Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '07

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
2357
 

Esperanto dili ve ortaya çıkışı

Esperanto dili ve ortaya çıkışı
 

Her geçen gün yepyeni bir şeyler öğreniyoruz. Yapılan araştırmalara göre dünyada 40 bini aşkın dil var ve bu dillerin yüzde 92'si yerel diller. Yerel diller arasında 40-50 kişilik grupların kendi aralarında konuştukları diller bile var.

1887 yılında icat edilmiş ancak günümüzde fazla kişi tarafından bilinmeyen bir dil birliği sistemi var adı ESPERANTO.

Bu insanları bir araya getirmek için icat edilmiş. Dünyada icatla ortaya konulan tek dil.

İnsan duyduğunda çok şaşırıyor ama dünya genelinde Esperanto dili kurslarına rağbet çok var ; Roma 'da yapılan sözleşme ile resmi diller statüsüne giren Esperanto dünyanın yükselen değerleri arasına da girmeyi baaşrmış durumda.

Esperanto, dünyanın çeşitli halkları arasındaki iletişimi kolaylaştırmak amacı ile yaratılmış bir dildir. Pratikte yüz yıldan fazla kullanılmış olması Esperantoyu, insan düşüncelerinin nüanslarına kadar net bir şekilde ifade edebilmek yeneği ile , yaşayan bir dil haline getirmiştir.

Türkiye'de ki Esperanto Dili ile ilgili verilere ise ulaşmak oldukça zor hatta bu konu hakında kurs ilanlarından başka hiçbir şey yok.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Böyle diyordu John Lennon şarkısında: "savaşların, sınırların olmadığı, kardeşçe yaşanılan bir dünyayı düşleyin.... ve bu düşe katılırsınız belki birgün..." Sizin yazınız bana bunu anımsattı. Dil bilimi uluslaşma sürecinde yaşamsal önemde bir olgu, varlık ve varsılllık.. aynı zamanda onun lehçe ve ağızlarda aldığı biçimler de yüklüdür edebiyatı ve bilimi yapan zenginlik. Sanırım yalnızlaşılan dünyada, iletişim kopukluğunun yarattığı ve yerine hiçbir şeyin konulamayacağı boşluğu gidermek önemlidir. Esperanto evet bir dünya dili olarak vaaz edilmiştir. Konuyla ilgili bir de bizden çağırışım yapalım. Ne diyor Zülfi Liavneli "kardeşin duymaz el oğlu duyar!" Yazınızı ve yaşınızdaki olgunluğu kutluyorum. Saygılarımla. R Bülend Kırmacı

R Bülend Kırmacı 
 27.06.2007 11:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 430
Toplam yorum
: 738
Toplam mesaj
: 99
Ort. okunma sayısı
: 2122
Kayıt tarihi
: 18.06.07
 
 

20 Nisan 1989'da İzmir'de doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Karşıyaka'da tamamladı. 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster