Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '08

 
Kategori
Yolculuk
Okunma Sayısı
1662
 

Eskişehir- Kathmandu (15) Hindistan'ın trenleri

Eskişehir- Kathmandu (15) Hindistan'ın trenleri
 

Amritsar Delhi arasında bir yer


Trene bilet almanın dahası istasyona gidip trene binmenin bu kadar zor olacağını daha önce hiç düşünmemiştim!

Benim memleketimde iki tane gişe vardır. Sıraya girer gitmek istediğin şehrin adını söylersin. Gişe memuru öğlenki mi akşamki tren mi diye sorar biletini verir. Hadi bilemedin sıradayken duvarda asılı tabeladan topu topu 4-5 tane olan tren isimlerine bakıp trenin adını söylersin. Hatta çoğu insan bu tren adlarını ve saatlerini ezbere bilir zaten.

Amritsar dan Yeni Delhi ye tren bileti almaya gittiğimizde elimize eni konu ufak bir roman kalınlığında bir kitapçık tutuşturdular. Minicik rakamlar, karmaşık tablolar garip yer isimlerinden oluşan bir tren tarifesi. Az çok mürekkep yalamış bizler dakikalarca uğraşıp tabloları çözdük ve bineceğimiz treni bulduk. Ama treni bulmak yetmiyor ! Her trenin en az iki mevkisi ve mevkilerin birçok alt grubu var. Yataklıdan koltukluya , kompartmandan numarasıza , kapıya asılmaktan çatıda oturmaya !… Bunların da klimali , klimasız , ranzalarda alt kat üst kat gibi seçenekleri var.

Bu kitapçığı incelerken çok merak ettim cahil Hintliler bu işin içinden nasıl çıkıyor.?

Hindistan dünyanın en büyük 4. demiryolu sistemine sahip. Günde tam 11.000.000 yolcu taşıyan 63.000 km. uzunluğunda ray hattı var. Demiryollarında çalışan kişi sayısı 2. milyona yakınmış ve bu rakam dünya birincisiymiş.

Trenin sefer numarası ve alt seçenekleri bulmak, bileti almak için yeterli değil. Görevlilerin verdiği rezervasyon formunu doldurmak gerekiyor. Buraya yer olmama ihtimaline karşı bir tane de alternatif sefer yazılıyor. Ayrıca adımız, pasaport numarası, yaş , cinsiyet gibi bazı kimlik bilgilerini de doldurduk. Bütün bunları tam olarak doldurmazsanız saatlerce sıra bekledikten sonra gişe memuru formdaki bilgiler eksik diye sizi gönderebilir ve tamamlayıp yine sıraya girmek zorunda kalırsınız. Tabii o anda konuşup duran memurun İngilizce sini anlayabilirseniz ! Bütün bu işlemler yüzünden bir tren bileti almak yarım günümüze maloldu.

Bileti aldıktan sonra trene binmek ayrı bir mesele. İki üç peronlu tren istasyonlarına alışık olunca 10-15 peronlu istasyonlarda bineceğin treni bulmak zor oluyor. Ayrıca o kadar çok vagon var ki bazen yürü yürü bitmiyor. Vagondan içeri girince de numaralı yerine oturmuş umursamaz tavırlarla etrafı seyreden bir Hint liler görmek işten bile değil.

Bunun dışında bir de etrafta dolaşan satıcı ve dilencilerden sıyrılmak, yerde uyuyanların üstüne basmadan yürümek gerekiyor. Yankesicilik ve hırsızlık trenlerde en büyük tehlike . o yüzden yerime oturur oturmaz sırt çantamı ta Türkiye den beri yanımda taşıdığım kilit ile koltuğun demirine zincirliyorum. Fotoğraf makinesi , para , pasaport, telefon gibi eşyalarımı kendimden 10 cm .bile uzaklaştırmıyorum. Boynumda , pantolonumda , belimde taşıdığım ufak çantalara bölüştürüp riski dağıtıyorum.

Amritrsar - Yeni Delhi trenine 1. mevkide bir hafta sonrasına kadar yer yoktu. Yol çok da uzun olmadığı için 2. mevki ye bilet aldık. Yol boyunca İstanbul daki banliyö trenlerinde olduğu gibi satıcılar hiç eksik olmadı. Her durakta binip inen dilenciler de cabası. Çoğu çocuk olan bu dilencilerin bazıları şarkı söylüyor, dans ediyor bazıları da hiç birşey söylemeden yanımda dikiliyor . 10 saniyede bir ritmik olarak kolumu yada bacağımı dürterek avuç açıyor. Bazıları da zaten camı olmayan pencereden içeri elini uzatıyor. Kazara birine bir şey verince aynı çocuk etrafında 3-4 arkadaşıyla beraber geri geliyor.

Trenlerde çok renkli bir insan kalabalığı var ama filmlerde , fotoğraflarda hep görülen, trenin tepesinde oturan kapılardan camlardan sarkarak yolculuk eden insan görüntülerine hiç rastlamadım.belki farklı hatlarda vardır. Ama çok zıt karakterleri bir arada çokça gördüm.Mesela turuncu giysileri , sadece elinde asası , su ve pirinç kabı ile dolaşan saçı sakalı biririne karışmiş yarı çıplak bir sadhu (keşiş-Sadular tüm maddi ve cinsel bağlarını bırakarak Hindistsan'ın dört bir yanındaki inlerde, ormanlarda ve tapınaklarda yaşarlar. Hindistan'da yaklaşık 4-5 milyon sadu yaşamaktadır) ile şık giyimli başı turbanlı, beline koca kılıcı olan bir sih yan yana oturabiliyor. Ya da blucin giymiş , kulağında walkmen ile oturan bir Hintli genci, rengarenk ‘sari’si(kadınların giydiği yöresel kıyafet)ni giymiş kız arkadaşı ile yolculuk ederken görebilrsiniz.. Yine trenlerde çok sayıda sırt çantalı turistle karşılaşmak mümkün.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

SEVGiLi ALP BEYCiGiM...AZEBAYCAN-BAKU`den SELAMLAR..! GERCEKTEN COK GUZEL ve COK ENTERESAN,S\IZ ANLATTIKCA SANKi GOZUMDE CANLANDIRMIS OLDUM,O TRENLERi,O KAPILARDAKi,TRENiN DAMINDAKi iNSANLARI...MALUM BiLiYORSUNUZ ELBETDE..BU TRENLER ve O KADAR UZUN HATLARA SAHiP DEMiRYOLLARI HiNTLiLERE,iNGiLiZLERDEN HEDiYE...ZATEN DiKKAT ETTiYSENiZ VAGONLARIN COGUDA ESKi PUSKU NERDEYSE HURDALIK GiBi OYLE DEGiL Mi..? BENiMDE iKi YIL ONCE BiR ARKADASIM HiNDiSTAN`a GiTMiSTi DE ORADAN BiLiYORUM KONUYU..SiZiNDE HERHALDE GECEN SENEKi SEYAHATDAN BU YAZI ANINIZ OLSA GEREK OYLE DEGiL Mi..? ALP BEYCiGiM..! BEN SU ANDA AZERBAYCAN-BAKU`deyim..SiZLERE BURADAN HAZAR DENiZi ILIK RUZGARLARI ile BOL BOL SEVGiLER ve SELAMLAR....NECiP KONi - BAKU / AZ

Necip Köni - Adana / TR 
 22.06.2008 23:08
Cevap :
ooo ne guzel! sizde sürekli geziyorsunuz... özendim şimdi size walla! teşekkurler yorumunuz için! çok sevgiler Necip bey..  23.06.2008 11:21
 

hayal ettiğim yolculuğu anlatıyorsunuz. Beni de alıp götürdnüz sanki. Teşekkürler, ellerinize sağlık. Sevgilerimle...

narçiçeği 
 18.06.2008 10:51
Cevap :
beğenmenize sizi alıp götürebilmesine çok sevindim. demekki fena yazmıyormuşum! ;) şaka bir yana, hayaliniz ise eğer mutlaka yapın. benim de öyleydi;yaptım,hayatım değişti. inanın elime fırsat geçerse tereddüt etmeden tekrar yaparım.  23.06.2008 11:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1126
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

Diş Hekimiyim. Sebebini bilmiyorum; küçük bir çocukken motosiklet kullanmak, dünyayı gezmek bir d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster