Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Şubat '10

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
703
 

Eski fotoğraflar ve mektuplar

Eski fotoğraflar ve mektuplar
 

BEN


İnsan hayatı boyunca acı tatlı olaylar yaşar, bu süre içinde hayatına çeşit çeşit insanlar girip çıkar onları bazen hatırlar bazende zaman içinde unutur gideriz. Mahalle hayatında komşuları, okul hayatında arkadaşları ve iş hayatında çalışma arkadaşlarımızı ve bazen müşterileri bile yaşamımıza sokarız. Bazıları kalıcı bazıları da o anlıktır. Ama her yeni insan size bir başka anlam katar siz eski siz değilsinizdir. Sizler içinde ayni şey söz konusu değil mi? Bir zamanlar çok samimi olduğunuz dostlarınız arkadaşlarınız bir bakarsınız ki yılların arasında yok olmuş gitmişler.

Biz geçen hafta eski sandığı açtık annemin senelerdir sakladığı hiç birimize vermek istemediği resimleri bir sürü kutuları yere saçtık ve de herkes kendine ait resimlerini alacaktı. Bu arada biraz tartıştık tabi sonuçta hepimizin var olduğu fotograflar vardı sonuçta bir şelikde anlaştık herkes resimlerle uğraşırken bu arada bir büyük kutu yanda duruyordu ben de onu açtım içinde eski okul defterlerim vardı eski karnelerim hatta bir sene sınıfta kalmıştım üstünde kocamana kaldı diye yazıyordu. Alt tarafta bir torba bir sürü mektup sonra tam eski defterleri atacakken içine şöyle bir baktım eski coğrafya defterimin içinde şöyle başlayan bir yazı vardı; Bir eylül sabahı yapraklar dökülürken bir kız dünyaya geldi diyordu. Meğerse anılarımı aralara yazmışım bu arada her bulduğum kağıdın üstünde bir şiir bir hatıra bir olay yazılıydı. Bir sürü de mektup ve kartpostal arkadaşlardan eşten dosttan ve önemli bir kaç kişiden adları benim için hiç bir anlam ifade etmeyen ve de hiç hatırlıyamadığım çok kişiden mektuplar vardı. Hiçbirini atmaya kıyamamışım.

Hepsini tek tek okudum. Genç kız kalbimle bazılarına cevap bile vermemişim ümitlenmelerini istememişim. Bazılarına yazmışım ama ne yazdım hatırlamıyorum bile asıl önemli olan şiirler ve anılar çok komik ama okul sıram için bile şiir yazmışım. Bazılarında plotonik aşklar yaşamışım karşı taraf hiç bilmemiş ben o kişi için üzülmüşüm yanında birini görmüşüm üzülmüşüm evlenmiş yıkılmışım. Komik olan karşı tarafın haberi bile olmamış.

Bazı şiirler de sevmeği istemişim bazılarında erkeklerden ne kadar nefret ettiğimi bazılarında ümidi ve hayalleri kimisinde okulun bitmeye yakın olduğunu sınavdan ne kadar korktuğumu kazanamazsan ailemin ne kadar üzüleceğini yapmak istediklerimi yapamadıklarımı yazmışım. Aslında okuduğum yazılarda şimdiki durumumdan farkım olmadığını anladım. Büyüklerin dediği çok doğru insan çocukken neyse büyüyünce de o oluyor.

İnsanlar eskiden beni ulaşılmaz olarak görürlerdi. Belki de duruşumdan görünüşümden oysa ne kadar yanlızmışım ne kadar savunmasız bunları yazıları okudukça anladım. Lise sonda yazdığım bir şiiri sizle paylaşmak istedim. Sevgiyle kalın.

Seninle yaşanan aşkım çok özel

Gelmiyor geriye o güzel günler

Sevgiyle çarpardı hani yüreğin

Şimdi nefretle bakıyor o güzel gözler

Bir zamanlar düşmezdi dilimden ismin

Elimde senden bir şey kaldı o da resmin

Kimbilir kimlerle nerelerdesin

Kırgın bakıyor gözlerin oysa suçlu sensin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Siyah beyaz resimlerdeki masumiyet günümüzde hangi resimlerde var. Sevgimle.

Olgun Ekinci 
 30.04.2010 10:58
Cevap :
Daha önceki yazımla ilgili yazdığınız yorumu görmedim vede özür dilerim biraz az girebiliyorum evet aslına bakarsanız bende dişlerinden korkuyorum ama köpek çok sadık eminim seversiniz küçük bir köpege evet deseniz sevgiyle kalın  27.05.2010 17:10
 

Hülya hanım merhaba, anılar bazen iyi bazende kötü izler bırakır hepimizde. Ama önemli olan yıllar sonra o yaşananları tatlı birer anı olarak anımsayabilmek. Şiirinizde güzelmiş tebrik ederim. Uzun yıllar sonra geriye dönüp baktığınızda KEŞKE demeyeceğiniz yılları ve mutlu anları hatırlamanız dileğiyle, herşey gönlünüzce olsun. Annenizde bir gelişme var mı? Sağlık durumu İnşaallah iyidir. Selamlar saygılar.

Mustafa Tarkan 1968 
 24.02.2010 14:13
Cevap :
Tşk.ederim yorumunuz için evet bazen hangimiz keşke demeyiz ki yollar hep düz olsa anılar olurmu melesa her yer kazık buralarda ordan oraya atlıyoruz işte içine düşünceye kadar bana ne diyoruz Düşünce canımız yanıyor ama anı oluyor.Sevgiyle kalın.(:))Bu arada ben düştüm de )  24.02.2010 18:57
 

Geçmiş, zaman içinde kırkyılda bir ortaya dökülüyor değil mi? Sararmış kağıtlar, nerdeyse silinecek duruma gelmiş kurşun kalemle yazılmış notlar, şiirler, duygular... Ne kadar gençtik, ne kadar hayat dolu, umut doluyduk.. Sınıf arkadaşlarımızın nerde olduklarını bile bilmeden hatta adlarını bile bize unutturan yıllar... Sizin duygularınızı anlıyorum ve hissediyorum. Güzel günlerdi, telaşlı günlerdi. Çok güzel ifade etmişsiniz, zevkle okudum. Saygılarımla

newbahare 
 24.02.2010 11:09
Cevap :
Tşk.yorum için sizin beni anlamanıza sevindim açıkcası şiir yazan hisseden insandır.Orda ne kalp ağrıları ne kederler vardı bir bilseniz.Bu arada en çok sıramdan onu çok kazıdığım için özür dilediğim satırlar çok komikti.sevgiyle kalın.  24.02.2010 18:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 161
Toplam mesaj
: 67
Ort. okunma sayısı
: 926
Kayıt tarihi
: 03.02.08
 
 

Merhaba en modern en yeşil ve de yaşamaktan zevk aldığım İzmir' de yaşıyorum. Bornova Suphikoyuncu l..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster