Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '14

 
Kategori
İlişkiler
 

Eski sevgilim hayallerimi yıkmak üzere

“30 yaşında bir kadınım, eşimle 3 yıl evli kaldıktan sonra boşandım. Çok kötü bir evliliğim vardı. Bundan bir süre önce çok iyi bir insanla karşılaştım. Birbirimizi çok seviyoruz. Nişanlandık, yakında evleneceğiz.

Hayatımda ilk kez mutlulukla tanıştım. Nişan resimlerimizi bir sosyal paylaşım sitesinde paylaştık. Benim de kabuslarım da bu paylaşımla başladı.

Bundan bir hafta önce bir mail aldım. Boşandıktan sonra bir süre birlikte olduğum eski sevgilimin şantajıyla adeta yıkıldım.

Mailde ‘Sakın bir hata yapıp evlenmeye kalkma, benimle buluşmak zorundasın, yoksa aşkımızın görüntülerini internette herkes izler,’

Meğer birlikteliğimize ilişkin her şeyi gizli kamerayla kayda almış. Önce ciddiye almadım. Ama ardı ardına mesaj gönderemeye ve telefonla aramaya devam etti.

Hayatımda ilk kez aradığım insanı bulmuşken başıma bunlar geldi. Sabahlara kadar uyku uyuyamıyorum. Şimdi de ne yapacağımı bilemiyorum. Lütfen bana yol gösterin.”

***

İşte size önerilerim:

Şantajcıya sakın boyun eğmeyin. Ne yapacağınıza siz karar vermelisiniz. Ancak benim size önerim, bunu nişanlınızla paylaşmanızdır.

Çünkü bunları bir başkasından öğrenmesi size olan güvenini sarsabilir.

***

İşte yasal haklarınız:

*Değerli okurum, bulunduğunuz ilin Cumhuriyet Savcılığı’na size yapılanları anlatan bir dilekçe ile şikayetlerinizi bildirin. Dilekçenize delillerinizi de ekleyin.

*Ayrıca bu şahsa karşı manevi tazminat davası da açın.

***

İşte size yapılanlarla ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri:

Özel hayatın gizliliğini ihlâl

MADDE 134. -(1) Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlâl edilmesi hâlinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.

(2)Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Fiilin basın ve yayın yoluyla işlenmesi hâlinde, ceza yarı oranında artırılır.

Şantaj

TCK: 107-(1) Hakkı olan veya yükümlü olduğu bir şeyi yapacağından veya yapmayacağından bahisle, bir kimseyi kanuna aykırı veya yükümlü olmadığı bir şeyi yapmaya veya yapmamaya ya da haksız çıkar sağlamaya zorlayan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

(2) (Ek: 29/6/2005 – 5377/14 md.) Kendisine veya başkasına yarar sağlamak maksadıyla bir kişinin şeref veya saygınlığına zarar verecek nitelikteki hususların açıklanacağı veya isnat edileceği tehdidinde bulunulması halinde de birinci fıkraya göre cezaya hükmolunur.

 ***

Değerli okurlarım, bana güven duyarak yaşadığınız sorunları benimle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum.

Her şeyin hayalleriniz gibi olması dileğimle…

Cengiz Hortoğlu

 hortogludorduncubakis@gmail.com

http://twitter.com/cengizhortoglu

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 765
Toplam yorum
: 551
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 4932
Kayıt tarihi
: 20.11.10
 
 

CENGİZ HORTOĞLU Cengiz Hortoğlu Gaziantep'te doğdu. İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster