Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Eylül '13

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
452
 

Eskişehir Valisi, 10. Yıl Marşına Çomak Soktu !

Eskişehir Valisi, 10. Yıl Marşına Çomak Soktu !
 

Eskişehir Valisi bir törende.


 

 

Bu ne iş? Gün geçmiyor ki, valiliklerle ilgili vukuatlar, pıtrak gibi yüzeye çıkmasın. Çıktıkça da dikkatleri çekiyorlar. İcraatları ile halkın kızgınlığını artırıyorlar. Nedir bunlardan çektiğimiz?

Sen  Cumhuriyetin valisi misin? Yoksa iktidarın dümen suyunda mısın? Yahut da  iktidardan  siyasi ikbal bekleyen bir yandaş mısın?  Nesin. Kimsin sen?

Al işte bir tane daha. Eskişehir Valisi, talimat vermiş. Eskişehir’deki törenler sırasında bando “ 10. yıl marşını çalmasın” demiş. Neden  demiş? Niye çaldırmamış? Belli değil.

Eskişehir’in Valisi neden çaldırmadı acaba? Bandonun zurnasının bir deliği tıkalı mıydı? Davulun tokmağını mı kaybetmişlerdi yoksa?

Ne diyordu bu kutsal marş?  “Demir ağlarla ördük, ana yurdu dört baştan” diye devam ediyordu. Valimiz, on yılda, on milyon gencin yaratıldığını biliyor da, yurdumuzun demir ağlarla örüldüğüne dudak mı büküyordu yoksa? O da bilir her halde ki,  dudak bükülmez ama, “hızlı tren varken, arada ölümlü kazalar da yapıyorken, şimdi, demir ağlarla örüldü diye “ortaya çıkmanın” ne alemi var?” diye mi düşündü dersiniz?

Öyle veya böyle, bir Cumhuriyet Valisi, böyle düşünemez. Düşünmemeli. Geriye ne kalıyor? Arayıp bulmak istiyoruz bu sualin cevabını. Vali neden susturdu bandoyu. İsmi onuncu yıl marşı olduğundan mı? Mehter marşı çalınsa daha mı iyiydi? E peki, nota, uluslararasıdır. Mehteran bölüğünün önüne koyun  10.yıl marşını, onlar da  bu marşı çalabilir esasında.

Dün, sıfatının başında Cumhuriyet olan Bergama savcısı resmi geçit töreni sırasında  Türk Bayrakları önünden geçerken ayağa kalkmadı. Saygısızlığı basında yayımlandı.. Derken, şimdi de bu 10 yıl marşı polemiği. Bu ne iştir?

Quo va dis Sayın Eskişehir Valisi? N’oluyoruz, nereye gidiyoruz?

Valimiz, Bülent Arınç’ın  10 yıl marşı düsturunun takipçisi mi kesildi yoksa. Arınç ne diyordu?  “2023’te 100. yıl olacak. Şimdi toplantıların her birinde uzun uzun 10. Yıl Marşı’nı ayakta ellerindeki bayraklarla söylemenin yeri mi? ’Önce mehterle başlarsınız. Ondan sonra da isteyen 10 defa 10. Yıl Marşı’nı söyler’. Allah’ım aklımızı koru."

Yoksa o törende  " Harbiye Marşı mı " çalınmalıydı? Neyi, neresinden tutacağımıza şaşırdık. Arınç: “ Allahım aklımız koru” diyordu. Valimiz bilmeden,  Arınç’ın aklını korumuş mu oldu şimdi? Valinin bu şekilde davranmasına hala bir mana veremedik.

Valiler başı boş insanlar mı ki, istedikleri kararı alabiliyorlar. Vardır elbet bir dayanağı. “Ne şiş yansın ne kebap” zihniyetine bürünenlerden mi bu  Eskişehir Valisi.

Bir Ordu Valisi vardı. “ Ayakta işemek, dinen caiz değil” dedi, memlekette ne kadar pisuvar varsa söktürdü. Yaşlısı var. Oturunca kalkamaz.  Gören olmazsa, günlerce helada oturur kalır, hiç düşünmedi. Fırsattan istifade, siyasi ikbal bekledi iktidardan. Şirin gözükürüm diye düşünmüş olmalı. Şimdi o valimiz kızakta. Bol vakti olmalı düşünmeğe şimdi.

Düşünemedi ki bir Cumhuriyet Valisi helalarla uğraşmaz! Bir Cumhuriyet Valisi “zurnanın zırt deliği”  tıkalı mı değil mi, onlarla da uğraşmaz.

Bu memlekette, gereksiz yere çiftetelliler bile çalındı. Anlı şanlı 30 Ağustos törenlerine sokulan bu çomak niye? Yoksa “Halimeyi, samanlıkta bastılar” şarkısı mı daha iyi giderdi, bu mu çalınmalıydı?

Ört ki ölem !

Eskişehirdeki Sonhaber'den Kemal Aydoğmuş, sitesinde yazdığına göre  törenden önce yapılan "planlama toplantısında"  kitapçığa yazılmamış. Ne varki, kürsüden proğram okunurken, kutlama töreninin,10. Yıl Marşı ile bitirileceği anons edidiğinde Vali'nin adamları sunucunun yanına gelerek br şeyler konuşmuş. Protokol  üyelerinden bazıları bu abes duruma itiraz etmiş, olanlar olmuş. Marş çalınmadan tören bitirilmiş." Böyle diyor Eskişehirli Gazeteci. Ve de soruyor. Bakan da oradaymış, neden müdahale etmedi? diye.

Neden etsin. Bunların kafatasları, zincirleme birbirine bağlı. "Bu marş onları korkutmasın"diye de aklımıza gelmiyor değil. Zira bu kafatasına sahip olanlar, uçan kuşun kanadı altındaki havayı bile irdeliyorlar.  Bu marş onları korkutur da. Zira Cumhuriyetin kuruluş hamurunda durum, açık seçik ortaya konmuştur marşın sözlerinde. Cumhuriyete bağlılık vardır o şarkı sözlerinde.

Tıpkı mal kaçırır gibi, "ben yaptım oldu" havası içindeler. Adetleridir zaten.

Ört ki, ölem !

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Seçimler yaklaşıyor. Belki vekil olmak istiyordur sayın vali kim bilir? İktidara şirin görünmeli ki aday yapılabilsin. Eh koskoca vali, düşünmüştür mutlaka nasıl dikkat çekerim diye. Onuncu yıl marşı da iyi bir seçenek doğrusu.Boşuna vali yapmaz devlet, valilik akıllı olmayı gerektirir.Seçiminden belli sayın valinin ne kadar akıllı olduğu...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 03.09.2013 11:46
Cevap :
Aynen öyle. Ben de öyle düşünüyorum. Bazıları bu yolu seçiyorlar. Taşlı, engebeli ve çukurlu yollar. Bir maya çalıyorlar. Ya tutarsa kabilinden. Yorum kıtlığında, kasımpatı gibi açtınız blog bahçemde. Neden kıtlaştı bu yorumlar? Eskiden yorumların yüzüne bakmazdık. MB'un kanına facebook girdi. O çıktı piyasaya, millet aktı o tarafa. Yarıdan fazlası geri döndü ama. Ne çare? Di mi? Selam ve saygılarla sevgili dost.  05.09.2013 0:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 889
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster