Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Pınar Zeynep Efendioğlu

http://blog.milliyet.com.tr/headhunter

14 Haziran '08

 
Kategori
İnsan Kaynakları
Okunma Sayısı
2750
 

Esnek çalışma saatleri

Geçtiğimiz zaman içinde gazete ilanlarını incelerken bir şirketin, esnek çalışma saatlerine ayak uydurabilecek bir uzman arandığını gördüm ve tabi lapin gibi de atladım. Neden? Çünkü çalışma saatlerimi kendime göre ayarlayabilecek, hem çocuklarıma zaman ayırabilecek hem de, çalışabilecektim. Yani, sizin anlayacağınız hem kariyer hem de çocuk yapabilecektim. Fakat görüşmeye gittiğimde anladım ki, esnek çalışma saatlerinden kastları, yoğun çalışma saatleriymiş. Sabah saat 9:00 da işe başlayıp, akşam saat 22:00 a kadar çalışacak bir uzman arıyorlarmış tabi normal olarak da bana uymadı. Bunun üzerine bende esnek çalışma saatlerinin ne anlama geldiğini bilmeyenler için paylaşmak istedim.

İş kanunun 63. maddesine göre çalışma süresi haftada en çok kırk beş saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır.

Personelin ve işverenin anlaşması ile haftalık normal çalışma süresi, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine, günde onbir saati aşmamak koşulu ile farklı şekilde dağıtılabilir. Bazı günler daha kısa, bazı günler daha uzun ya da bazı haftalar daha kısa, bazı haftalar daha uzun çalışılabilinir. Burada esas olan, belirlenen haftalık yada aylık toplam çalışma saatlerinin aşılmamasıdır.

İlan verilirken işin gerektirdiği niteliklerin herhangi bir yanlış anlamaya fırsat verilmeden hazırlanması, hem adayın hem de eleman arayanın zamanını boşa harcatmaz.

PINAR EFENDİOĞLU
İNSAN KAYNAKLARI DANIŞMANI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 7943
Kayıt tarihi
: 27.09.07
 
 

24/06/1974 İstanbul doğumlu, evli 2 çocuk annesiyim. Boğaziçi Koleji mezunu, A.Ü. Halkla İlişkiler m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster