Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Aralık '07

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
573
 

Eskiyen yıllar mı, yoksa biz miyiz?...

Eskiyen yıllar mı, yoksa biz miyiz?...
 

Yine ne kadar yaklaştık, yeni bir yıla. Böylesine hayal, görünmeyen, tutamadığımız, dokunamadığımız bir şeye neden canlıymış muamelesi yaparız onu da anlamış değilim ya, neyse...hem niye yeni ya da eski...aslında kendimiziz eskiyen ve yenilenen. Ya eskimiş hissederiz ya da, yenilenmiş. Bu bize bağlı aslında, biz insanlara.

Kızım'ı dünyaya getireli ondokuz yıl oluyor neredeyse. Onu ilk kucakladığımda, 'hoşgeldin dostum' demiştim, demiştim de, yüzüme garip garip bakan ebe'me kocaman gülümsemiştim. Bir gülümsemenin bu kadar çok şey anlatabileceğini, onun bana, manalı bakışlarıyla baktığını gördüğümde, bazen, sözlerin bile bir işe yaramadığını o zaman anlamıştım.' O', ne demek istediğimi anlamıştı. Bütün gün ve gece birlikte mücadele etmiştik onunla. Çok zor ve sancılı bir doğumdu. Doğum süreci başladığı andan, bitene dek gıkımı bile çıkarmamıştım. Ebe, ara ara bağırmamı öneriyordu ama, ben dişimi sıkmayı yeğliyordum. Öyle çok sıkmışım ki dişimi, minesi çatlamış iki diş, hatıra kaldı o günden bana. Olsundu, varsın acı versindi, kolaymıydı bir insan yavrusu dünyaya getirmek, elbette acılı olacaktı. Kızımı dünyaya getirmeye, bilinçli ve aklı başında karar vermiştim. Karar vermiştim diyorum çünkü; Babası daha endişeli bakıyordu, dünyaya bir çocuk getirmeye. Ama onu ikna etmeyi başarmıştım. 'O' hep 'bu dünyaya çocuk getirilirmi, baksana şu dünyanın haline' diyordu. Ben ise, dünyaya gelecek her çocuğun, bir umut , insanlık için bir umut olacağına inanmıştım içten içe. Çocuğumu, insanlık zincirinde bir halka, hem de sağlam bir halka olabilmesi için, itina ve sabırla büyüttüm. Bu uğurda çok savaşlar verdim. Ama başardım. 'O' şimdi benden uzakta, hayatı tek başına göğüslemeye ve büyümeye çabalıyor. Onurlu, gururlu, hoşgörülü ve tüm dünyayı sevgiyle kucaklayan bir genç artık 'O'. En önemlisi, kendini utandırmadan yaşayan biri. Bundan okadar eminim ki, ve bu öyle güzel bir duygu ki. Onu çok seviyorum.

İnsanlık, keşke her doğan güne bir şans daha verse ve her doğacak olan insan yavrusuna. Hiç birzaman umutsuz olmadım. Çünkü biliyorum ki, her karanlığın ardından aydınlık gelecek. Her geçen gün daha da artan bu kargaşa fırtınası, yerini güzel günlere bırakacak. Buna öylesine yürekten inanıyorumki!!!
Dünya, bu sancılı doğum anından sonra, öyle güzel bir barış doğuracak ki, tüm evren hayranlıkla izleyecek, biliyorum. Evet inanıyorum...ve inanmanın, varolmanın bir parçası, gerçekleştirmeye giden çok güzel bir yol olduğunu biliyorum.

Gelecek olan yeni yıla, şimdiden merhaba demek istiyorum. Eskidiğimizi değil, yenilendiğimizi düşünmek istiyorum. Bir dakikanın bile ne kadar çok umut taşıdığını düşünürsek, her 'An'ımın değerini bilerek yaşamayı istiyorum.
Ve büyük usta'nın dediği gibi,
'Yaşamak, tek bir ağaç gibi hür,
bir orman gibi kardeşçesine'
Tüm insan kardeşlerime, sevgilerimle....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bizim ,barışın olacak. güzel günler göreceğiz güneşli güzel günler.aydınlık.. ferah..sağlıklı..mutlu.. hoşgörülü.saygılı..sevgili..Tüm düşünce ve dileklerinize katılıyorum.Güzel yazınız için sizi tebrik ederim.Sağolun. ...

Fatma Atiye 
 09.12.2007 0:37
Cevap :
Çok teşekkür ederim, güzel ve samimi yorumunuz için. Sağlıcakla kalın.  10.12.2007 14:38
 

Tüm dileklerinize katılıyorum. Umut. Geleceğe umutla bakmak. Elbette barış gelecek. Yeterki biz isteyelim. Yeterki en az şavaş çığırtkanları kadar cesur olalım. Yeter ki yaşamasını sevelim. Yeni yılın barış çığlıklarının yükselmesine ivme kazandıracağı inancındayım. Saygılarımla.

Yapukay 
 06.12.2007 16:14
Cevap :
Haklısınız, biz barış isteyenler, savaş isteyenlerden sayıca da fazlayız, öyleyse sadece mücadele gerekli, ve biz kazanacağız. Saygılarımla.  07.12.2007 9:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 539
Kayıt tarihi
: 12.11.07
 
 

1962Tunceli doğumluyum.Lise mezunuyum. Çocukları ve okumayı çok seviyorum. Bunlara birde yazmay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster