Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mayıs '09

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
6238
 

Esra Erol'un süper maaşı..

Esra Erol'un süper maaşı..
 

"Esra Erol'la İzdivaç" Evlilik programı çok ilgi gördü. Fakat 120 bin Tl.maaş ödemesi çok fazla.


*Ayda 120 bin Tl maaş, başka deyişle her yıl sayısal loto ikramiyesi..
Milliyet’ten Ali Eyüboğlu’nun haberine göre Star TV’de yayınlanan “İzdivaç” programının sunucusuna ödenen aylık maaş tam 120.000 Tl. imiş. Yazar; “Türkiye gibi bir ülkede birçok insan için “deli para” gibi görülebilir, ama televizyon sektörü için normal bir kazanç bu...” diyor ve ekliyor: “Haftanın beş günü saatlerce canlı yayın yaparak kanalına reyting kazandıran Esra Erol’un bu parayı, anasından emdiği ak süt gibi hak ettiğinin de altını çizmeliyim”

Bu ülkede 30 yıl çalışan yüksek tahsilli memur ve işçi 30 bin Tl. ikramiye alırsa öpüp de başına koyuyor. İnsanlar günde 50 Tl için maden ocağına giriyor ya da teröre karşı mücadele için canını ortaya koyuyor, bazen sakat kalıyor. Öyle anlaşılıyor ki yılda trilyonu geçen bu gelirle Sayın Esra Erol, yılda bir kez çoğumuzun hayallerini süsleyen Sayısal Loto’yu banko kazanmış oluyor. Bu para çok eleştirilen Milli Takım antrenörü Fatih Terim’in yaklaşık olarak maaşı kadar ve Cumhurbaşkanı maaşını neredeyse 8’e, Başbakan maaşını da 10’a katlıyor.

Medya sektöründe bu para normalmiş. Seda Sayan, Petek Dinçöz, Alişan gibi sanatçıların müzik yapmayı bırakıp, ekranlara yerleştiklerine bakılırsa, müzisyen kazançlarının çok üstünde kazanca karşılık daha az efor ve risk tşıyan bir meslek olduğu da tahmin edilebilir. Müzik sektörüne resmen zarar.Peki medya çok karlı bir sektör de bu nedenle mi bu kadar fazla ödeyebiliyor? Aslında bilançolarına bakıldığında pek de öyle gözükmüyor. Çoğu zarar göstermiş durumdalar.Kanımca bunların rasyonelce iyi yönetilmemelerinin bir sonucudur bu durum. Kanallar reklamdan kazanıyor ki veriyor; “Kazan-kazan” ama aynı formattaki programı başka birine çok daha ucuza yaptırsanız izlenme oranının çok düşeceğinin garantisi mi var?

Esra Erol, Flaş TV’de benzeri programı ayda 9 bine yaparken 40 bin Tl ile transfer edilmiş. Sunucunun severek razı olacağı rakam 15 bin de olabilirdi. Program fazla rating alınca maaşı 120 bine kadar çıkmış. Belli ki anlaşma oran üzerine yapılmış. Star gibi tutulan bir kanalda artacağı zaten tabiiydi. 15 bine seve seve çalışacak birine ayda 120 bin vermek, eğer bol keseden dağıtan “Hacıağa” değilseniz, büyük bir yönetim hatası ve israftır. Ama benzeri yönde yayın yapan aynı ratingli kişilere zaten veriyorsanız, adaletli bir uygulama olarak anılır.”Efendim, parayı kanal değil, yapım şirketi Anıl Tv veriyor” O zaman şirket paraya boğulmuş demektir. Koyacak yer bulamıyordur. Kurarsınız kendi yapımcı şirketinizi bu karlı işte kurallarda da rol oynarsınız.

Esra Erol’a saygılar sunarım. Çok sempatik bir kişi ve “Bu iş böyle yapılır” dedirtiyor. Kendisine “Çöpçatanların kraliçesi” desek yeridir. Sözüm onun nezdinde medyanın işletmeciliğine.. Kaynakların hor kullanılmasına ve ülkede gelir dağılımındaki uçuruma büyük katkıda bulunmasına.. Üstelik aynı kuruluşların kimi yazarları gelir dağılımındaki adaletsizlikten dem vurup, hükümetlere görevlerini hatırlatırken.

Her emeğin ekonomik ve sosyal dengeler içinde adil, akla yakın ve makul karşılığı olur. Bu kadarı çok fazla..Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış, benimkini de yordu..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 805
Toplam yorum
: 1420
Toplam mesaj
: 61
Ort. okunma sayısı
: 2305
Kayıt tarihi
: 09.07.08
 
 

Ankara'da yaşayan Afyon doğumlu, gecekondu kökenli ve emekliyim. Çankaya Lisesi'nden sonra Gazete..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster