Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Haziran '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2995
 

Eskişehir’de barlar sokağı açılmış

Eskişehir’i biz üniversite şehri olarak biliyoruz. Aileler çocuklarını oraya gönderirken benim çocuğum okusun da adam olsun mantığıyla gönderiyorlar. Peki ya Eskişehir de durum böyle mi?

Burada bir Hoşnudiye Mahallesi var. Şehrin merkezinde. Bu mahallede yaşayan insanlar hoşnut olmalılar ki mahallenin de adı bu yüzden hoşnudiye olmuş diye düşünüyorum. Fakat Hoşnudiyeliler bu günlerde mahallelerinde olup bitenden hiç de hoşnut değiller. Çünkü mahalleye her geçen gün bir iki bar ekleniyor. Hatta önceki gün buraya sponsorluğunu Efes Pilsenin üstlendiği şaşalı bir şekilde Barlar Sokağı adı altında bir sokak açıldı.

Şimdi soralım bu sokak nereye yakın? Bir defa burası şehrin merkezi. Ve vatandaşın yaşadığı yerler. Yanı başında ilköğretim okulu var. Sağlık ocağı var… Her taraf alkol kokusu içerisinde. Çaya adeta ambargo konulmuş. Herkes alkol içiyor. Özellikle öğrenciler. İçeriden tamtam çağlıkları geliyor…

Şimdi Büyükşehir Belediyesine yakışıyor mu bu? Ayrıca Üniversite Hocası Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e Yakışmıyor. Hem de hiç yakışmıyor. Bu halk size oy verirken Şehr’ülemin diyerek oy veriyor. Siz de gidip şehri alkol bataklığına kurban ediyorsunuz. Eskişehir de alkole başlama yaşının lise çağı olduğunu biliyor musunuz? Alkol kötü alışkanlık fakat bar açmak iyi alışkanlık öyle mi? Size emanet edilen üniversite öğrencilerini siz böyle mi ağırlıyorsunuz. Bu alkol alışkanlığı size nereden kaldı diye sorulunca Eskişehir’den deniliğinde gurur mu duyacaksınız. Aileler çocuklarını size gönderirken gel yavrum bir iki kadeh atalım da öyle git diyerek mi, yoksa arkalarından dua ederek mi gönderiyorlar. Ne yazık ki dualarla okullarına gidenler memleketlerine alkolik olarak dönüyorlar. Yazık değil mi? Şehri saran koku hiç de hoş değil. Üniversiteye başı örtülü öğrenci velisini bile almayanlar, o barlarda içip yerlere kusmuk atanların günahından nereye gidecekler? Çünkü orda yerler sarhoş kusmuklarıyla dolu. Veliler Eskişehir’e okutmak için gönderdikleri çocuklarını bir gün ziyarete gelirse hiç düşünmeden barlar sokağına gitsin orada kolayca bulabilirler. Çünkü burası öğrenci yuvası. Bu nesle yazık ediyorsunuz, hem de çok yazık ediyorsunuz. Bunun adına büyüklük denilmez. Ne insanlar, ne de tarih sizi af etmeyecektir. Ve kimseye bu rezil kokuyu koklatma hakkına sahip değilsiniz. Ha bir söz daha bunu bizimkiler duymasın. İyi bir proje sanıp alabilirler. Ne de olsa hocaların hocası yapıyor da bunlar niye yapmasın.

Ve son bir şey daha.
Sokağın adı Neyzen Tevfik olarak değiştirilmiş.
Büyük sanatkâra hakaret bu.
Neyzen içki içerdi ya.
Artık onu bu bar sokaklarında içkiyle hatırlamak...
Ölmüş bir adamı bununla yâd etmek.
Özrü kabahatinden büyük deniliyor ya işte bu olsa gerek.
Yine bir çam daha devirdiler.
Bir yazık ta buna...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Ahmet bey, profilinizden Samsun'da olduğunuzu ve orada TV kanalı ve bir dernek içinde çalışmalarda bulunduğunuzu gördüm. Ben Samsun'da 2003-2010 yılları arasında ikamet ettim. Eskişehir'deki barlar sokağını da biliyorum, şu an orada lisansüstü öğrencisiyim. Samsun'daki pavyonlar şehir dışında mıdır? Valiliğin kapı komşusu olan birkaç pavyon var. Yıldız denizlen muhitten saat 21.00dan sonra bayan arkadaşlarımız tek başına geçemezlerken Eskişehir'deki barlar sokağına bayanlardan oluşan bir grup gidip eğlenebilmektedir. Umarım bu yorumumu yayınlarsınız. Eskişehir'deki durumu onaylayan veya yanlış bulan kanıyı yansıtan bir yazı değil bu yazdığım. Olayları eleştirirken yakından uzağa doğru gitmeniz gerektiğini düşünüyorum. Mutlu günler.

Uğur Uzun 
 13.11.2010 13:20
 

Alköl bir maddedir ve bağımlılık yapar. 18 yaş her birey özgürdür. İnsanların dinen veya sosyal içerikli yaşam tarzlarına yasayla müdahele zorbalıktır. Bilinçli yaşama öğretilmelidir. Mahalle çoğunluğu ve devlet yasaları belirler. MANtıken 10 binlik bir ilçeye 40 bar uygundur. Serbest ticaret kendine balanslar. Bu yorumumu yayınlamanız insana yaradan dolayı vermiş olduğunuz saygıdandır. Her ne kadar sizin yaşama gelmeniz bir mucize de olsa aynı konu benim için de siz konusudur. Saygılarla...

Süleyman Akyürek 
 15.06.2010 1:37
Cevap :
Birbaşkasının özgürlüğünü kısıtlamak özgürlük değildir. Buna dikkat edilmeli. mutluluklar çalınarak mutluluk elde edilemez...O mahallede yaşayanlar istemiyorsa rahatsız oluyorsa bunun adına hürriyet değil dayatma ve esaret denilir...  17.06.2010 1:28
 

Sanıyor musunuz ki bu sokak olmayınca kimse içmiyor alkolü? Gerçekleri görmezden gelerek ya da bunlardan kaçarak birşey elde edilmez. Barlar sokağına kaç kere girdiniz? Kaç kere o gençlerle konuştunuz? Bu kişiliğinize değil insanlara hakaret edildiğini söyleyip yetişkin olmuş bireylere ettiğiniz hakarete eleştiridir. Üniversiteye okusun diye göndermesin zaten kimse çocuğunu. Destek olsun sadece, üniversiteye gelmiş şahıs bir yetişkindir ve kararlarını kendi alır. Zaten sorumluluk sahibidir. Ebeveynleri ile hayatına yön vermez.

Seher KURT 
 13.06.2010 13:52
Cevap :
Çevreyi insanları rahatsız eden her ne varsa onu anlatmaya çalıştım...  17.06.2010 1:30
 

Bir şeyin talebi varsa ve giderek te artıyorsa serbes piyasada olduğu gibi arz da o oranda artacaktır. İnsanlara kanunla içmeyeceksin denemez. Yasaklamaya veya engellemeye kalkarsanız tam tersi sonuç verir. Eh üniversite gençliği de 18 yaşından büyükler olduğuna göre onları kanunlarla engellemek mümkün değil. Dolayısıyla Sn. Büyükerşen'in de yapacağı fazla bir şey yok. Selam ve saygılar.

akar 
 13.06.2010 11:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 575
Toplam yorum
: 608
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 740
Kayıt tarihi
: 09.08.06
 
 

Samsun'da yaşıyor.  Kanal S ve Kanal 55 Televizyonunda program hazırlayıp sunuyor. Samsun OLAY ga..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster