Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Şubat '07

 
Kategori
Yurtdışı Eğitim
Okunma Sayısı
10045
 

Essay (Kompozisyon) yazmanın 6 püf noktası

Essay (Kompozisyon) yazmanın 6 püf noktası
 

Amerikan Üniversitesi'ne kabul almanın en önemli sırlarından biri essay yani kompozisyon yazmaktır. Başvuru yapılan okulların hemen hepsi belli bir konu başlığında essay yazmanızı isteyeceklerdir. Buraya kadar her şey güzel. Peki nasıl yazılacak bu essayler?

1. Essayi kendiniz yazın: Yazacağınız essayler tamamen sizi yansıtmalı. Essay konusunda uzman birinden yardım almayın demiyorum. Ama sakın essayinizi bir İngilizce öğretmeninize, daha önce kabul almış bir arkadaşınıza, hatta essay yazmasıyla ünlü Mr. Essay'e yazdırmayın. Bu kabul komitesini kandıramayacağı gibi size eksi puan olarak geri dönecektir. Çünkü kabul komitesi yüzlerce essay okur. Bu işi gerçekten çok iyi bilirler. Üstelik üniversite başvuru sürecinde sadece bir essay yazmayacaksınız. Çeşitli nedenlerle yazılar da yazmanız gerekecek. Kullanılan dilin farkından bile essayi sizin yazmadığınız ortaya çıkacaktır. İngilizce seviye tespit sınavı olan TOEFL da 470 (düşük bir puandır) alan bir öğrencinin okul essayinde harikalar yazarak edebi cümleler kullanması ne kadar inandırıcı olur bir düşünün.

2. Essayinizi yazdıktan sonra mutlaka bir bilene okutun: Yazdığınız essayi bu konuyu iyi bilen biri okusun ve yorum yapsın. Bu arada unutmadan bu işleme essay editing diyorlar.

3. Farkınızı ortaya koyun: Sizi diğer başvuran rakipleriniz arasında farklı kılan ne? Güzel şiir mi yazarsınız, projeler mi üretirsiniz, kalabalık önünde konuşma yeteneğiniz mi var vs.

4. Okula ve yeni ülkeye uyum sağlayabilecek misiniz? Katılmış olduğunuz ve/veya katılacağınız okul kampları, yurtdışı gezileri gibi noktalar sizin bir başka ülkede tek başınıza başarabileceğinizi ve uyum sağlayabileceğinizi gösterecektir.

5. Essay okuyucuyu düşünerek yazmayın: Okuyucu düşünerek yazmak sizi sınırlayacak ve sizi siz olmaktan çıkaracaktır.

6. İmla hatalarınızı kontrol etmeden essayinizi göndermeyin: Essayleriniz ortalama iki dakika içinde değerlendirilecek. Yanlış duymadınız. Tam iki dakika. Lütfen okuyucuyu bir de anlaşılmayan yazım hatalarıyla, yanlış nokta virgüllerle yormayın. Doğru imla doğru zaman.

İşte size ışık tutacağına inandığım essay konu başlıkları:

Evaluate a significant experience, achievement, risk you have taken, or ethical dilemma you have faced and its impact on you.

Discuss some issue of personal, local, national, or international concern and its importance to you.

Indicate a person who has had a significant influence on you, and describe that influence.

Describe a character in fiction, an historical figure, or a creative work (as in art, music, science, etc.) that has had an influence on you, and explain that influence.

A range of academic interests, personal perspectives, and life experiences adds much to the educational mix. Given your personal background, describe an experience that illustrates what you would bring to the diversity in a college community, or an encounter that demonstrated the importance of diversity to you.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın yazar, türkçede "essay" diye bir kelime var mı diye elimdeki tüm sözlüklere baktım bulamadım. Eğitimin temeli önce ana dilimizi düzgün, bozmadan, yozlaştırmadan kullanmak olmalı. Kendi dilimizde düşünmeyi beceremezsek daha sonra kazanacağımız tüm vasıfların hiçbir kıymeti olmaz. O nedenle, gençlere ışık tutarken özellikle siz gibi eğitimle uğraşan insanların çok dikkatli olmaları gerektiğini düşünüyorum. Saygılarımla, Dr İbrahim H Çağlayan, Mak Y Müh.

DrMüh 
 20.02.2007 8:50
Cevap :
Sayın Dr. İbrahim H. Çağlayan, Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Ana dilimizin güzel kullanılması konusunda sizinle aynı fikirdeyim. Ancak bazı kilit kelimelerin kullanılmasında sakınca görmüyorum. Çünkü öğrenciler tüm araştırmalarını bu kelimeleri kullanarak yapmak zorundalar. Belki hem bu kelimeleri hem de Türkçe karşılıklarını birlikte kullanmak öğrencilerimiz için daha faydalı olacaktır. University of Washington mezunu olduğunuzu görüyorum. Bir sonraki blog yazımı üniversitenizin tanıtımı için kullanacağım. Siz de okul hakkındaki değerli görüşünüzü paylaşırsanız çok sevinirim. Saygılarımla, Işıl Tabağ  20.02.2007 13:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 189
Toplam yorum
: 131
Toplam mesaj
: 50
Ort. okunma sayısı
: 6266
Kayıt tarihi
: 11.10.06
 
 

Endüstri Mühendisi olan Işıl Tabağ, Avrupa Okullar Birliği görevinden sonra 1998 yılından bu yana..