Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Şubat '13

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
759
 

Eski Dostlar Sohbeti

Eski Dostlar Sohbeti
 

Merhaba Dostlar,

Yaklaşık bir buçuk senelik bir ayrılıktan sonra Milliyet Blog sayfalarından yeniden ses vermeye başladığımda aklıma ilk gelen fikirlerden biri, “Eski Dostlar” sohbeti idi. O kadar çok eski ama eskimeyen dost var ki bu platformda benim için… Her birini ayrı ayrı davet etmek istedim öncelikle ama malumunuz bu mümkün değildi. Sonra dedim ki kendi kendime, bir milat koyayım ortaya ve o milattan önceki, o milattan eski yazarlarımıza sorayım sorularımı.

 

Milat ben oldum sevgili dostlar. 2006 yılının haziran ayında bu sayfalarda “Merhaba” demiştim. Bu yazı-röportaja da 2006 yılı haziran ayında ve daha öncesinde Milliyet Blog yazarlığı başlamış, belirli bir süreklilik göstermiş, yazılar yazmış çok değerli dostlarımızdan bazılarını davet ettim. 

 

Birazdan okuyabileceğiniz sohbetimize iştirak eden, bendenizi kırmayarak, yaklaşık yedi yıllık Milliyet Blog dostluğumuzun hatırını duygu ve düşünceleriyle yoğuran iki çok değerli ve sevgili blog yazarımıza öncelikle teşekkürler ediyorum. Ve sizleri onlarla baş başa bırakıyorum.

 

Aydın Sevinç: Milliyet Blog denince aklınıza gelen ilk üç şey nedir?

 

Emef: Ümit Culduz, Ahmet Balcı ve Gülname (Gümüşname). Şey olmadı gerçi, yani kişiler oldu ama öyle…

 

Meteor: Milliyet Gazetesi, Milliyet okuru, Milliyet İnternet yorumculuğu

 

Aydın Sevinç: 2006 Yılındaki Milliyet Blog ile bugünkü Milliyet Blog arasında ne gibi farklılıklar olduğunu düşünüyorsunuz?

 

Emef: Üye sayısı açısından, yazar sayısı açısından büyüdü. Bu, sitenin kendisi için iyi sanırım ama takip etmek de güçleşti okur açısından. Yazarı takip listenize almışsanız evet ama diğer türlü kategoriler ve katılımların artması ile fazla dağınık oldu, en azından benim için. Eskiden kim ne yazmış, ilgisi ile takip ederdim tüm bloğu, şimdilerde neredeyse hiç girmiyorum gibi.

 

Meteor: Milliyet Blog 2006 yılından bu yana Facebook gibi sosyal ağlarla da entegre olarak, beğenmeli ve yorumlu fotoğraf galerisi ve bloglarla kolay yoldan daha geniş tabana yayılma ve daha kolay görüşve görsel ürün paylaşma imkanı yaratmıştır. Çok yakından takip edemedim ama bu teknik gelişmelere bağlı olarak kayıtlı okuyucu ve blogcu oranında da önemli artış sağladığını düşünüyorum. 

 

Aydın Sevinç: Yedi senelik bu zaman zarfında Milliyet Blog’a alternatif farklı bir sosyal paylaşım kanalı kullandınız ya da kullanmakta mısınız? Milliyet Blog platformunu diğer paylaşım zeminleri arasında nerede görmektesiniz?

 

Emef: Evet, blog yazma manasında değil ama öncesinde de aktif bir internet kullanıcısı idim, şimdi de öyle. Eğer soru blog yazma anlamında ise hayır…

 

Meteor: Daha önce kendime ait kendi dizayn ettiğim sınırlı bir kişisel bir web sitem vardı; fakat vakit darlığı nedeniyle hem bu kişisel sitede hem de Milliyet Blog'da bilhassa fazla yazılı paylaşımda bulunamadım. Bunun yanında sosyal ağ sitemini anlayabilmek ve bu alandaki teknik gelişme ve paylaşım olanaklarını takip edebilmek için facebook, twitter, google+, youtube vb. sosyal ağlara kayıt oldum ve burada özellikle görsel materyaller olmak üzere sınırlı miktarda paylaşımlarda bulundum. 

 

Aydın Sevinç: Milliyet Blog platformunu diğer paylaşım zeminleri arasında nerede görmektesiniz?

 

Emef: Blog sitelerini takip etmediğim için kıyaslama yapamam.

 

Meteor: Milliyet Blog kuşkusuz geleneksel basın yayımcılık ve halkla ilişkiler bağlamında Milliyet ismine ilgi ve sempati duyan, Milliyet İnternet'i de yoğun bir şekilde kullanan Türkçe konuşan çok geniş bir kitleye ulaşma imkanı sunmaktadır. Bu bağlamda Türkçe blogculuk açısından getirdiği avantaj önemlidir... Üstelik bu platform dileyene doğrudan iletişime geçme imkanı sunarak sanal alemin ötesinde gerçek ilişkiler kurulmasına da yardımcı olmaktadır... Burada kişiler doğrudan tanışmadan önce yazdıkları ve paylaştıklarıyla birbirlerini çok yönlü olarak daha iyi tanıma imkanına da sahip; bu da sanal alemden gerçek ilişkiye adımlarda daha güvenilir ve bilinçli geçişler sağlamaktadır. 

 

Aydın Sevinç: Son olarak eklemek, paylaşmak istediğiniz görüş ve düşünceleriniz varsa lütfen buyurun efendim, sizi dinliyoruz:

 

Emef: Günlük takipte zor gelse de zaman zaman Google aramalarımda inanılmaz güzellikte paylaşımlar yakalıyorum MB’da. Zengin bir arşiv aynı zamanda. Belki MB, bu özelliğini de düşünerek yeni bir düzenleme getirebilir, MB’a yeni bir nitelik de kazandırılabilir diye düşünüyorum. Teşekkür ederim.

 

Meteor: Milliyet Blog baştan beri editörlü bir site. Site bu özelliğiyle paylaşılan yazılı içeriğin kalitesi ve güvenirliği konusunda yüksek bir beklenti oluşturdu... Ne var ki editörler bu beklentiyi karşılamaktan ziyade ilkesi ve çerçevesi belli olmayan bir tür sansür heyeti gibi davranmayı tercih etti. Kişisel anlamda bu sansürcü anlayışın mağduru olduğumu düşünüyorum; kimi bloglarım 12 Eylül'ün Devlet Güvenlik Mahkemesi savcısında bile zor görülecek gerekçelerle geri çevrildi; yayınlandıktan bir süre sonra yayından kaldırıldı, biri de kökten silindi... Güncel politikayla ilgili kimi bloglarım da öyle geciktirilerek yayına konuldu ki, yayınlanmasının bir anlamı kalmadı. Blog editörlerinin yine çerçevesi ve ilkesi belli olmayan güvenilir - güvenilmez yazar ayrımı yaptığı da malum. Bloglarımın genelinde yazım kurallından üsluba, içeriğin doğruluğuna olduğu kadar mevcut yasalar çerçevesinde başkalarının kişilik haklarını da azami dikkati gösterdiğim halde neden bazı yazılarımın engellendiğini, silindiğini ya da geciktirildiğini anlamış değilim. Editörlüğün bu yaklaşımları ben de Milliyet Blog'da yazma ve paylaşma istediğini iyice azalttığını belirtmeliyim. Buna rağmen editörlerin bunca yazı ve paylaşım bolluğu arasında yazılarıma gösterdikleri özel ilgi, hatta yayınlanmış bloglarımda ufak tefek yazım yanlışlarını düzelttiğimde bile ancak bunları bekletip itinayla kontrol ettikten sonra yayına verme ayrıcalığını gösterdikleri için minnettarım(!).

Sevgili Aydın Bey'e sorduğu sorularla Milliyet Blog'a ilişkin düşüncelerimizi dile getirme imkanı verdiği için teşekkür ederim. 

 

Aydın Sevinç: Ben de tekraren Sevgili Dostlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. İyi ki varsınız…

Meteor bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Milliyetin bu sitesi acaba daha ne kadar devam eder? "Harç bitti, yapı paydos" derler mi? Milliyet İnternet 10 bin yazarı ile dünyanın ilk üçleri arasına nasıl girdi? Mİlliyet İnternet blog.com.tr nin kapanmayışı nedendir? İdare, bu on bin kişilik kolordusu içinden, sağlam 100 yazarla yoluna devam etse, diğerlerini de defterden silse ( Kalite kontrol) ne kaybeder? 7 yıldır yazıyor olmak, bir marifet mi? Marifetse, bir vefa duygusu mu? 7 yıllıklar nasıl bağlılıklarını sürdürebiliyorlar? Menfaatleri ne? İdare, bu yedi yıllıkları tanıyor mu? Kendilerine göre sicillerini tutuyorlar mı? ( İlerideki kalite kontrolünde işe yaramak üzere) İdare, yazarları ile hiç bir zaman yakınlaşmadı. Haftalık bültenleriyle gönülleri alır oldular. Bunun dışında bir şey yok. Bu husus nasıl karşılanıyor? M.Blog idaresinin adı neden ve nasıl vefasız oldu? Daha çok sualler var. Okuyucular neden böyle sualler sormuyor hala? Bu suallerin muhatabı siz değil idaredir. İyi ki, geldiniz.

Muzaffer Cellek 
 05.03.2013 11:29
Cevap :
Değerli Üstadım, çok zor ama bir o kadar da kolay sorular sormuşsunuz. İfade ettiğiniz üzere tabi ki muhatabı ben değilim, vesile olduysam ve bu sebep oluşum olumlu neticeler doğurursa da bir nebzecik mutlu olurum sadece. İyi ki varsınız. Kalbi muhabbetlerimle.   06.03.2013 11:24
 

Selam sevgili blogdaşlar, çok zamandır MB ile yakından ilgilenememiştim; Aydın Bey'in sorularıyla buraya bir dönüş yapmış oldum... ilk yanıtlarımda bazı yazım yanlışları dikkatimi çekti, Aydın Bey'e bu nazik sunumu ve düzeltmelerle eklerimi buraya aktardığı için teşekkürler. Tekrar ve daha sık görüşmek dileğiyle herkese sevgiler.

Meteor 
 02.03.2013 15:48
Cevap :
Ben teşekkür ederim Değerli Meteor. İyi ki varsınız.  03.03.2013 19:51
 

Sevgili Yazarımız Meteor, cevaplarında bazı ekleme ve düzeltmeler yapma arzusunu paylaştı benimle. Dileği üzerine ben de gerekli değişiklikleri biraz önce yaptım. Sohbetimizin son hali şu an yayındadır efendim. Bilgilerinizi rica ediyorum.

Aydın SEVİNÇ 
 02.03.2013 15:27
 

Merhabalar ;) Önce Ümit beye bir selam vereyim, ona bir açıklama borçluyum C mi Ç mi konusunda +)Ümit bey, geçmişte bu C/Ç konusu yazınızda ya da yorumlarda konu olmuştu diye anımsıyorum,hassastınız bu konuda diye hatırlıyorum ama C miydi olması gereken,Ç miydi onu aradım bulamadım, Ç'ydi galiba dedim ve Ç ile yazdım, özür dilerim ;) Gümüşname için,ya o aklımda hep gümüş nağmeler olarak kalmış ;) Yazılarını, sohbetlerini keyifle okudum hep ve soru da akla gelendi zaten. O nedenle kimse için sakıncası yoksa, düzeltmesi yanında parantez içinde olsun lütfen:) Aydın bey, size de teşekkürler, özlemişim herkesi.Şimdi yorumlar okurken farkettim. Ne iyi etmişsiniz de böyle bir çalışma gerçekleştirmişsiniz. Selam ve sevgilerle

Emef 
 01.03.2013 12:41
Cevap :
Ben teşekkür ediyorum size. Davetimi kırmayarak zenginlik ve değer kattığınız için sayfama, sayfalarımıza. Kalbi muhabbetlerimle.   01.03.2013 15:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 902
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3722
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster