Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Şubat '09

 
Kategori
Uzay
Okunma Sayısı
588
 

Eski dosta son yolculuk

Eski dosta son yolculuk
 

Son yolculuk STS-125'in nişanı. Görüntüler : NASA


Bu, uzayda ne kadar uzağa bakabildiğimizin ve evrenin ne kadar geçmişini görebildiğimizin sınırlarını yeniden zorlayan bir misyon.

Bu, dünyanın yörüngesine oturtulmuş en muhteşem uydunun güncel koşullara göre yeniden elden geçirileceği bir uçuş.

Ve uzay mekiği için sevgili eski dosta yapılacak son ziyaret.
STS-125 misyonu, uzay mekiği 2010 yılında emekliye ayrılmadan önce Hubble uzay teleskobuna yapılacak son yolculuğun adı.

11 gün sürecek ve beş uzay yürüyüşüne sahne olacak bu misyon sırasında Atlantis adlı mekiğin personeli Hubble uzay teleskobunda son onarımlarını ve güncelleştirmelerini yapıp, onu şimdiye kadar yaptığının daha mükemmel gözlem ve araştırmaları en azından beş yıl daha yapmasına hazırlayacak. Uzay mekiği projesi 2010 yılında sona erecek.

Discovery adlı uzay mekiği, Hubble teleskobunu 1990 yılında Dünya yüzeyinden 563 kilometre uzaktaki yörüngesine terk etmişti. O gün bu gündür Hubble teleskopu dünyanın çevresinde 97000 kez döndü ve 4000’den fazla astronom için Dünya yüzeyinden yapılamayacak gözlem imkanı sağladı.

Hubble, uzay ile ilgili bir çok hayati sorunun cevabını bulmamızı sağladı ve gönderdiği görüntülerle bizleri büyüleyip araştırmalara ilham kaynağı oldu.

Teleskop, çok uzaklardaki yıldızlardan 13 milyar yıl önce yola çıkmış ışınları gördü. Bu, o yıldızın 13 milyar yıl önceki halini görmek demekti ve evrenin toplam yaşının 13,7 milyar yıl olduğu düşünülürse o görüntülerin evrenin bebeklik resmi gibi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu yıldızın bugünkü halinin görüntüleri buraya en az 13 milyar yıl sonra erişecek ama bu yıldız bugün mevcut değil, güneş sistemi de 13 milyar yıl sonra mevcut olmayacak.
Yani evren için de sevgili dostumun yıllar önce hasta yatağında sarf ettiği şu söz çok doğru : dün yok, yarın da yok, bugün var.
Bugünün de ancak bize ulaşan kısmının farkındayız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 129
Toplam yorum
: 181
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 2077
Kayıt tarihi
: 28.06.06
 
 

İnsanın kendini anlatması zor, gereksiz de! Yaptığı işlere bakmak yeter, ne gerek var fazla i..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster