande Yener gibi başkalarının yanına yaklaşmaya bile cesaret edemeyeceği kadınları; teker teker duygusal hayatına alıyor bu şeytan tüylü adam... Ve bir süre sonra ayrılıyor hayatına giren bütün kadınlarla aşk yolları... Ne tesadüfse!...

Peki sizce, kadınların gönlünü çalmak, aklını çelmek konusunda başarısı böylesine tescillenmiş bir çapkın; kutsal sözcüğünü anlamını bilmeden kullanabilir mi? Bu kadar hassas bir kavramı uluorta, öylesine söylemiş olabilir mi? Mümkün değil.

Ebru Şallı kimdir peki? Eski bir manken, hocalığını ve kitabını yazacak kadar ustalaşmış bir plates hocası, YKM mağzaları veliahtı Harun Tan'ın yeni boşandığı, çocuklarının annesi de olan eski eşi... Böylesine güçlü ve zengin bir adamdan nafaka ve tazminat istemeyecek kadar tok gözlü ve kendine güvenen bir kadın... Kimilerince ülkemizin en güzel kadınlarından... Bence çok sıradan bir güzelliği olsa da...

Benim için kutsal kadın, Hz. Rabia'dır. Meryem Ana'dır. Nene Hatun'dur. Kimileri için Rahibe Teresa'dır, kimileri içinse başka biri...

Kavramların içini boşaltmaya, anlam kargaşası yaratmaya neden bu kadar meraklıyız? Her kadın kutsal olabilir mi? Kutsallık bu kadar sıradan bir şey mi ki, canı isteyen canının istediğini kutsal ilan edebilsin?

Malum örnekte beni en çok rahatsız edense, " kutsal kadın " nitelemesi yapan adamın, sık sık sevgili değiştiren bir kadın avcısı olması... Eski bir manken ve popüler bir plates hocası olan Ebru Şallı'yı sırf etkileyebilmek için ona " kutsal kadın" yakıştırması yapması...

Sağolsun magazin basınımız da bu sözün üzerine balıklama atladı! " Sinan Akçııııllll! Ebru Şallı içinnnn... " Kutsal kadın " dediiii!... Az sonra..." 

Modern yaşamın duygusal dünyasını ölümüne zorladığı, maneviyatını her yeni günde yeniden yeniden alt üst ettiği, materyalizmin üzerine üzerine böylesine ağır biçimde hücum ettiği insanı, ayakta tutacak en büyük güç kutsallığı bu kadar sıradanlaştırmasak, bu kadar ayağa düşürmesek olmaz mı?

Ebru Şallı, güzel bir kadın olarak nitelendirilebilir. İyi bir anne, başarılı bir pilates hocası olarak tanıtılabir. Zamanında, bu ülkenin en gözde, en başarılı mankenlerden biri de olmuştur. Tamam, kabul ama... Hızlı bir çapkın öyle istedi diye onu bir anda " kutsal kadın " ilan etmek, üzerine kendi isteği dışında yapıştırılan o kutsallığı, böylesine ülke gündeminde tutmak tutarlı mı? Bu ülkenin başkaca bir derdi yok mu?

Anadolu'nun binbir köşesinde binbir ana, evladı ve yuvası için kendini parçalarken, neredeyse tüm yaşamı gözler önünde olan, popülaritesi yüksek, pırıltılı eski bir mankeni " kutsal kadın " ilan etmek, biraz yapmacık, biraz da maksadını aşan bir ifade gibi gelmiyor mu size de? Yoksa bu, bir tek bana göre mi böyle?

Evrensel dinlerin ve nice milletin tarihinde kahramanlık ve maneviyatlarıyla destan yazmış gerçekten kutsal olan sayısız  kadın varken; eski bir mankeni kadın avcısı bir adam öyle istedi diye " kutsal kadın " ilan etmek ve Türk medyası'nın da bu olaya mal bulmuş mağribi gibi atlaması sizi de rahatsız etmiyor mu?

 Bütün bu anlattıklarımdan sonra tekrar sormak istiyorum izninizle size:

 Eski bir mankenden, kutsal kadın olur mu? Bence olmaz! Kim ne derse desin. 

Not: Yazıda kullanılan görsel internetten alınmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın yazarım merhabalar, yazınızın başlığı dikkatimi çekti,bende bir kadınım ve iki çocuk annesiyim bunları bir kenara bırakarak yazınızı tarafsız okudum. Kutsal kelimesi sizi oldukça rahatsız etmiş ancak her kadın önce kadın ve sonra anne olduğu için kutsal değil midir dedim kendi kendime yazınızı okurken... Ebru hanımda bir anne ve kadın, mesleği ne olursa olsun bugün bir öğretmen nasıl kutsalsa , ya da bir doktor, hakim veya savcı... Bence en az onlar kadar kutsaldır her meslek, insanları yaptığı meslekten ve tercihlerinden dolayı sen kutsal kadın olabilirsin, sen kutsal kadın olamazsın gibi değerlendirmeyi ben doğru bulmuyorum. Bunu ona itham eden erkeğin geçmişide beni ilgilendirmiyor ben bunu kimin söylediğine değil her kadının kutsal olduğu inancının özüne bakıyorum ve o mantık çerçevesinde değerlendiriyorum kutsallığı. Sizin kasdettiğiniz kutsallık çok ayrı tutulması gereken bir kavram o konuyla bağdaşlaştırılmasının yapılacak en büyük yanlış olduğu kanısındayım. Saygılarımla.

SEÇİL ÇOLAKOĞLU 
 26.10.2013 10:11
 

Olmaz haklısınız. Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 24.10.2013 12:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1349
Toplam yorum
: 3614
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1693
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster