Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Necip Köni - Adana / TR

http://blog.milliyet.com.tr/necipkoni

24 Mart '12

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
1370
 

Eski hatıralar - 1965 ve öncesi

Eski hatıralar - 1965 ve öncesi
 

Merhabalar,

Sevgili arkadaşlar ve dostlar,

Bir zamanlar vardı, o da habersiz akıp geçti. 

İnsanlar şöyle geriye dönüp baktıklarında, acaba neleri hatırlayıp, gözlerinde canlandırabilirler.?

İşte bende geriye dönük zaman muhasebesi yaparak sizlere o geçmiş dönemlerden hafızamda kalabilen bazı olayları görsel olarak hatırlatmak istedim. Tahmin ediyorum bir çoğunuz bunları hatırlıyabileceksiniz.

1965 ve ÖNCESİ

Görsel olarak neler olmuş bakalım.TELEFON * Şehirlerde kod numarası yoktu. (1234) numaralıydı. Şehir içi telefon konuşması ücretsizdi. Şehirler arası ancak PTT Santral memuresine numara yazdırılır. Bazen normal bekleme 2-3 saati geçer, acele yarım saat civarında, yıldırım ise 5-10 dakika içinde olurdu. Ücretleride çok farklıydı tabi ki.
RADYOLAR * Ankara uzun dalga ,İstanbul orta dalga radyolarının ulusal yayınlarının yanında ,İzmir radyosuda herhalde yerel kısa dalgadan bölgesel yayın yapıyordu. Adana'dan orta dalga İstanbul radyosundan parazitden dolayı bazı saatlerde yayın dinlenemezdi.


TREN * Genelde şehirler arası yolculuk trenler ile yapılırdı. Çünkü karayollarının bozuk ve uzunluğundan dolayı trenler daha konforlu,daha emniyetli ve daha ucuz seyahat aracıydı.
ŞATO - VİLLA - EV * Daha çok zengin ailelerin büyük mimar ve mühendislere çizidirip yaptırdıkları ev projelerinden bir örnek.PROJE * O dönemlerde bilgisayar ve proje programları olmadığından bütün projeler el emeği ile ve göz nuru ile hesaplanıp, çizilirdi.
JEEP * 1955 -1960 sürelerinde ÇUKUROVA ve EGE'nin zengin çiftçileri daha çok çiftlik ve tarlalarına şehirdeki evlerinden bu tip binek aracını kullanırlardı.


LÜKS OTOMOBİL * Daha çok büyük şehirlerde büyük tüccarların ve fabrikatörlerin şöförleri ile birlikte evlerinden işlerine,işlerinden evlerine gittikleri lüks ithal otomobillerinden bir model örneği.

MÜNİBÜS DOLMUŞLAR * İstanbul - Ankara gibi büyük şehirlerde semtlerden semtlere ilk kullanılan yolcu dolmuş münibüslerinden bir örnekleme.TÜRKİYE'nin DÜNYA ile BAĞLANTISI * O dönemlerde Dünya havayolu kabul edilen meşhur " PAN AM " havayolu ve güzel hostesleri

PAM AM - American Airlines * O dönemlerde sadece İSTANBUL-YEŞİLKÖY ve ANKARA-ESENBOĞA hava meydanlarından yurt dışı uçuşları haftanın belirli günlerinde olurdu. (PAN AM şu anda iflas etmiş olduğundan dolayı seferleri yoktur.)
UÇAK YOLCULUĞU * İstanbul ve Ankara merkezli çeşitli şehirlerimize pervaneli uçaklar uçar, o döneme görede fiyatları çok pahalıydı. Örneğin İSTANBUL - ADANA uçak yolculuğu 3-saat sürer uçak benzin ikmali için ANKARA'ya iniş kalkış yapar, Esenboğa havameydanında 1-saat yolcular terminalde bekletilirdi. Fiyatı ise 270-TL'sı olup, halbuki otobüs yolculuğu ise yalnız 60-70-TL'sıydı. Buradan aradaki fiyat mukayesesi çok rahat görülebilir.İSTİKLAL CADDESİ - BEYOĞLU * O dönemlerin değil İSTANBUL'un bütün TÜRKİYE'nin ticaret,sanat ve kültür merkeziydi.Lüks ve büyük mağazalar,sinemalar,tiyatrolar,gazinolar,pastahaneler ve lokantalar bu bölgenin bir simgesiydi.LÜKS LOKANATALAR - RESTAURANTLAR * O dönemlerin kültür, sosyal yaşamlarının bir çoğu bu tip lüks lokantalar ve pastahanelerde gerçekleşir. Yemek ise genelde görüşmelerin bahanesi olurdu daha çok.KUMBARA * O dönemlerin BANKA kumbaraları aşağı yukarı her ailenin evinin, hem tasarrufu, hemde biblosuydu.BİSİKLET * O dönemlerde,fabrikalara giden işçiler,memurlar,dükkanları ile evleri arasında gidiş geliş yapan esnaf araçları en ekonomik olarak bisiklet kullanılırdı.. Markalarına göre 600-TL den 1000-TL'ye kadar satılan ithal bisikletler piyasada mevcutdu.POSTA - MEKTUP * O dönemin en ucuz haberleşme olayı mektupdu. ADANA'dan ANKARA'ya bir mektup en kısa 3- günden önce varmazdı. Sonra EKSPRES mektuplar çıktı onlarda en geç 2-gün içinde alıcısına varırdı. Takriben 25-Kuruşdan 50-Kuruşa kadar mektup yollanırdı o tarihlerde .

İşte böyle.... Belki sizlerinde ekliyecekleri vardır.


Sevgiler, selamlar ve saygılar

NECİP KÖNİ - ADANA / TR 

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bakmaya kıyamıyorum mu desem doyamıyorum mu desem şaşırdım Baba bee...saygılar...ve de eyvallah...

nedim üstün 
 25.03.2012 12:40
Cevap :
Merhabalar...Sevgili hemşehrim NEDİM beyciğim...:-)) EYYVAALLAAHH..! :-)) Beğenmenize çok çok sevindim ve mutlu oldum...! : -)) (70-Km) DOĞUDAN -------->>> BATIYA (Şirin MERSİN'imize) sonsuz sevgiler, selamlar ve saygılar...! :-)) ALLAHINA GADAR ÇUKUROVALIYIK...!!! :-))) NECİP KÖNİ - ADANA / TR  25.03.2012 15:14
 

Emek verilen bir yazı hazırlamışınız. Çocukluğum 70'li yıllarda geçti,bana tanıdık gelen kumbara ve radyo oldu.Güzel bir nostalji yaşadım. Bu arada yarın Menderes'e bekliyorum.

Bosnalı 
 24.03.2012 22:41
Cevap :
Merhabalar....Sevgili hemşehrim..! :-)) Önce çok çok teşekkür ederim...! :-)) İnşallah gelmeye çalışacağım (Grip olmama rağmen) Sevgili eşimle birlikte BOŞNAK BÖREĞİ yemeye geleceğiz elbetde...:-))) Sonsuz sevgiler, selamlar ve saygılar efendim...! :-))) ADANA'dan --------->> ADANA'ya :-)) NECİP KÖNİ - ADANA / TR  24.03.2012 23:26
 

Necip Bey beni yıllar öncesine götürdünüz. Ortaokul yıllarımda bazen arkadaşlarla bir araya geliyorduk. Evinde telefon olan arkadaşlarda pek eğleniyorduk. Dört haneli telefon numaralarının olduğu yıllarda. Rastgele bir telefon çevirip "Alooo orası burası mı efendim" diyor, karşıdakinin şaşkın halini anladığımızda hemen kapatıyorduk ve kahkahalar yükseliyordu her birimizden. Ne anlıyorsak o gün için bu davranışımızdan. Ergenlik zamanları işte...:) Güzel bir yolculuktu, teşekkürler...:) İzmir'den saygı, sevgi ve selamlar Adana'mıza. Mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 24.03.2012 22:39
Cevap :
Merhabalar...Sevgili AYŞEGÜL hanımcığım..! :-)) Önce bu güzel anılarınızı hatırlatan bu hoş yorumunuza çok çok teşekkür ederim... EEee çocukluk ve gençlikler hepimize ne muziplikler yaptırdı zamanında... Bizde zamanında bedava maça girmek için bir amcanın zorla elini tutup, çaktırmadan stadyumun kapsından zorla geçer, şaşkınlıkla teşekkür etmeden dahi adamın elini bırakıp, hemence onu orada unutup, güzel bir yerde oturmanın derdine düşerdik.. (Üstelik cebimizde harçlık paramız olmasına rağmen) işte sadece muziplik ve şaka olsun niyetine...:-))) Size bende aynı şekilde sevgilerimi, selamlarımı ve saygılarımı sunarım ADANA'dan------>> İZMİR'e :-)) NECİP KÖNİ - ADANA / TR  24.03.2012 23:21
 

Yazınızı ilk gördüğümde yorum yapmak istemiştim Necip bey. Bir ara yazınız kayboldu.:) Şimdi tekrar geri geldiğine göre artık yorum yapabilirim.
Bankacılıkta şehirlerarası çek işlemlerinde bazı zamanlar yıldırım telefon görüşmelerinde bile sabahtan akşama kadar sıra gelmesini beklerdik. Geçmişte Pan American şirketi en büyük Amerikan şirketiydi. Berlin'in bölünmüş olduğu dönemlerde Alman uçaklarının batı Berlin'e inmesi yasak olduğundan, Frankfurt'tan Berlin'e Pan American uçaklarıyla giderdik. Diğer nostaljik ekipmanları sayarsak, gramafondan tutun da, büyük makaralı teypler, video playerler, pikaplar zamanın en tutulan elektonik aletleriydi. Bize tekrar güzel bir nostalji yaşattığınız için teşekkürler. Saygılar, sevgiler....

Erol Özışık 
 24.03.2012 21:08
Cevap :
Merhabalar...Sevgili DOST EROL beyciğim..:-)) Önce bu kadar ilgili ve anlamlı yorumunuza çok çok teşekkür ederim..:-) O günleri gözlerinizin önüne birazcıkda olsa getirebildiysem ne mutlu bana diyeceğim gerçekten :-)) Evet dediğiniz gibi BATI BERLİN'e sadece PAN AM iniş kalkış yapardı o günlerde... Tabi ki yazıma dahil edemdiğim ve sizin hatırlattığınız büyük makaralı GRUNDİNG marka teypler, DUAL marka LP pikaplar, taş plaklar (78)'lik, sonra (45)'lik plaklar, karbon kağıtlı çift nüsha kopya kalemi ile yazılan makbuzlar, bir haftadan önce alınamayan PASAPORTLAR (Torpilliler hariç tabi ki) :-)) Sinemalardaki muhteşem müzik konserleri. Toprak sahalarda yapılan 1.ci Lig maçları, kaçak sigaralar (KENT-SALEM-Winston) 70-Kuruşa içtiğimiz BAFRA sigarası....Galata köprüsü altında sandallarda 50-Kuruşa sonara 1-Liraya yediğimiz BALIK EKMEK... Oooo daha neler var, neler..:-))) Size sonsuz sevgiler,selamlar ve saygılar sunarım sizlere..:-)) NECİP KÖNİ - ADANA / TR  24.03.2012 21:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 2320
Toplam mesaj
: 392
Ort. okunma sayısı
: 8455
Kayıt tarihi
: 07.06.07
 
 

Necip KÖNİ - İnşaat Mühendisi olup, güzel sanatlar onun bir hobisidir. Resim yapmak (karakalem çalış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster