Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mart '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
436
 

Eski köye yeni adet

İlk Öğretim Genel Müdürü Sayın Yüksel Özden’in açıklamalarına göre, İlköğretim 1.2.3. sınıflarında, karne notu vermeyeceklermiş. Not yerine “ifade” kullanacaklarmış.Sebep:”, Efendim, çocuklar kendisini hissetmiyormuş, not baskısı altında kalıyormuş, hayat bir saatlık sınav oluyormuş, not kaygısından 3 yıl uzak kalsınlarmış ve öğrencilerde özgüvenin artırılması lazımmış.”

Sayın Özden’e sormak lazım: Kendisi bu değerlerden yoksun mu kalmış. Kendini hissetmiyor, not baskısı altında başarısız mı olmuş, özgüveni eksik miymiş?

Cumhuriyet’ten beri, aynı sistemle eğitim, öğretİm veriliyor. 84 yıldır ilkokullarımızda okuyan insanlarımız kendilerini, ”Özden’de dahil “, acaba ne olarak hissetmişler? Not baskısından okulları mı terk etmişler, karne günleri hep ağlamışlar, o günleri hiç mi istememişler.? Yoksa tamamen tersi, karne gününü bayram sevinciyle mi beklemişler, karnelerini havaya atıp sevinç çığlıkları mı atmışlar.? Çocuk elbette, başarısının mükafatını görecektir. Kendini ölçecektir. Nerede bulunduğunu bilmesi onun hakkıdır. Bu engellenemez. Karne heyecanını kısıtlayamayız. İşin zevki burada. Kendini hissetmesi burada.

Özden sistemine göre karneyi alan çocuğun sevinci kursağında kalacaktır. Şöyle bir karneye, Türkçe dersine bakacak,

Okumayı öğrenme,
Kendini ifade etme,
Yazma
Dinleme
Konuşma
Dilbilgisi
Kazanımlar, matematiğe bakacak:
Rakam kavramı,
Şekil kavramı
Sayı kavramı, resim dersine bakacak:
Renk bilgisi,
Resim alanı; müzik dersine bakacak:
Nefes alma teknikler,
Ritmi koruyabilme; beden eğitimi dersine bakacak:
Yürüme,
Sekme , sıçrama,
Koordinasyon,
Boy sırası olma,

Eşini tanıma gibi sanki ünite konularına bakıp, karşılarında da anlayamayacağı ifadeleri görünce, sevinmeyi mi, üzülmeyi mi tercih edeceğini bilemeyecektir. Bu sistem, çocuğun okuldan uzaklaşmasını sağlayacaktır. Aslında, bunların hepsi İlkokul yönetmeliğinde mevcuttur. Öğretmen bunları kazandırmazsa, Sayın Özden ve arkadaşları bugünkü mevkie gelirler miydi? Bir şey yapmış olmak için, 80 senelik uygulamaya sünger çekilemez. 4. 5. ve daha yukarıki sınıflarda yine not sistemine devam edilecekse, bu sistemin iyiliğindendir. 1-2-3. sınıfların günahı ne?

Kalıcı bir şey mi yapmak isteniyor? Öğrencinin yeteneğinin olduğu, arzu ettiği, başarılı olduğu konuları kapsayan üniversitelere kaydının yapılması sağlansın. Üniversiteden mezun olan her insana iş sahaları yaratılsın. Gençlerimizin, yurt dışına kaçmaları engellensin. Yaratıcı insanlarımıza olanak sağlayalım. Bilim adamı olabilecek kişilere imkanlar sağlayalım. Onlar bu vatan için beyinlerini kullansınlar. Bunu sağlayalım. Sayın Özdenler bunları yapabiliyorlar mı. Yoksa çocuğun sıraya girmesi, eşini tanıması, zıplaması, sekmesini ifade ile değerlendirmek iş değildir

Saygılarımla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 6493
Kayıt tarihi
: 15.02.07
 
 

20.10.1934 Rize doğumluyum. İlkokulu Artvin ve Rize'de, ortaokulu Erzincan ve Ulukışla'da, öğretmen ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster