Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mayıs '08

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
965
 

Eskişehirspor

Eskişehirspor
 

Cumhuriyetin kurulması ile birlikte sanayileşme süreci başlamış olan kentimizde, teknik eleman ihtiyacını karşılamak için, ilk Sanat Enstitüsü (Endüstri Meslek Lisesi) 1942 yılında açılmıştı.

Eskişehir Sanat Enstitüsü ve Eskişehir Motor Sanat Enstitüsü yan yana, Atatürk Stadyumu'nun karşısındaydı.

60'lı yılların ikinci yarısında, ben mektebi-sanayi de okurken, ES-ES-ES Kİ-Kİ-Kİ ESKİ-ESKİ-ES sloganlarını, adaşım amigo Orhan'ın önderliğinde, "dünyanın en büyük korosu" seslendirirdi. Eskişehirspor taraftarı o zaman öyle tarif edilirdi.

Yanılmıyorsam, kurulduğunun ikinci yılında, birinci lige çıkmış ve ligin tozunu dumanını attırmıştı. Akademi Spor'dan gelen futbolcuların hemen hemen hepsi, Eskişehir İktisadi Ticari İlimler Akademisi öğrencisi veya mezunuydu.

Örneğin, 3 kez gol kralı olmuş Fethi HEPER, Üniversite de öğretim üyesi olarak Profesör unvanına kadar yükselmişti, bir reklamda söylendiği gibi "hepsi okumuş çocuklardı."

Eskişehir, spor alt yapısı zengin bir kentti. Eskişehirspor futbolda, İstanbul Dükalığı'na başkaldırıydı! Üç büyükleri deplasmanda farklı skorlarla kaç kez yenmişti. BJK, FB, GS, ESES den çekinirdi, korkardı!

Anadolu'dan şampiyon çıkacağına futbolseverler inandılar, üç kez şampiyonluğu kıl payı kaçırdı, ilk şampiyonluk Trabzonspor'a nasip oldu. Eskişehirspor; Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Türkiye Kupası dahil birçok kupa kazandı. 70'li yılların ilk yarısında, Türk Milli Takımı'nın omurgasını teşkil ediyordu.

Televizyon yayını yoktu, spor gazeteleri yoktu, maçlar radyodan naklen yayınlanır ve dikkatle dinlenirdi, basının spor sayfalarından takip edilirdi. Eskişehirspor ve Göztepe taraftarları bildiğim kadarıyla bir ikinci takımı, yani üç büyüklerden birini tutmazlardı, herkes kendi takımının taraftarıydı.

"Etle Rakı, Tatar'ın Hakkı'ysa" şampiyonluk Eskişehirspor'un çoktan hakkıydı, Eskişehirspor 2. lig yükselme grubu müsabakalarından 1. lige, 1. lig'den süper lige, hep play-off karşılaşmaları sonucunda yükseldi, kupaları kazandı, play-off 'dan çıkanlar şampiyon olurdu.

"Nihat Fethi Ender, Filelere Gönder" sloganı kulaklarımızda küpe gibi takılı kaldı...
"Anadolu Efsanesi-Kırmızı Şimşekler" geçmişlerinde olduğu gibi, centilmenliği muhafaza ederek, Dükalık dahil, her takıma çakar!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yıllardır İzmir de yaşasamda köken olarak Eskişehirli sayılırım. Çok sevindim süper lige çıkmalarına. Kente çok yakıştı. İnşallah kalıcı olurlar.

silik 
 21.05.2008 14:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 106
Toplam yorum
: 63
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 894
Kayıt tarihi
: 18.08.07
 
 

Orhan UZEL Seyitgazi / Eskişehir 1951-Mimar (ADMMA)-CHP ve Mimarlarodası Üyesi-Çankaya / Ankara ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster