Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Eylül '07

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
3204
 

Eski bir tapınak yazıtından alıntı: "Herkesin bir öyküsü vardır"

Eski bir tapınak yazıtından alıntı: "Herkesin bir öyküsü vardır"
 

Bu dünyada öyküsü olmayan insan var mıdır? "Yoktur" diyen sesinizi duyuyorum.. Tarih boyunca öyküsü olan imsanlara ne çok söz söylenmiştir: Kimi yazıtlarda bir yerlerde duruyor, kimi müzelerde, çoğu da kitaplarda, kütüphanelerde... Hayat üzerine ne çok söz söylenmiş ve daha na kadar da çok söz söylenirse söylensin, hayatın zaptedilmesi, bir erdeme dönüştürülmesi pek de mümkün görünmüyor. Yani demek istiyorum ki, söylenmiş bunca güzel sözlere karşın dünya hala da barış içinde yaşanabilir bir hal almış değil. Bunca tecrübeye, bunca bilgeliğe kaşılık; yaşanmış acı-tatlı kişi ve toplum hayatından süzülüp gelen bunca güzel söz toplamına karşılık, hayatların toplamı güzel değil...

Korku var, savaş var, kin var, nefret var; en acısı da ırkçılık var!.. Din savaşları var yerküremizde...

Hep birlikte okuyalım, bilgemizin yazıttaki sözlerini:

"Gürültü-patırtının ortasında sükunetle dolaş;
Sessizliğin içinde huzur bulunduğunu unutma.

Başka türlü davranmak açıkça gerekmedikçe herkesle dost olmaya çalış.

Sana bir kötülük yapıldığında, verebileceğin en iyi karşılık unutmak olsun.
Bağışla ve unut. Ama kimseye teslim olma. İçten ol; telaşsız, kısa ve açık seçik konuş. Başkalarına da kulak ver. Aptal ve cahil oldukları zaman bile dinle onları; çünkü dünyada herkesin bir öyküsü vardır.

Yalnız planlarının değil, başarılarının da tadını çıkarmaya çalış. İşinle ne kadar küçük olursa olsun ilgilen; hayattaki dayanağın odur. Seveceğin bir işi seçersen yaşamında bir an bile çalışmış ve yorulmuş olmazsın. İşini öyle seveceksin ki; başarıların bedenini ve yüreğini güçlendirirken verdiklerinle de yepyeni hayatlar başlatmış olacaksın.

Olduğun gibi görün ve göründüğün gibi ol. Sevmediğin zaman sever gibi yapma. Çevrene önerilerde bulun ama hükmetme. İnsanları yargılarsan onları sevmeye zamanın kalmaz. Ve unutma ki, insanlığın yüzyıllardır öğrendikleri, sonsuz uzunlukta bir kumsaldaki tek bir kum taneciğinden daha fazla değildir.

Kaybetmeyi ahlaksız bir kazanca tercih et. İlkinin acısı bir an, ötekinin vicdan azabı bir ömür boyu sürer. Bazı idealler o kadar değerlidir ki; o yolda mağlup olman bile zafer sayılır. Bu dünyaya bırakacağın en büyük miras dürüstlüktür.

Yılların geçmesine öfkelenme; gençliğe yakışan şeyleri gülümseyerek teslim et geçmişe. Yapamayacağın şeylerin yapabileceklerini engellemesine izin verme.

Rüzgarın yönünü değiştiremediğin zaman, yelkenlerini rüzgara göre ayarla. Çünkü dünya, karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getiremediğinle ilgilenir. Ara sıra isyana yönelecek olsan da hatırla ki, evreni yargılamak imkansızdır. Onun için kavgaları sürdürürken bile kendi kendinle barış içinde ol.

Hatırlar mısın doğduğun zamanları; sen ağlarken herkes sevinçle gülüşüyordu. Öle bir ömür geçir ki, herkes ağlasın öldüğünde, sen mutlulukla gülümse... Sabırlı, sevecen, erdemli ol... Önünde sonunda bütün servetin sensin." (XSENTUS İ.Ö.9.YY)

Yıllardır okuyup, kesip bir kenara koyduğum yazılardan birini aldım sayfama. Bu yazıyı Kartal Kızılay'ın çıkardığı bültenden ayırmışım. Bir pazar yazısı olsun... Okuyanlar da umarım ki beğenir...

"Sabırlı, sevecen, erdemli ol!.." diyor, bilge adam... İyi de nasıl olacağız?.. Ne sabırlı olabiliyoruz, ne sevecen ne de erdemli... Hele de şimdilerde... Aman yarabbim bir hırs ki, sormayın; mala-mülke, paraya, makam ve mevkilere...

Güzel şeyler, güzel idealler düşünerek; hep umutla, ama daha çok dost olarak; dostları çoğaltarak yaşayabiliyor muyuz?..

Bugün 23 Eylül 2007 Pazar: Sabırlı, sevecen, erdemli olmak çok güzel; hele de dost olmak...

Bu dünyaya gelmekle başlar herşey; o halde bu dünyada güzel olan her yeni şey seninle başlasın!...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne kadar uygulamaya çalışıyoruz desekte tamamen uygulayamadığımız kesin..ama bunları yapmaya çalışmak bile büyük bişeydir diye düşünüyorum.Bize tekrar hatırlattığınız için teşekkürler.Sevgi ve saygılarımla..

 
 13.10.2007 22:34
Cevap :
Sevgili Silence, bu kadar güzel duygularla yüklü görüşleri, duruşu ve yazıları olan siz; elbette ki güzel olan şeyleri, erdemi, sabrı ve dostluğu yaşıyorsunuz... Bu bayramda hüzünlüydük; acılarımız büyüktü, ama bir o kadar da sevgimizi çoğalttık. Adınızı yeniden sayfamda görmek beni çok mutlu etti... Çok teşekkür ederim... Selam ve sevgilerimle...  14.10.2007 0:29
 

Hocam Alman filozof ve şair Nietzsche demiş"Herkes kendi gerçeğini içinde taşır ama"hakikatin nekadarına dayanabilir insan" demiş.Yani herkesin bir öyküsü gerçekten var..saygılarımla..

Mehmet EREN 
 12.10.2007 1:00
Cevap :
Sevgili Mehmet Eren, bizler de kendi öykülerimizle buradayız. Hayata anlam veren de o öykülerdir. Ve yaşanmış her hayat en iyi hayattır; yeter ki içinde kötülük olmasın... Adınızı yeniden sayfamda görmek beni çok mutlu etti. Ben size yazmayı ve sizi sormayı ihmal ettim... İyi olduğunuzu ümit ediyor ve diliyorum... Selam ve sevgilerimle...  12.10.2007 10:49
 

hem iş yerinde vardır bu yazı hem evimde çok anım sıkılınca okurum ve rahatlarım ne olursa olsun dünya aynı dünya değilmi sağlıcakla kalınız:))

Havva 
 04.10.2007 22:52
Cevap :
Sevgili Havva, güzel sözler, iyi dostlar, iyi insanlar zaman ne kadar geçse de bir yerlerden çıkar gelir bulur bizleri. Burada bizler de bir şeyler yazarken gün olacak aynı gerçekle karşılaşacağız. İzninizle bir söz de Büyük Frıedrıch'den yazayım (Alman/Prusya kralı 1712-1786): "Hayatta insanın kazanabileceği en büyük ödül, birkaç gerçeği anlayabilmesi ve birkaç yanlışı ortadan kaldırabilmesidir." Her birimiz bir ya da birkaç yanlışı kaldırabilsek... Çok teşekkür ederim... Selam ve sevgilerimle...  05.10.2007 0:09
 

Bir tanesi değerli olurken siz hazine sunmuşsunuz Cemal Hüseyin Bey. Kaleminize sağlık. Uygulayabilmeyi başarmak çok zor değil aslında. Yeterki sabır olsun, sevecen olalım, erdemi kaybetmeyelim ve dostların değerini bilelim ..sizin de belirttiğiniz gibi.. Bu güzel paylaşım için teşekkürler. Sevgi ve saygılarımla.

Tuğba 
 02.10.2007 23:00
Cevap :
Sevgili Tuğba, en normal koşullardan en kötü koşullara kadar yaşadığımız her zaman diliminde sabırlı olmak, sevecen olmak, erdemli olmak ve hele de dost olmak illa ki dost kalabilmek hayatımızı güzelleştirir. Ancak insanoğlu daha çok darda olduğu zaman bu insancıl duyguları hatırlar. Irak'ı bombalayanlarda erdem ve sevecenlik olabilir mi?.. On iki yurttaşımızı kurşunlayan teröristlerin erdemle bir ilgisi olabilir mi?.. İnsanlık güzel sözlerden ziyade doğru icraatlar bekliyor. Bu da çok zor!.. Yunanistan'ın yarısı yandı dünya borsalarına hiçbir şey olmadı, ama ev kredisini ödeme zorluğu çeken Amerikalının yüzünden borsa sallanabiliyor. İnsana ve doğaya verilen tahammül edilemez zararlar borsayı sarsmıyor, ama küresel zenginlerin cebine girmeyen para borsayı da hayatın dengesini de sarsıyor. Çok teşekkür ederm ve size çok tatlı bir hayat diliyorum... Selam ve sevgilerimle...  03.10.2007 11:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 315
Toplam yorum
: 576
Toplam mesaj
: 319
Ort. okunma sayısı
: 2003
Kayıt tarihi
: 04.09.06
 
 

Yaşanan her hayat en iyi hayattır; yeter ki içinde kötülük olmasın!.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster