Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mayıs '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
774
 

Eski kelimeler...

Eski kelimeler...
 

O kadar eskidiki aramızdaki sözler… bir dilbilimciye, bir tarihçiye, bir antikacıya ve bir de eskiciye/çöpçüye ihtiyaç var. 

Dile gelmemiş duyguların sebebi, görmemiş gözlerin ışığı süzülüverse de aramızda. Her gülün tekrar doğup, açtığı, her gülün tekrar öldüğü zamanların sahibiydik. 

Söylenmemiş söz kalmamıştır, açmayan çiçek kalmadığı gibi… vaad edilen her yaşam, biraz daha körelir, ufkunda bulutlar yağmaya başlasa da, biliyorduk; sığınağı ayrı ayrı inlerde, azar azar sağaltılan öfkenin merkezinde, kendimizle konuşmalarla tekrardan fare tekerleğinde koşuyorduk birbirimize. Her kavuşma, dünyaya gelen her canlının ölümü tadacağı gerçek gibiydi belki de… 

Yaralarımızın üstünde gezinen kurtçuklar gibi doymuşluk, sümüklüböceğin ardından kalan iz gibi bir sızı, çürük meyvelerin sokağa dökülen kokusu gibi bir pişmanlık, üstüne kireç serpilen mezar gibi kapamaya meyilli yürek oldukça, her söz yeniden sahnemize yazılıyordu. 

Hiçbir söz göğe yükselip asla uzayda kaybolmuyordu. Aramızda çamaşır ipi gibi asılı bağlanmışlık oldukça, üzerine mandalla tutturulan sütyen, don, etek, atlet gibi ortada sallanıyordu. Kimi dile gelmez küfürler, kimi henüz daha buluğa ermemiş kızın yüzünü kızartmaya yetecek kadar edepsiz kelimeler. Ayıbın berisinde kalmışsa eğer, kaybolmayan beyaz tülbent gibi saf yakarışlar sallanırdı. 

Hiçbir sözü sandıklara kaldırıp, sonra kullanmak üzere, evlatlarına çeyiz hazırlayan ebeveynlerin yolunda gitmedik, gidemedik, bir viraj daha almanın, diğer yoldan sapmanın hazzında söylendik durduk. İresi üzerinde dönen plak gibi, ibre alınıncaya kadar tekrar, tekrar söyler, söyler, söylenirdik. Yüksekten aşağı yuvarlanan taş gibi, duracağı noktayı bilemeyen ama söylenmesi gerektiğinden, sandığa konulacak ve iyi günlerde kullanılacak vasfına sahip kelimeler biriktirmedik. İyi gün dostu olacak hayalleriyle, gün gelir işe yarar diyen eski zaman dedelerinin düşüncesinde olmadığımızdan har vurup harman savurduk. Her zaman söylendi, her zaman kullanıldı ve aşırı güneşte unutulan paspas gibi rengi solmaya, üstüne atılan toprak altında demir gibi kendini pas tutmaya, tahtakurusunun bitmez hırsıyla delik deşik ettiği, eline aldığında içinin boşaldığını gördüğün tahtaya dönüşüp durdu. 

Hiddetinde ve şiddetinde, nefretinde ve kininde, sevginde ve merhametinde, acıdığında ve yalvardığında, hükmünde ve hükümsüzlüğünde değişmeyen kelimelerin dünyasında büyüyor muyduk, eziliyor muyduk, kayboluyor muyduk belli değildi. Hangi şekli alacağından, hangi derdi anlatacağından uzaklaşan, gittikçe ufukta gözden yiten kuş gibi anlamı ve ifadesi, uzaklaşıyordu. 

Soluyordu, başkalaşıyordu, ezilip, büzülüyor, içi boşalıyordu, değişime uğrayıp, garanti kapsamından çıkalı hoyratça kullanılan beyaz eşya gibiydi. Bir şekilde ayakta duruyordu, bir şekilde var olduğunu ispatlıyordu. Kale önünde bekleyen kaleci gibi gol olmasın diye çırpınıyordu. 

Böyle, böyle eskittik kelimeleri… Onun içindir ki, başkalaşıma uğrayan kelimeleri ayırt edecek dilbilimciye, değerini kaybedip kaybetmediğine bakacak antikacıya, hangi devrimizden kaldığını belirleyecek tarihçiye, bir daha kullanılamaz olduğundan ya da değerini yitirdiğinden, bir daha başka yerde kullanılmayacak hale gelenleri geri dönüşüm kompleksine götürecek eskicinin/çöpçünün olması bizim için yeterlidir. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nedense resminize bakınca,dudaklarınızı hafifçe bükerek yüzünüze oturttuğunuz o tebessümün ardında şirin ve yaramaz küçük bir kız görüyorum. Duygulu ama ayaklarının üzerinde dimdik duran, aşkı için ölebilen ama bir sözle çekip gidebilecek denli gururlu birisi var satır aralarınızda. İncinmekten köşe bucak kaçan, mısralarda arasıra kendini gösterip sonra saklanan, bir papatya gibi narin o küçük kızı hep yaşatmanız dileğiyle.

Güz Özlemi 
 01.06.2011 9:28
Cevap :
Aslında tipik aslan burcuyum ben... Küçük kız eteğime yapışmış, sadece nüfus cüzdanında yazan tarih hızla geriye düşüyor:)))  01.06.2011 9:47
 

anılarımızda tazelenen kelimeler... Yüreğinize sağlık Sevgilerimle...

ecemece 
 31.05.2011 23:13
Cevap :
Bazan söylene, söylene sözlerimiz eski rengini kaybeder. Kendi kendini bitirir ama bir yerden yine çıkar karşımıza. Teşekkürlerimle...  01.06.2011 10:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 358
Toplam yorum
: 3042
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 1558
Kayıt tarihi
: 29.11.06
 
 

Deli-dolu, akıllı,  yalandan yere çamura yatan, normal değerlerde zekalı, esprili, şakacı, kendin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster