Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Necip Köni - Adana / TR

http://blog.milliyet.com.tr/necipkoni

02 Kasım '08

 
Kategori
Kent Tarihi
Okunma Sayısı
12695
 

Eski evler

Eski evler
 

***ESKİ ADANA TEPEBAĞ EVLERİ***


Sevgili (MB) Milliyet Blog ve Antidepresan T.A.Ş Arkadaşlarım...

Bugüne kadar dayanıp, gelebilen kadersiz eski evlerin bazılarının çatılarına talih kuşu konup, şayet iyi bir varlıklı vatandaşın veya iyi bir kültüre ve tarihe düşkün kurumsal bir firmanın kollarına kendini bırakıp, restorasyon yolu ile kendine şöyle bir çeki düzen verilen, hatta eski halinden çok daha yakışıklı bir konuma gelebilen bu tarih ve kültür kokan evlerimizden bazıları kendilerini çürümekten ve bakımsızlıktan kurtarırlar, ya diğer gariban evcikler ? Onlar ise kaderleri ile başbaşa kalıp, yoksun bir halde çürümeye terk edilirler kendi başlarına malesef..

Bu evler Anadolu'muzun aşağı yukarı her köşesinde, kasabalarımızda, şehirlerimizde çoğu terk edilmiş bir mezbelelik şeklinde kaderi doğrultusunda ayakta durmaya direnç gösterirler. Osmanlı mimari düşüncesi ve yaşam tarzındaki bu eski evlerin, çok büyük tipinden, normal ve küçük tiplerine kadar aşağı yukarı birbirlerine çok benzerler. Örneğin cumba dediğimiz kapalı balkon sistemindeki odaları, salonları onlara ayrı bir özellik katardı.

Büyük tipde olanların içinde avlu dedğimiz iç bahçe, hamamı (banyosu) avlunun bir köşesinde, mutfak ve yemek odası veya salonu ise avlunun diğer köşesinde bulunurdu, genelliklede avlunun bir yerinde mutlaka bir çakma su tulumbası bulunurdu. Bu tip evlere halk arasında durumuna göre "Konak" denirdi. Bu tip büyük evlerin ısıtmasıda hayli zorlu olurdu. Aşağı yukarı her odasında bir kömür veya odun sobası bulunurdu. Kışın o soğuk havalarda bu sobaların üstünde kestaneler pişirilip, güzel sohbetlerle yenilirdi. Yazın ise o sıcak günlerde özellikle misafir odalarında, evin salonunda ve yemek odasında tavana asılı büyük tavan vantilatörleri olurdu. Bu evlerin yapılış tarzları, bulunduğu yörenin iklim şartlarına göre planlanmış olup, örneğin tavan yükseklikleri üç metreden başlayıp, beş-altı metreye kadar yükselebilirdi.

Oda sayıları, dört odadan başlayıp onaltı, yirmi odaya kadar çıkabilirdi. Nerdeyse bir küçük otel havasına bürünürdü. O eski zamanlarda, o eve gelen uzaktan misafirler genelde ev içinde yatılı misafir olarak kalırlardı. Yemek odaları oniki kişiden başlayıp, yirmi kişinin aynı anda aynı masada veya yer sofrasında yemek yeme imkanları olurdu.

Bu büyük evlerin genelde iki kat arasındaki merdivenleri ise ahşap tahtadan yapılırdı. Pencerelerinde altdan üste doğru pencere yüksekliğinin yarısı kadar pergole denilen karolajlı ahşapdan tahta gölgelikler veya pencere yüksekliğini tamamen kapatan ahşap tahta panjurlar olurdu.

Evin zemin katlarının taban döşemeleri genellikle taşdan, üst katların taban döşemeleri ise ahşap tahta kaplama olurdu. Çatıları ise kırmızı kiremitlerle kaplı, çatı bulunmayan dam bölümleri ise iyice sıkıştırılmış toprak dolgu kaplama ile dış hava etkenleri yağmur, rüzgara direnç gösterirlerdi.

Şimdi son zamanlarda malumunuz bu ayakta direnmeye gayret eden, hatta bazı şehirlerde ve yörelerde "Silt" bölgesi ilan edilmelerine rağmen bazı vicdansız, kültür ve medeniyetden nasibini alamamış kişiler, bu güzelim nostaljik, tarih kokan yapıları yakarak, yıkarak yok edip, kendi menfaatları çerçevesinde onların yerine estetik ve mimari değeri çok basit betonarme yığınlarından oluşan sevimsiz kütleleri insanların nefes alamayacağı tarzda inşaa edip, eski kültür ve medeniyetimizi bizlere unutturmaya çalışmaktadırlar malesef.

Yazımın bu son paragrafında ise sizlere küçük bir anımı anlatmak istiyorum, müsaadelerinizle.. Yıl-1990 İtalya'da Floransa ( Firenze) şehirini turistik olarak geziyoruz. Bir anda o rönesans devri dar sokaklardan şehrin belediye binası önüne geldik. Bu belediye binası (XVI) onaltıncı yüzyılda yapılmış ve o tarihden Yıl-1990 tarihine kadar aynı şekilini muhafaza ederek ve aynı belediye hizmet binası olarak kullanıldığını öğrenince bayağı şaşırmıştık biz Türk kafilesi olarak, çünkü aynı bina bizde olsaydı şayet, belkide akıbeti (sonu) ne olurdu diye de hep beraber orada bir birimize espiri ile sormuştuk ister istemez elbetde.. Bir milleti millet yapan ise; örfleri, adetleri, kültürleri ve medeniyetleridir hiç şüphesiz..!

Sizlere bol bol sevgiler ve saygılar sunarım, efendim...
NECİP KÖNİ - İ S T A N B U L / TR

*RESİM* NECİP KÖNİ - ARŞİVİ

*KAYNAK* RESİM GALERİM

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çizimlerinizi kitabınızda da görmüştüm Necip bey çok hoşlar, elinize sağlık, sevgiler

Dilek Çınar 
 05.11.2008 13:14
Cevap :
TEKRAR MERHABALAR, DİLEK HANIMCIĞIM..! :-))) AAaa GERÇEKTEN BENİ BUGÜN İHYA ETTİNİZ, ÇOK SAĞOLUNUZ..! EVET DEDİĞİNİZ GİBİ BU "ESKİ EVLER" İLE İLGİLİ RESİMLER "ÇİZGİLERİN DİLİ" KİTABIMDAN ALINTIDIR..! :-)) FAKAT İNANIRMISINIZ BU EVLER SADECE İSTANBUL'umuzda DEĞİL, YURDUMUZUN HER KÖŞESİNDE, AŞAĞI YUKARI HER VİLAYETİMİZDE GÖRMEK MÜMKÜN..! HİÇ OLMAZSA BUNDAN SONRAKİLERİ KURTARABİLMEK GÖNLÜMÜZDE YATAN "ASLAN" ..DİLEK HANIMCIĞIM.. DESTEK ve KATKINIZDAN DOLAYI TEKRAR TEŞEKKÜRLERİMİ SİZE SUNARIM..! :-))) SEVGİLİ TUĞRUL BEYE ve SİZE SEVGİLER ve SELAMLARIMI YOLLARIM..! :-))) SAĞLICAKLA KALINIZ..! :-)))  05.11.2008 21:05
 

Bursa'da Cumalıkızık'ta böyle güzel evler var. Aslında eskiden Bursa'da daha çoktu. Çoğu ya yıkıldı, ya yandı. Restore edilip, içinde insan yaşayanlarsa çok güzel korunuyor. Bir kentin mimarisi, o kentin kültürünü de yansıtır. Umarım belediyeler bu tarihi yapıların önemini kısa zamanda anlarlar. Saygılarımla...

moonlight1 
 04.11.2008 21:52
Cevap :
MERHABALAR HOCANIM..! :-)) EVET ANADOLU'muzun HER KÖŞESİNDE,AŞAĞI YUKARI BÜTÜN VİLAYETLERİMİZDE BULUNAN BU ESKİ EVLER,MUTLAKA TARİH YATAN YEŞİL BURSA'mızda DA VARDI.. DEDİĞİNİZ GİBİ BUNLARIN ÇOĞU KAZA ile VEYA KASTEN YANARAK KÜL OLUP, YOK OLMUŞLARDIR..HİÇ OLMAZSA GERİDE KALANLARI İYİ BİR ŞEKİLDE MUHAFAZA EDEBİLSEK, DÜŞÜNCESİ ve ÜZÜNTÜSÜ İÇİNDEYİZ ÇOĞUMUZ...! BUNLAR BİZLERE DEDELERİMİZDEN veya ATALARIMIZDAN KALMIŞ BİR YADİGARDIR..! KATKI ve DESTEĞİNİZ İÇİN ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDER, SİZE İSTANBUL'dan YEŞİL BURSA'ya SEVGİLER ve SELAMLAR SUNARIM..! SAĞLICAKLA KALINIZ..! :-)))  04.11.2008 22:16
 

..Böyle eski evler AMASYA'DA da çok var...Koruma adı altında hiç dokunulmuyordu...Son senelerde onarılarak yenilendi orjinalliğini bozmadan tabi ki...Yeşilırmak kıyı boyunda muhteşem yalı evleri var...Bunlardan bir tanesi ''Hazeranlar Konağı''ve daha pek çoğu...saygılar...

Tunay 
 04.11.2008 14:36
Cevap :
MERHABALAR, TUNAY HANIMCIĞIM..! :-)) ELBETDE "AMASYA" GİBİ DAHA ÇOK VİLAYETLERİMİZDE BU EVLERDEN MEVCUT.. NETİCEDE BİR OSMANLI MİMARİ ve YAŞAM TARZI HAKİM BU EVLERİN YAPIMI ve PLANLANMASINDA..! SEVGİLİ TUNAY HANIM, BU YAZIMA VERMİŞ OLDUĞUNUZ DESTEK ve KATKIDAN DOLAYI SİZLERE TEŞEKKÜR EDER, İSTANBUL'dan SİZE ve GÜZEL İZMİR'e SEVGİLER ve SELAMLARIMI SUNARIM..! :-)))  04.11.2008 15:43
 

Eskiye rağbet olsaydı,bit pazarına nur yağardı demiş atalarımız ama yanlış söylemişler..bu eski evlerin hastasıyım ben.Nerde görsem hallerine içim sızlar ve dile getiririm bunu.Herhalde elimizden gittiklerinde anlayacağız bunu.. resimleriyle avunacağız bu gidişle.. Dile getirdiğiniz bu konu için yüreğinize sağlık diyorum..selamlar..

Gülden Işık 
 03.11.2008 14:55
Cevap :
MERHABALAR EFENDİM, KARAELMAS DİYARI "ZONGULDAK"ımıza..! NASILSINIZ SEVGİLİ GÜLDEN HANIMCIĞIM..? :-)) AŞAĞI YUKARI ŞU ANA KADAR GELEN YORUMLARDA, BÜTÜN ARAKADAŞLARIMIZIN HİSLERİ ve DÜŞÜNCELERİ SİZLER GİBİ GÜLDEN HANIM..! BENDE TAMAMEN SİZLERLE AYNI FİKİRDEYİM.. EKSİK OLMASINLAR BÜTÜN ARKADAŞLARIM BENİM BU YAZIMI ONAY MANASINDA TEYİD ETMİŞLER.. DESTEK ve KATKILARINIZDAN DOLAYI SİZE ve HEPİNİZE AYRI AYRI TEKRAR TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM..! GÜLDEN HANIM, SİZE,ENİŞTE BEYE ve KARA ELMAS DİYARI "ZONGULDAK" a İSTANBUL'dan SEVGİLER ve SAYGILAR EFENDİM..! :-)) SAĞLICAKLA KALINIZ..! :-))))  03.11.2008 16:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 2320
Toplam mesaj
: 392
Ort. okunma sayısı
: 7488
Kayıt tarihi
: 07.06.07
 
 

Necip KÖNİ - İnşaat Mühendisi olup, güzel sanatlar onun bir hobisidir. Resim yapmak (karakalem çalış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster