Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mayıs '07

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
8721
 

Eski evler ve şehirler

Eski evler ve şehirler
 

Her şehrin bir eski, bir de yeni mahallesi vardır bilirsiniz. Yenilik ismi verilirken neyin ölçü olduğunu kestirmek zor olsa da, yeni mahallede oturmak iyi bir şey olsa gerek. İnsan gururla ve çekinmeden söyler yeni mahallede oturduğunu. Ama ben geçmişin izlerini, türlü zorluklara karşın atlatmış, ayakta durmaya çalışan eski evlerle dolu mahalleleri kendime daha yakın bulurum. Onlar vefalı eski dostlarımdır benim. Şimdi duvarları yıkık, camları kalpleri gibi kırık ne geleni karşılayıp, gideni uğurlayan sahipleri olmasa bile, onlar inatla ayaktadırlar. Bazen Müzeyyen Senarın Sahibinin Sesi marka plağı karışır rüzgar sesine. Kimi kez ağlayan bir çocuk zırıltısı. Eski margarin kutularına ekili adını bilmeyip, kokularını hatırladığımız çiçekler eski evlerin önündedir.

Yolları Arnavut kaldırımı kaplı, dar sokaklara açılır çoğunun kapısı. Bazısı adımı hemen atar sokağa, bazısında ise sokağa erişmek için otlar içinde dar bir yol kat ederek çıkılır sokağa.

Akşam oldu mu sokak muhabbetleri başlar, kapı ağızlarında. Yalandan göz kaçırmalar geçen mahalleli erkeklerden masumcadır. Kediler sürtünür paçanıza bir parça ekmek için. Mis gibi bir rakı, kavun, peynir kokusu , çilingir sofrası hazırlanır evin beyine.

Eski evler eski sevdalar gibidir. Kimi her geçen yıl zevk verir insana, özlemle anılır. Kimi hatırlanmak bile istenmez.

Bir eski Balıkesir evinde, bir eski adam olarak yaşasam. Kapımı eski yüzler, eski sesler çalsa.

Eski Balıkesir evleri küs, dargın, yorgun. En çok da eğlence amaçlı yanlış kullanımlara alınmışlardır bilirim.

Geçmişin hangi değerlerine önem veriyoruz ki eski evlerin çığlıklarını da duyup kulak verelim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Eski evler kaldı geçmişin yadigarı. Taş duvarlarda sevdiklerimizin izleri. Geçmişi ne kadar özler hale geldik değil mi? Sadece svdiklerimizi değil geçmişi. Bu bana daha çok acı veriyor.

NefiseCanaran 
 03.11.2008 16:02
Cevap :
Sayın, Canaran Eskide kalan evler duyan kulaklara neler fısıldar bir bilseniz. Vefasızlıktan, yalnızlıktan ve hor görülmeden dertlenirler en çok. Yorumunuz için teşekkür eder saygılarımı sunarım. Bende sizin yazılarınızı beğenerek okuyorum.  03.11.2008 19:03
 

Anneannemin evi hala durur. Annemler ve kardeşlerinin anlaşmazlığı ve tabiiki (parasızlık) evi çöküşe sürüklüyor. Madem eski evler sizi etkiliyor gidip bizim eve bir bakar mısınız yerin de mi? Saat kulesinin sağ yanından doğru yürüyorsunuz yine sağdaki ilk ev. Yanlış hatırlamıyorsam yeşil boyalıydı. Tabiii orası çocukluk anılarımla dolup taşıyor.

EVA 
 17.07.2007 12:46
Cevap :
Yazılarımı okumanız ve yorum yollamanız beni çok sevindirdi. Sizin eski evi bilmiyorum ama aynı yörede birçok eski ev aynı durumda.Keşke tüm evleri koruma altına alabilsem. Fırın yerinde ama pazar yeri değişti. Pazar yerleri konusunu geleçek yazılarımda ayrıntılarıyla okuyabilirsiniz. Emin olun tüm gurbetteki Balıkesirliler adına adım adım yolardayım.Saygı ve başaı dileklerimle. Eyyüp Yıldırmış  18.07.2007 11:31
 

eski semtlerin, sokakların tadı, kokusu, lezzeti bir başka oluyor , sevgilerle.

erol aslan 
 12.06.2007 23:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 405
Toplam yorum
: 240
Toplam mesaj
: 59
Ort. okunma sayısı
: 899
Kayıt tarihi
: 19.04.07
 
 

Okumayı ve kendimce yazmayı severim. Samimi eleştirilere açık biriyimdir. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster